Model Araba Kumanda Ayarları

Model arabaların olmaz ise olmazı kumandalar, peki bu kumandaların ayarları neler ve bu ayarlar ne işlemlere yarar hiç düşündünüz mü?

Model Araba Kumanda Ayarları

Model araba hobisinde kullanılan en önemli elektronik cihazlardan biri de kumandalardır. Bu hobiye adım atanlar genellikle az fonksiyon sunan, veri gönderimi yavaş olan kumandalar ile bu işe başlamaktadırlar. İlk başlarda yeterli gelen bu basit kumandalar, zaman ile kullanıcıya yetmemeye başlar. Kullanıcı daha gelişmiş kumandalara geçtikçe karşısına pek çok kumanda ayarı çıkar. Bu kumanda ayarlarının kimisi kullanıcıya yardımcı olmak kimisi de model araca ince ayarlar yapabilmek için geliştirilmiştir.

Not: Bazı ayarlar, kumanda dan kumandaya göre ismen farklılık gösterebilmektedir.

Ayarları uygulamadan önce kumandanızın bind ve kalibrasyon işlemlerini yaptığınızdan emin olmanız gerekmektedir. Bu işlemleri tekrar yapmak için; “Kumanda Bind ve ESC Kalibrasyon İşlemiyazımızı okuyabilirsiniz.

Model Araba Kumanda  Ayarları ve Açıklamaları

Model araba kumandalarında genel olarak yer alan ayarları, nasıl kullanıldıklarını sizler için derledik.

Yazımızda yer alan kumanda ayarları;

Yukarıda ki listeden her hangi birine tıkladığınız zaman direkt model araba kumanda ayarlama konusu içerisinde o ayarın başlığına gidebilirsiniz.

Dual Rate (D/R)

Bu işlem ile servonun sağ ve sola yapabilebileceği dönüş açısın etkilemektedir. Bu ayar ile iki tarafa da aynı anda müdahale ederek aynı değerler içerisinde işlem yaptırırsınız. Böylece direksiyon ya da gaz kelebeği servosunun hareket alanını eşit miktarda ayarlamış olursunuz.

model araba kumanda ayarları

Dual Rate ayarı EPA (End Point – Bitiş Noktası) ayarları ile eş zamanlı olarak çalışır. Örneğin D/R değeri %100 olur ise EPA da ilk olarak kendini %100 olarak ayarlar.

Curve (Oran Ayarı)

Curve, kumandaya verdiğiniz komutun ESC ünitesine nasıl aktarılacağını belirlemektedir. Genellikle çoğu kumanda da dikey yükselen bir grafik şeklinde yükselir. Bu fonksiyonda değişiklik yaparak, hareketlerin normale oran ile daha yumuşak ya da daha sert olmasını sağlayabilirsiniz. Curve model araba kumanda ayarları arasında çoğu kullanıcının es geçtiği bir özelliktir.

curve ayarlama

Grafikte görüldüğü üzere sol tarafta standart Curve değeri temsil edilmiştir, birim zaman da uygulanan işlem ile alınan güce düz bir akış ile ulaşılır. Fakat, curve değeri verildikçe sağ da ki grafikte ki eğri ve yumuşak bir geçiş elde edilir.

Curve fonksiyonunu negatif değerlerde tutmak ilk tepkileri sağırlaştıracaktır.  Düşük yani negatif olarak kullanılan curve değeri kullanıcıya daha yumuşak bir kontrol sağlamaktadır. Yüksek yani pozitif curve değeri ise ilk tepkilerde çok daha hassas bir kontrol sağlayıp, direksiyona titreklik hissiyatı verebilmektedir. Curve ayarı direksiyonda kullanıldığı gibi gaz üzerinde de kullanılabilmektedir.

Fail Safe (Kumanda Çekmemesine Karşı Koruma)

Fail safe model araba kullanımı güvenliği açısından çok önemlidir. Özellikle yakıtlı model arabalarda yüksek önceliğe sahiptir. Yakıtlı model arabaların hepsi kumanda ile olan iletişimleri koptuğu anda tam gaz yollarına devam edebilmektedirler bu sebep ile bunu engellemek için kullanılmaktadır. Fail safe, kumanda ile alıcı arasında ki bağlantı koptuğu anda devreye girerek aracın durmasını sağlar. Bu durum bazen elektronik model arabalarda da yaşanabilmektedir.

