esc-ve-motor-uyumu

Uzmana SorunCategory: Elektronik Sorularesc-ve-motor-uyumu
Erkan asked 4 sene ago

Merhabalar  soruma başlamadan önce ilk rc araç deneyimim olduğu için esc ve motor seçimi yanlış yapmaktan korkuyorum. Aracım 1/12 feiyue fy03h üzerinde 40a esc ve 3800kv fırçasız motoru ile birlikte aldım. Ancak motor performansını beğenmediğim için değiştirmek istiyorum. Karşılığında almak istediğim motorun fiziksel ölçüleri ve hangi araç ölçülere uygulanabileceği uyuyor ancak, Endişe ettiğim konu yeni almayı düşündüğüm motor 5100kv maksimum Amper 68a yazmaktadır. Ve ben sadece motoru değiştirmek istiyorum. YouTube izlemiş olduğum yükseltme videolarında genellikle Servo değişimi de yapılmaktadır. Yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden değerleri cevaplarınız için teşekkür ederim. 

1 Answers
Gökay Aktan Staff answered 4 sene ago

Merhaba, aracı tam olarak bilemediğim için tahminlere dayalı bir yorum yapmam gerekiyor.  Aracın marka modelini araştırdığımda pek açıklayıcı verilere ulaşamadım. Fakat size şunu rahatlıkla söyleyebilirim. Bu tür araçlara genellikle tam olarak yetecek elektronikler konulur. Motoru yükseltmek büyük ihtimal ESC’yi çok zorlayacaktır. Bahsettiğiniz gibi 68A çeken bir motor takarsanız. Düşük ve normal hızlarda sorun çıkarmasa da tam gaz verme anlarında riskli bir durum oluşturabilir. Bu nedenle ESC ve motoru birlikte değiştirmenizi tavsiye ederim. Benim baktığım verilerde servonun 2.2kg olduğu yazıyor ama boyutu ile ilgili bir bilgi bulamadım. 1/12 ölçek bir offroad aracı için 2.2kg bence az bir değer. Ben olsam 5kg üstü hatta mümkünse 7kg takardım. Büyük ve dişli lastikler zaten servoyu yeteri kadar zorluyor. Ne kadar rahat çevirse o kadar iyidir. 
Eğer esc ve motor ikilisini birlikte değiştiremiyorsanız bence hiç o riske girmeyin. Şu anki halinde elektroniklerinizde aşırı bir ısınma yoksa 1-2 diş daha büyük bir pinyon dişlisi takarak hızı biraz daha arttırabilirsiniz. Tabi güçlü bir motorun yerini tutmaz ama ufak da olsa artış olur. 

Your Answer

Get real time updates directly on you device, subscribe now.