Fırçalı ve Fırçasız Rc Motor

RC Arabanın kalbi olan motorlar iki çeşittir, fırçalı (brushed) ve fırçasız (brushless).

RC Motor

Elektronik rc arabaların hareket etmelerini sağlayan, esc den gelen akıma göre saat yönüne veya saat yönünün tersine dönmek sureti ile hareket ederek aracın aktarım organlarını çeviren ve aracı yürüten parçalardır. Elektronik Rc araba motorları sensörlü – sensörsüz ayırımından önce içerisinde Fırçalı (Brushed) ve Fırçasız (Brushed) olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Fırçasız Motorlar (Brushless Motors)

Fırçasız motorların Dünyası, fırçalılara göre oldukça geniştir. Öncelikle motor kendi iç dünyasında Outrunner; dönme işleminin dış kasada gerçekleşmekte olup, stator bobinlerinin motor içinde sabit bir biçimde kaldığı tiptir ve bunlar Drone, Helikopter gibi rc modellerde kullanılır. Inrunner ise; bunda diğer motor türünün aksine bobinler kasada sabit şekilde kalırken, dönme hareketi mıknatısları barındıran rotor da gerçekleşmektedir. Bu tip ise araba ve tekne rc modellerin de kullanılmaktadır.

rc motor

Fırçasız (Brushless) motorların bir diğer ekstrası ile sensör yapısıdır (sensörsüz modellerde yaygın olarak mevcuttur), sensör sayesinde ESC, motorun rotorunun konumunu tespit ederek daha efektif bir kontrol sağlar, Timing, Turbo gibi özellikleri de kullanarak motordan daha yüksek verim almamıza olanak tanır. Sensörün bir diğer özelliği ise; düşük devirlerde meydana gelen motor teklemesini gidermektedir.

fırçasız motor

Fırçasız motorların çalışma prensibi ise 3 farzlı şekilde dizayn edilmiştir, faz sıralaması doğru olarak bağlandıysa motor saat yönünde, ters bağlandı ise motor yönünün tersine döner. İleri / Geri özelliğini de ESC bu şekilde meydana getirir.

Fırçalı Motorlar (Brushed Motors)

Fırçalı motorlar da kömür sistemi bulunmaktadır, kömürlere ise fırça diye ad verilmektedir. Sistemde fırçalar ve mıknatıs sabit bir şekilde, armatür ve akım çevirici manyetik halka içerisinde ki rotorun etrafında döner. Fırçalı motorların ömrü fırçasız motorlara oran ile daha düşüktür, içerisinde bulunan fırça bittikçe değişmesi gerekmektedir.

fırçasız motor

Fırçalı motorlar ile fırçasız motorlar arasında performans farkı bulunmaktadır, özellikle fırçalı motor ısındıkça performansında kayıplar yaşanmaktadır, fakat motor soğuduktan sonra eski haline geri dönmektedir. Fırçalı motorların içerisinde sensör vb. elektronik devre olmadığı için suya karşı dayanıklıdırlar. ESC ile bağlantısı “+” ve “-” şeklinde ki iki faz ile gerçekleşmektedir. Yine faz yönü değişerek motorun sağ veya sola dönmesi sağlanabilmektedir.

Yorumlar
Yükleniyor...