Nitro Motor Yakıtı Nedir?

Nitro motorlu arabaların kalplerinin atmasını sağlayan, soğuk ve değerli olan nitro yakıtlara biraz daha yakından bakalım.

Nitro Motor Yakıtı Nedir?

Model araba dünyasına katılan herkesin aklında mutlaka nitro motor yakıt ile çalışan arabalar vardır. Peki bu arabalar gerçekten nitro mu yakıyor? Bu yakıt kaplarında bulunan %10, %20 gibi belirtilmiş sayıların anlamı nedir ya da hangisini almalıyım gibi sorularda akıllarda sabittir. Temel olarak nitro motorlarda kullanılan yakıtlar, üç ana bileşenden oluşmaktadır. Bu bileşenleri yağ, metanol ve nitrometan olarak sayabiliriz. Tabi bu üç ana maddenin haricinde bir de yakıt içeriğine katan motorun kendisini ve işleyişini koruma görevi olan katkı maddeleri de vardır. Bu ekstra katkı maddeleri diğer üçlü gibi sabit olmamakla beraber üreticide üreticiye oran, kullanım gibi farklılıklar da içermektedir.

Nitro YakıtıYukarıda ki paragrafta bir cümle ile değindiğimiz “%10”, “%20” gibi değerler yakıt karışımı içerisindeki nitrometan miktarını belirtmektedir. Bu oran kullanılacağı motora göre seçilmelidir. Örneğin, RTR araba üreticileri özellikle ürünlerinin kitapçıklarında kullanılabilecek olan yakıt oranını belirtmektedirler. Bu seçim aslında aracın nitro motoruna göre yapılmaktadır, motor kaçlık bir değere sahip ise ona göre yakıt seçilir. Örneğin; 21 lik motor %20 – %25 lik yakıt kullanabilir.

 

Nitro motor yakıtı

Nitro yakıta yağ da ilave edilmektedir, bunun sebebi motorun ekstra bir yağlama ve soğutma sistemine sahip olmamasıdır. Bu sebeple yakıt karışımı içerisine belli bir oranda yağ ilave edilerek, motor içerisinde ki tüm hareketli parçaların yağlanması ve soğutulması işlemleri yerine getirtilir.

Nitro Motor Yakıtı Nasıl Saklanmalı

Nitro yakıt, saklanırken özen gösterilmesi ve bazı saklanma koşullarına uyulması gereken bir maddedir. Nitro yakıtı yanlış saklamak; kullanım dışı kalmasının yanısıra çevreye zarar vermesine de sebep olabilir.

uyarı nitro yakıt

İlk olarak dikkat edilmesi gereken; çocukların erişemeyeceği bir yerlerde saklanması ve herhangi bir sebeple içecek sanılarak içilmesini engelleyici önlem alınmasıdır.

  • Direkt güneş ışığı üzerine gelmemelidir. Bu sebeple direkt güneş ışığı almayacak yere konumlandırılmalıdır. Güneş ışığına maruz kalan yakıtta metanol buharlaşır ve bu da yakıtın tüm dengesini bozar. Bu yüzden yakıt serin ve karanlık (loş) bir ortamda tutulmalıdır.
  • Yakıt kabının ağzını açık bırakmayın. Yakıt bu şekilde kalırsa, ortamda ki nem, hava ve toz durumlarından etkilenerek bozulmaya başlayacaktır. Bu da hem yakıtınıza hem de motorunuza zarar verecektir.
  • Yakıtın saklama kabını değiştirirken yeni kabın temiz olduğuna ve nemli olmadığına dikkat edilmelidir.
  • Nitro kabının kapağını sıkmadan önce kap içerisinde yakıt miktarı azaldıkça kabı sıkarak kapağını kapatınız. Bu işlemi yaparak içeride ki oksijeni mümkün mertebe dışarı atmış olur ve yakıtta ki nemlenme ihtimalini azaltmış olursunuz.
Yorumlar
Yükleniyor...