Düşük Profil Servo Karşılaştırma – Highest, Sanwa, SRT

Düşük profil yani low profil servolar modelciler için vazgeçilmez ekipmanlardan biridir. Hemen hemen tüm 1/10 RC arabalar için kullanılabilen bu servoların asıl ilgi çeken noktası , ufak gövdeleri sayesinde az yer kaplarken performanstan ödün vermemeleridir. Bende ülkemizdeki yarışçılar arasında en çok tercih edilen üç servoyu satın alıp Xray T4 aracımda kullanarak karşılaştırdım. Farklı fiyatlara ve farklı özelliklere sahip olan bu servoların modelleri : Highest DLP650 , Sanwa PGS-CL , SRT CH6012.

Highest DLP650

En İyi Performans

Listemizin ilk konuğu olan DLP650, bu listedeki en uzun süre kullandığım servo. 7.4v çalışma voltajında 0.06sn ve 8.3 kg-cm değerlerine sahip. İlk bakışta başka servolarda da elde edilebilecek değerler gibi gözükse de DLP650’nin farkı, sürüş sırasında ortaya çıkıyor. Tamamen alüminyum kasası ve mükemmel derecede iyi ayarlanmış dişlileri sayesinde kullandığım hiç bir servoda alamadığım stabiliteye sahip. Hızlı viraj dönüşlerinde dahi çizgisini hiç bozmaması ve kumanda ile olan gecikmesiz iletişimi sayesinde kendinizi sanki arabanın içindeymiş gibi hissediyorsunuz. Ayrıca Sanwa kumanda kullanıcıları SSR modunu aktif edip daha hızlı bir tepki elde edebilirler. Bu karşılaştırmaya dayanıklılık konusunu dahil etmek istemesem de çevremde bu servoyla yapılmış pek çok ciddi kaza gördüm ve DLP650 bu kazaların hepsinden sağlam çıkmayı başardı. Bu listenin en iyi servosu olarak gördüğüm Highest DLP650 ‘nin fiyatı ise yaklaşık 100 dolar. Fiyatı nedeni ile fiyat / performans şampiyonu olamasa da, eğer gerçekten sağlam ve özel bir servo arıyorsanız bakmanız gereken ürünlerden biri.

Highest DLP650 İnceleme

Sanwa PGS-CL

En Düşük Gecikme

Kumanda üreticileri arasında lider konumda olan Sanwa , bu sektörde en tecrübeli isimlerden biri. Kumanda üretimindeki tecrübeleri sayesinde servo konusunda da gözü kapalı tercih edilebilecek marka olarak karşımıza çıkıyor. Pek çok servo modeli bulunan Sanwa’nın PGS-CL modeli 65 dolarlık fiyatına karşın sunduğu 0.08sn ve 16.6 kg-cm değerleri ile diğer modellerin arasından sıyrılmayı başarıyor. Fakat PGS serisinin asıl önemli özelliği teknik değerleri değil , çok düşük gecikme süreleridir. Kumandadan verdiğiniz tepki neredeyse gecikmesiz bir şekilde servoya iletilerek pilot ile araba arasında daha doğal bir iletişim kurulması sağlanmış. Açıkçası bunu göstermek oldukça zor ama aşağıdaki videoya göz attığınızda durumu daha iyi açıklayacağımı düşünüyorum.

Highest DLP650’ye göre çok daha ucuz olan PGS-CL , her ne kadar daha yavaş olsa da 16.6kg-cm değerindeki torku ve düşük geçikme iddiasıyla beğenimi kazandı. Fakat kişisel görüşüm olarak şunu söyleyebilirim ki , benim testlerimde DLP650, stabilitesi ve virajlardaki kararlılığı ile daha çok beğendiğim bir servo oldu. Eğer hız değil de tork ihtiyacınız varsa bu listedeki tavsiyem PGS-CL olacaktır. Ayrıca benim satın aldığım PGS-CL plastik rulmanlı olarak üretilmiş. Bu durum tüm PGS-CL’lerde böyle mi bilmiyorum ama satın aldığınız yerden metal rulmanları da istemeyi unutmayın.

SRT CH6012

En İyi Fiyat / Performans

SRT ismini duyunca eminim pek çok kişi “o nereden çıktı?” diyecektir. Ama ön yargıları bir kenara bırakıp şans verdiğiniz zaman, karşınıza bu listenin fiyat/performans şampiyonu çıkıyor. 0.06sn ve 12-kg-cm çalışma değerlerine sahip olan bu servonun fiyatı 50 dolar. Uygun fiyatına rağmen dişleri arasında boşluk olmaması , stabil bir sürüşe imkan vermesi ve son derece hızlı olması sayesinde düşük profil servolar içerisinde düşünmeden tavsiye edebileceğim bir model. Belki PGS-CL kadar çok düşük tepki sürelerine sahip değil , belki DLP650 kadar iyi bir viraj stabilitesine de sahip değil ama uygun fiyatına karşın sunduğu performans , sizi hem haftasonu buluşmalarında hem de yarışlarda memnun edecektir.

SRT CH6012 İnceleme

Bonus: Turnigy R12

SRT CH6012 ‘nin tamamen aynısı olan Turnigy R12 modelini de satın alıp test ettim. Açıkçası aynı fabrikadan mı çıkıyorlar emin değilim ama hem teknik özelliklerde hem de sürüş hissiyatında tamamen aynılar. Ayrıca araştırmalarıma göre Power HD R12 modelinin de aynı özelliklere sahip olduğunu gördüm.

Sonuç

Bu yazımızda düşük profil servolar içinde üç farklı fiyat seviyesinde üç servo inceledik. Her modelin kendine has özellikleri olduğu için hangisinin alınması gerektiğinin yorumunu size bırakıyorum. Bence, hepsi birbirinden başarılı servolar ve üçünü de gönül rahatlığıyla tavsiye edebilirim.

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.