Touring Araçlarda ESC ve Motor Seçimi

1/10 Touring Araçlarda ESC ve Motor Nasıl Seçilir?

Touring araçlarda ESC Motor seçimi, şasi seçiminden sonra yapılacak olan en önemli şeydir. Bilindiği üzere TOURING sınıfında yarışlar ESC ve Motor Seçimine göre STOCK ve MODIFIED kategorileri altında düzenlenmektedir. Bu sebeple seçeceğiniz ESC Motor ikilisi aracınızın Touring sınıfı içerisinde ki kategorisini de belirlemeyecektir.

1- Tarafınızı Seçin

Stock kategorisinde yarışmak istiyorsanız ESC motor seçimi konusunda her şey bellidir. 13.5T Fırçasız (brushless) motor ve Stock ESC kullanacaksınız. Bu kategoride araçlar fazla hızlı değildir (50 kmh civarı). Pilotaj çok ön plana çıkar.

Modified yarışacaksanız ESC motor seçimi yelpazesi inanılmaz bir şekilde geniştir. Motoru ve ESC yi seçmeden öncede bilmemiz gereken iki durum vardır. Birincisi bu araç 2S Lipo batarya ile çalışacak ve oldukça hızlı (100 kmh üzeri) arabalar ile yarışacak. İşte bu noktada demek oluyor ki TOURING araçta sağlam bir motora ihtiyacımız olacak.

2- Touring Motor Seçimi

ESC motor seçimi

Günümüz teknolojisini düşünürsel motor seçiminde kesinlik brushless (fırçasız) motorları öneriyoruz. Brushless model araba motorları sensörlü ve sensörsüz olarak ikiye ayrılır. Sensörlü motorların güc değeri “T” ile sensörsüz olanların ki ise kV değeriyle belirtilir. Biz yine yaygınlık ve günümüz teknojisini dikkate alarak sensörlü motorları anlatıyor olacağız. (Fırçalı ve Fırçasız Motor isimli yazımıza göz atabilirsiniz) Sensörlü brushless motorlarda “T” değeri küçüldükçe güç artar. 

Stock da 13.5T kullanılır. Modified kategorisinde ise imkanlar dahilinde en aşağılara inmektedir. 30,5 T ile 2,5 T arasında her değerde seçim yapmak mümkün. Sensörlü motor kullanmanın bir diğer avantajı da modified kategorisinde sıkça kullanılan Turbo, timing ve boost özelliklerinin kullanılabilmesidir. Bu özellikleri ayarlayarak aracın motor ve ESC sinin normal güçlerinin üzerine çıkması sağlanabilmektedir. Tabiiki bu daha fazla akım ve daha fazla ısınma anlamına gelir. Ayarlamalar iyi yapılmalı ve ESC motor sıcaklıkları izlenmelidir.

Çoğu kişi tarafından 4.5 T ve 5.5 T motorlar kullanılmaktadır. Bu motorlar doğru timing ve turbo ayarlamaları ile 1/10 touring araçların kaldırabileceği maksimum hız ve ivmelenme değerlerini sağlayabilmektedir. Daha güçlü motorlar takılıp turbo ve timing ayarları açılarak kullanılabilir tabiiki ancak aracın kontrolü oldukça zorlaşacaktır.

Motorun Kalitesine Dikkat !

Diğer bir önemli konu ise Motorun kalitesi. Motorun yüksek ısıya dayanabilir mıknatıslara sahip olduğundan, bağlantı noktalarının ve diğer tüm aksamlarının kaliteli işçilik ile üretildiğine emin olunmalıdır.

Burada her hangi bir markayı belirtmek istemeyiz. Öte yandan kendini ispatlamış kaliteli bir kaç markayı bilmenizde fayda olacağı için aşağıda sıralıyoruz.

Hobbywing, Tekin, Muchmore, Castle Creations, Team Trinity.

