Fırçalı ve Fırçasız Rc Motor

RC Arabanın kalbi olan motorlar iki çeşittir, fırçalı (brushed) ve fırçasız (brushless).

RC Motor

Elektrikli rc arabaların hareket etmesini sağlayan, ESC’den gelen akıma göre saat yönüne veya saat yönünün tersine dönerek arabayı hareket ettiren bileşendir. Elektrik motorları, fırçalı (Brushed) ve fırçasız (Brushed) olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Fırçasız Motorlar (Brushless Motors)

Fırçasız motorların dünyası, fırçalılara göre oldukça geniştir. Bu motorlar çalışma prensiplerine göre ikiye ayrılır.

Outrunner; dönme işleminin dış kasada gerçekleşmekte olup, stator bobinlerinin motor içinde sabit bir biçimde kaldığı motor çeşididir. Bu tür motorlar, drone, helikopter gibi rc modellerde kullanılır.

Inrunner‘da ise, outrunner motor türünün aksine bobinler kasada sabit şekilde kalırken, dönme hareketi mıknatısları barındıran rotor da gerçekleşmektedir. Bu tip ise araba ve tekne modellerinde kullanılmaktadır.

rc motor

Fırçasız (Brushless) motorların bir diğer önemli özelliği ise sensör yapısıdır. Fırçasız motorlar sensörlü ve sensörsüz olarak ikiye ayrılır. Sensör sayesinde ESC, motorun rotorunun konumunu tespit ederek daha efektif bir kontrol sağlar, Timing, Turbo gibi özellikleri de kullanarak motordan daha yüksek verim almamıza olanak tanır. Ayrıca düşük devirlerde meydana gelen motor teklemesini gidermektedir.

fırçasız motor

Fırçasız motorların çalışma prensibi 3 fazlı olmasıdır. Faz sıralaması doğru olarak bağlandıysa motor saat yönünde, ters bağlandı ise motor yönünün tersine döner. İleri / Geri özelliğini de ESC bu şekilde meydana getirir.

Fırçalı Motorlar (Brushed Motors)

Fırçalı motorlarda kömür sistemi bulunmaktadır, kömürlere ise fırça ismi verilmektedir. Sistemde, fırçalar ve mıknatıs sabit bir şekilde, armatür ve akım çevirici manyetik halka içerisindeki rotorun etrafında döner. Fırçalı motorların ömrü fırçasız motorlara oranla daha düşüktür. İçerisinde bulunan fırça bittikçe değişmesi gerekmektedir.

fırçasız motor

Fırçalı motorlar ile fırçasız motorlar arasında performans farkı bulunmaktadır. Özellikle fırçalı motor ısındıkça performansında kayıp meydana gelir. Fakat motor soğuduktan sonra eski haline geri dönmektedir. Fırçalı motorların içerisinde sensör gibi elektronik devre olmadığı için suya karşı dayanıklıdırlar. ESC ile bağlantısı “+” ve “-” şeklinde ki iki faz ile gerçekleşmektedir. Yine faz yönü değişerek motorun sağ veya sola dönmesi sağlanabilmektedir.

Fırçalı motorlar artık pek kullanılmasa da crawler araçlar için hala iyi bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.