Bu ayar sayesinde yukarıdaki paragrafta belirtmiş olduğumuz olaylara karşı önlem alınmaktadır. Fail Safe ayarı ile hem direksiyon hem de gaz ayarlarına müdahale edilebilmekte ve kumandadan çıkma gibi durumlarda aracın otomatik olarak durması sağlanabilmektedir.

REV – REVERSING – REVERSE (Terse Çevirme)

Her kumandada yer alan ayarlardan biri de Rev. yani ters – düz ayarıdır. Bu ayar ile kumanda da yapılan işlemin ters etki etmesi sağlanır. Yön ve gazın Reverse – Ters ayar bölümleri ayrıdır ama işlevleri tamamı ile aynıdır. Örneğin; Reverse açıksa gaza bastığınız an ileri gitmesi gereken model araba geri gidebilir ya da sağ dönmesi gereken araba sola dönüş yapabilir. Bazı arabalarda servo sistemi ters monte edilmek sorunda olabilir bu nedenle kumandalarda böyle bir ayar bulunmaktadır.

Sub  Trim

Bu ayar çoğunlukla normal trim ayarı ile karıştırılmaktadır. Sub trim ile trim ayarı öncesinde servo ortalama işlemi yapılır. Servo kolunu takarken, kol ve servo üzerindeki dişler sebebi ile tam ortalama işlemini yapamadığınız durumlarda, bu ortalama işlemini gerçekleştirmek için kullanılmaktadır. Fakat trim ayarında servonun dönüş açısı azalırken sub-trimde dönüş açıları azalmaz yani merkez noktasını kaydırırken bitiş noktalarını da kaydırır. Bu nedenle arabamız sağa ya da sola çekiyorsa ve bunu düzeltmek istiyorsak sub-trim kullanılmalıdır.

kumanda ayarlama
Grafikte görüldüğü üzere, sub trim de merkezin ortalaması değiştirilirken, bir tarafa dönüş mesafesi kaybolmaz.

Trim

Model arabalarda , Trim, servonun bir yönüne özel olarak yapılan işlemdir, servonun başlangıcının sola ya da sağ tarafa doğru istenilen birim kademe olarak kaydırılmasıdır. Trim işleminin sub trimden farkı ise, kullanıldığı tarafı iyileştirirken diğer tarafın hakkı olan kısımdan da yemektedir. Model arabanız giderken sola veya sağa doğru çekiyor ise ve bunu hemen o anda hızlıca düzeltmek gerekiyorsa o zaman trim ile hemen düzeltebilirsiniz. Fakat servonun bir yönündeki dönüş açısının çok az da olsa azaldığını unutmamalıyız. Bu değer genellikle “0-100” aralığında girilebilmektedir, standart hali ise sıfırdır.

EPA – Bitiş Noktası Ayarı

EPA yani bitiş noktası ayarı, servonun sağ veya sol tarafa doğru olacak hareketinin hangi noktaya kadar olacağını belirlemeye yarar. Standart şartlar altında EPA değeri 100 dür, sağ ve sol tarafın EPA’ları bağımsızdır. EPA ayarlarken dikkat edilmesi gereken nokta, son noktada servoyu zorlayacak ya da araca zarar verici herhangi bir durumun olup olmadığını kontrol etmektir. EPA ,hem yön hem gaz için kullanılabilmektedir.

Resimde kırmızı daire içerisine alınmış alan EPAnın müdahale edeceği alandır. Bu alanda önemli olan C-HUB ile STEERING BLOCK parçalarının çarpışmadan en verimli bir biçimde çalışmalarını sağlayabilmektir. EPA değerinde yükseltme yapmak aracın dönüş açısını arttıracaktır.Fakat şasinin yapabileceğinden fazla arttırmak kırımlara neden olabilir. Bu durum kumandanın gaz ayarı içinde aynı mantık ile işlemektedir.

kumanda epa ayarı

Yukarıdaki resimde görüldüğü üzere, sol taraf standart şekilde bırakılmış fakat sağ tarafa ise yaklaşık %60-70 aralığında bir epa tanımlaması yapılmış. Bu noktada servo, sağ tarafa ancak tanımlanan yer kadar dönüş yapacaktır.

