VRC Adaptörü Nasıl Yapılır?

Dünyayı büyük bir hızla saran salgın yüzünden hobimizden uzaklaştığımız şu günlerde canımız oldukça sıkkın. Ama hobimizden uzaklaşmadan da yapabileceğimiz şeyler var. Hatırlarsanız daha önce sizlere “VRC-Pro : RC Arabanıza Bilgisayarda Hükmedin” isimli bir yazıda RC simülasyonundan bahsetmiştim. Bu simülasyonda, halihazırda kullanmakta olduğunuz kumandayı bilgisayara bağlayarak bir oyun kumandası gibi tanıtıyor ve VRC Pro isimli RC simülasyonunu oynayabiliyordunuz. Ne yazık ki o yazıda bahsettiğim adaptör artık satılmıyor. Fakat bazı meraklılar bu adaptörü arduino ile yapıp, nasıl yapıldığını da paylaşmış. Bu yazıda sizlere bu adaptörü nasıl yapabileceğinizi tüm detaylarıyla anlayacağım.

Not: Bu adaptörü yaparken kaynak olarak https://www.micropanoply.com/arduino/arduino-joystick adresini kullandım.

Öncelikle bazı ekipmanlara ihtiyacımız olacak. Bunlar , piyasada kolaylıkla bulunabilen ürünler olduğu için sorun yaşamamanız için aynılarını kullanmanızı tavsiye ederim.

İhtiyaç listesi:

 • Ardunio Pro Micro Klon ( ATmega16U4 ya da ATmega32U4 kontrolcülü diğer modeller de olabilir.Micro, Leonardo, Micro SS, Pro Micro vs.)
 • Micro USB Kablo
 • Servo soketi ya da dişi jumper kablo
 • Lehimleme ekipmanları ( Havya, lehim teli vs.)

Bu ekipmanları hazırladıktan sonra aşağıdaki aşamaları doğru bir şekilde yaptığınız taktirde sorunsuz çalışacaktır. Bahsettiğimiz cihaz 4 kanal uyumludur. Eğer sadece gaz ve yöne ihtiyacınız varsa ve 3. / 4. kanalı istemiyorsanız , o kabloları bağlamayabilirsiniz.

Aşağıdaki işlemlere başlamadan önce gerekli kablolamaları yapmamız gerekiyor. Şemada kabloları nereye bağlamanız gerektiği belirtilmiştir. Eğer sizin kullandığınız kartta TX0 ve RX0 yazmıyorsa D0 ve D1’i kullanabilirsiniz.

Nasıl yapılır?

 1. Arduino IDE indirin ve kurun. İndirmek için tıklayın.
 2. RCUSB4 isimli kodları indirin. İndirmek için tıklayın.
 3. Joystick kütüphanesini indirin. İndirmek için tıklayın.
 4. Bilgisayarınızın “Belgelerim\Arduino\libraries” yoluna Joystick.rar dosyasını çıkartın. Libraries altında Joystick dosyası olarak çıkmalı.
 5. RCUSB4 klasörü içindeki RCUSB4 ve AVRPort23 dosyasını Arduino IDE ile açın. Açıldığında üst bölümdeki sekmede ikisinin de açılmış olması gerekiyor.
 6. Pro Micro kartınızı USB’den bağlayın.
 7. Araçlar > Kart > Arduino Micro seçin
 8. Araçlar > Port > Arduino’nun bağlı olduğu portu seçin
 9. Sol üstteki “Tik” “Check” simgesine tıklayın ardından sağındaki “Ok” butonuna tıklayın.
 10. Artık kartımız kullanıma hazır. Yukarıdaki fotoğraftaki gibi bağladığınız kabloları alıcıya bağlayın. 3. Pin = 1. Kanal “Servo” , 2.Pin = 2.Kanal “Gaz” , RX1 = 3. Kanal , TX0 = 4.Kanal.
 11. Alıcı, gücü 1. kanal üzerinden alacaktır. Bu nedenle diğer kanallara sadece “Sinyal” kablosunu bağlamanız yeterlidir.
 12. Bilgisayarınızda “Denetim Masası\Donanım ve Ses\Aygıtlar ve Yazıcılar” yolunu açın. Cihazınız burada Arduino Micro olarak gözükecektir.
 13. Arduino Microya sağ tıklayıp Oyun Kumandası Ayarlarına girin.
 14. Özellikler> Ayarlar > Ayarla bölümüne girerek kalibrasyon işlemine başlayabilirsiniz. Bu bölümde kumandanıza bir kaç defa gaz / fren ve sağ / sol komutları vererek limit noktalarını tanıtın ve ilerleyin.
 15. Artık VRC Pro oynayamaya hazırsınız. İyi yarışlar.

Bonus: Bu adaptör sayesinde RC arabanızda kullandığınız kumandayı bilgisayara bir gamepad olarak tanıttığınız için F1 2019 , Dirt Rally gibi yarış oyunlarında da kullanabilirsiniz.

Güncelleme: RCUSB4 kodundaki delay(8) komutu delay(1) olarak değiştirildiğinde kumandanın iletişim hızı olan FPS değeri en az iki kat artmaktadır. Kaynak olarak kullandığım kişi delay(8) ‘i yeterli bulmuş. Bu değer bize 150 FPS civarı bir iletişim sağlamaktadır. Bence de bu değer oldukça yeterli. Orjinal adaptör en fazla 100 FPS görmekte. Fakat siz daha fazlasını istiyorsanız delay(1)’i kullanabilirsiniz. Böylece 300 FPS civarına çıkacaktır.

Sizden Gelenler

Kendi ürettiğiniz adaptörleri bizimle paylaşabilirsiniz.

Burak Özcan
Burak , harika kablo işçiliği ile gözlerimizi kamaştırdı.
Furkan Çakır

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.