Nitro Motor Nedir ve Nasıl Çalışır?

Nitro motor ismi ile anılan motorlar, nitrometan ve metanol karışımı ile ortaya çıkan bir yakıt türevi ile çalışmaktadır. Nitro motorlarda içten yanmalı motorlar kategorisine girmektedir. Nitro motorlar, bu yakıt türevi sayesinde; yağlanma ve soğuma gibi temel ihtiyaçlarını da karşılayabilmektedir.

Nitro Motor Nedir

Nitro motor ismi ile anılan motorlar, nitrometan ve metanol karışımı ile ortaya çıkan bir yakıt türevi ile çalışmaktadır. Nitro motorlarda içten yanmalı motorlar kategorisine girmektedir. Nitro motorlar, bu yakıt türevi sayesinde; yağlanma ve soğuma gibi temel ihtiyaçlarını da karşılayabilmektedir.

nitro motor

Model arabalarda nitro miktarları kullanım amacına göre farklılık gösterse de genel olarak %10 ile %40 arasındadır. Örneğin %25 Nitro lu bir yakıt aldığınızda, almış olduğunuz yakıtın içerisinde %25 nitrometan bulunuyor demektir.

nitro motor

Nitro motorların gerçek adı aslında Kızdırma Motorları yani Glow Engine dır. Fakat, günümüzde kullanıcıların kolay ifade etme ve pazarlama taktikleri sebebi ile nitro motor olarak anılmaya başlamışlardır. Kızdırma terimi ise motorun üzerinde ki ateşleme sisteminde yer alan kızdırma bujisindenden gelmektedir.

Nitro Motor Nasıl Çalışır

Nitro – Glow Motorlar yakıt olarak aslen metanol yakmaktadır, fakat metanol tek başına performans anlamında yetersiz kaldığı için belli oranlarda karışıma nitrometan ile karıştırılarak performans sağlayacak yakıt elde edilir. Aracın deposunda ki yakıtın karbüratöre gidişi; Egsozda ki geri basınç için ayrılmış bir çıkış yardımı ile yanmış egsoz gazının bir kısmının depo içerisine gönderilmesi ile başlar. Egsoz dan gönderilen yanmış gazın bir kısmı deponun üst kapağından depo içerisine itilir ve içeride ki basınç ile birlikte yakıtı karbüratöre iter. Karbüratöre gelen yakıt ise, yapılan ayarlamaya uygun olacak bir şekilde hava yakıt karışımını yanma odasına alır. Yanma odasında ki yakıt ve hava karışımını piston yukarı doğru sıkıştırır. Sıkışan hava yakıt karışımı ise kızdırma bujisinin ısısı sebebi ile ateşlenir. Bu ateşlemenin yaptığı basınç ile piston tekrar alt noktaya geri iner. Bu işlem ile pistonun krank üzerinde oluşturduğu dönüş hareketi, krank aracılığı ile aktarma organlarına iletilir.


Video Linki: https://www.youtube.com/watch?v=aO5Qkzlo2Kw

Nitro motorların çalışmasının daha detayına inecek olursak öncelikle yakıtın ve havanın motorun yanma odasına gelmeden önce karbüratör denilen parçaya geldiğini ve burada istenilen – gerekli olan oranlarda karışım yapılarak motorun yanma odasına yönlendirildiğini görürüz. Karbüratör, motora verilecek olan yakıtın zengin – fakir karışımı ayarından aracın rölantisine kadar ayarlar yapılmaktadır.

nitro motor

Nitro Motor Karbüratörleri

Karburatörler iki çeşittir. Biri Döner ( Rotary) karbüratör; gaz kolu, servo tarafından döndürüldüğünde açılır. Diğeri ise Sürgülü (Slide) karbüratörde, sürgü, servo tarafından kolu kaydırarak açılır. Her ikisinin de farklı kullanım amaçları vardır.
Her iki karbüratörde de aracın frenleme esnasında stop etmesini önlemek için bulunan rölanti vidası mevcuttur. Bu vida karbüratör boğazının, motorun minimum devirde de çalışmasını sağlamak amacı ile yeterli karışımın motora gitmesini sağlayacak kadar boğazı açık tutar.
Karbüratörlerde genellikle karışımın ayarlanması için kullanılan 2 iğne bulunur.

nitro motor

HSN High Speed Needle (Yüksek Hız İğnesi)

Birincisi Yüksek hız ( High Speed Needle / HSN ) Bu iğne ile motorun orta ve maksimum hızında sağlıklı ve performanslı çalışması ayarlanır.

LSN Low Speed Needle (Düşük Hız İğnesi)

İkincisi ise Düşük hız iğnesi ( Low Speed Needle / LSN ) Bu iğne ile karbüratörün rolanti acıklığı ile boğazının neredeyse yarısına kadar ki bölümüne hükmeder. Bu ayar yardımı ile de aracın ilk ve ani gaz tepkimelerindeki hassasiyet ayarlanır.

Nitro Motor Karbüratörü Genel Ayarlama

Genel olarak İğneleri saat yönünde hareket ettirdiğinizde yakıt karışımı inceltilir, yani fakirleştirilir. Burada ki “Fakir” bir birim yakıt / hava karışımındaki azalan yakıt miktarını tanımlar. Motorun optimum ayarından sonraki fakir lik , motorun daha da performanslı çalışmasını sağlasa da karışımdaki yağ miktarı azalacağından motor aşırı ısınacak ve hararet yapacaktır. Ayrıca tasarlandığı sıcaklık düzeyinin üstünde çalışacak ve ömründen yiyecektir.
İğneyi saat yönünün tersine çevirmek yakıt karışımını zenginleştirecektir

model araba nitro motor

Genel olarak İğneleri saat yönünde hareket ettirdiğinizde yakıt karışımı inceltilir,yani fakirleştirilir. Burada ki “Fakir” bir birim yakıt / hava karışımındaki azalan yakıt miktarını tanımlar. Motorun optimum ayarından sonraki fakir lik , motorun daha da performanslı çalışmasını sağlasa da karışımdaki yağ miktarı azalacağından motor aşırı ısınacak ve hararet yapacaktır. Ayrıca ömründen yiyecektir.
İğneyi saat yönünün tersine çevirmek yakıt karışımını zenginleştirecektir

nitro motor

Motor çok zengin ise, verimsiz biçimde çalışır ve henüz yakılmamış olan yakıtı ise egzozdan dışarı atarak tüketmeye başlayabilir (egsozdan çıkan damlacıklar bunun göstergesidir ). Motor bu şekilde randımansız çalışacak ve güçsüz görünecektir. Ayrıca yakıt tüketimi de artacaktır.

model araba nitro motor

Zengin karışımda güç düşse bile en azından yağlama durumu yüksek olacağı için motor da aşınma ve ısınmada daha az olacaktır. Düzgün ayarlanmış bir motor ise ömrü boyunca iyi bir performans sergileyecektir.

 

Katkılarından dolayı Alain SARAFYAN’a teşekkür ederiz.

Yorumlar
Yükleniyor...