TH TYPE (Gaz Tipi)

Bu model araba kumanda ayarı kumandanız da ki gaz tetiğinin %50 gaz %50 fren mi yoksa %70 gaz %30 fren şeklinde mi organize edileceğini ayarlamaya yarar. Böylelikle frenlemeyi daha küçük bir alana yayarak, gaz aralığında yer alan alanı genişletir. Bu ayar özellikle yakıtlı model arabalarda gaz kelebeği ile fren arasında ki dengelemeyi sağlamak amacı ile kullanılmaktadır. Genellikle %70 gaz %30 fren şeklinde gelmektedir. Bu ayarlama ile fren tarafına daha kısa hareket sağlanırken diğer tarafa daha yüksek oranda hareket sağlanır.

Peki bu iki seçenek bize neler sunacak;

%70 GAZ %30 FREN: Bu seçenekte fren hareketi çok daha düşük bir biçimde gerçekleşerek, gaz hareketine daha büyük bir alan bırakılır. Genel olarakta bu ayar biçimi tercih edilmektedir.

%50 GAZ %50 FREN: Bu seçenek ise eşit miktarda hareket alanı sağlar. Bunu daha çok Rock Crawler tarzı model araba kullanıcıları tercih etmektedir.

th type

Steering Speed

Hızlı direksiyon sistemi bazen oversteer, spin atma ve hız kaybetme gibi durumlara sebebiyet verebilmektedir. Model araba kumanda ayarlarında yer alan Steering Speed fonksiyonu ise bu durumu engellemek ve kendinize göre optimize etmek amaçlı kullanılmaktadır.

steering speed

Bu fonksiyonun limitleri kullanılan servo ile alakalıdır. Limitleri model araba servosu belirler.

Throttle Speed (Gaz Hızı)

Gaz tepkisinin hızını ayarlamak amacı ile var olan bir ayardır. Bu ayar pistin tutuşuna göre yapılmalıdır, ayar da duruma göre yumuşatma ya da sertleştirme gerçekleştirilmelidir. Kaygan bir pistte giderken model arabaya ani gaz verilir ise model araba lastiklere gelen gücü yola aktaramaz ve tutuşu tamamen kaybedebilir. Bu gibi durumları telafi etmek amacı ile kullanılmaktadır.

model araba kumanda ayarları

Kumanda üzerinde ki etkisi;

Start Function (Başlangıç Fonksiyonu)

Bu fonksiyon, pistin kaygan olduğu yani tutuşun olmadığı durumlarda tam gaz yaptığınız da aracın arkasının kayması ya da spin gibi durumları meydana getirdiğin de kullanılmaktadır. Bu ayarı aktif ettiğiniz zaman model araba gaz servosu kendini buna (daha önceden tanımlanmış bir ayar atamasına) göre ayarlayarak patinaj ve çekiş kaybı gibi durumların oluşmasının önüne geçecektir.

A.B.S. günümüz şartlarında 1:1 ölçek arabaların olmaz ise olmazı haline gelmiştir, günümüz model araba kumanda üreticileri de bu teknolojiden etkilenip kumandalarına bu özelliği kazandırmışlardır. A.B.S. özelliği özellik 4WD model arabalarda, ani fren durumlarında oluşabilecek olan kitlenip kayma gibi durumların önüne geçebilmektedir.

A.B.S. özelliğinin temel mantığı insan elinin yetişemeyeceği hız da fren yap bırak işlemini tekrarlamaktır. Model araba kumandası üzerinden bunun zamanlaması (Delay), kuvveti gibi tüm özelliklerini kendi sürüş stilinize göre konfigüre edebilirsiniz.

Yorumlar
Yükleniyor...