3- Touring ESC Seçimi

ESC motor seçimi

Brushless ESC ler de tıpkı brushless motorlar gibi sensörlü ve sensörsüz olarak ikiye ayrılır. Sensörlü motor kullanıyorsanız sensörlü bir ESC almalısınız. Aksi takdirde motorun turbo ve timing özelliklerinden faydalanamazsınız. Ayrıca frenleme performansı da dengesiz ve düşük olur. Sensör teknolojisi ile ESC motorun açısal dönüş hareketini hassasiyetle takip eder ve her müdaheleyi büyük kesinlikle yapar.

Stock camiası için motor seçiminde olduğu gibi yine seçenek oldukça az. Stock ESCleri, stock için özel olarak “stock spec” diye isimlendirerek satılmaktadırlar.

Modified kategorisinde ise ESC sayısı da oldukça artmakta ve giriş seviyesi ile en üst nokta arasında uçurumlar oluşmaktadır. Teknik olarak 25A ile 160A arasında seçim yapılabilir.

Modified kategorisinde ESC lerde Turbo, Timing, Boost gibi aracın performansını yükseltebilecek özellikler mevcuttur. ESC nin bu ve buna benzer özelliklerinin kademeleri ve hassaslığı ise ESC Kalitesi ile doğru orantılı olarak yükselmektedir. ESC bu ve buna benzer özellikleri motora iletmek için sensör sistemini kullanmaktadır, bu yüzden mutlaka Sensörlü ESC tercih edilmelidir. Turbo, boost ve timing özelliklerini ayarlarken kullandığınız motorun bu ayarları ne ölçüde kaldırabildiğine her zaman dikkat edin.

ESC seçiminde amper değeri çok önemlidir, eğer düşük amper çıkışına sahip bir ESC de güçlü bir motor kullanmaya kalkarsanız ya motor yüksek performanslı çalışmaz ya da tüm elektronik sisteminize zarar verebilecek bir arıza meydana getirebilirsiniz. Çünkü güçlü motorlar yüksek akım çeker.

ESC Amper Değeri Nasıl Seçilir?

Örneğin: 4.5 T motor kullanıyorsunuz. Motorun Turbo ve Timing ayarlarını yükselttiniz. Bu motor sürekli durumda 120-130 A arası akım çekebilir. Anlık hızlanmalarda (Punch) ise 500-600 A akım çekebilir. Eğer bu motoru 70 A bir ESC ile kullanırsanız çok net bir şekilde istediğiniz performansı alamazsınız. Çünkü 70A bir ESC sürekli durumda 70 A hızlanma (Punch) durumlarında 300 A kadar akım verebilir. 

Motorunuzun kaç amper olduğunu satın alırken öğrenebilirsiniz. 4,5T 120 A motor alırsanız en az 130-140 A değere sahip bir ESC seçmenizi öneririz. ESC nin Amper değerinin motordan fazla olması her zaman tercih edilir. Bu durumda ESC motorun sürekli ya da Peak akım ihtiyacını karşılayabilir. 

ESC Alırken ESC nin sürekli ve Hızlanma (peak / Punch) durumlarındaki Amper değerlerine mutlaka bakın.

ESC Seçerrken Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Konular

Kaliteli ESC demek sadece güç mü demek? Hayır, ESC nin kapasitör desteği, Voltaj kontrolünün doğru çalışması, motorun ve kendi sıcaklığını takip edip sistemi korumaya alabilmesi gibi detaylarda mevcuttur. Ayrıca, ESC içerisinden sürüş konforu için fren, hızlanma gibi durumlar için gerekli ayarlamalar detaylı olarak yapılabiliyor olmalı ve ESC bu değerlere göre şaşmadan çalışmalıdır.

Yine profesyöneller tarafından uzun zamandır kullanılan ve kendini ispatlamış bir kaç marka verelim:

Hobbywing, Tekin, Team Trinity, Castle Creations, Muchmore

Sonuç Olarak

ESC motor seçimi konusunda akım, sensör, güç ve ayar özelliklerini bilmediğiniz ürünleri asla almayın. Almadan önce iyice araştırma yapın. İşi bilenlere sorular sorun. Bu sayede bu hobi için ayırdığınız maddi kaynaklarınızı en doğru şekilde kullanmış olursunuz.

ESC motor seçimi

Yorumlar
Yükleniyor...