ESC Nedir Ve Ne İşe Yarar

Elektrik yani batarya ile çalışan rc model araçların güç kontrol ve beyin ünitesidir.

ESC Nedir?

ESC Nedir? ESC, Electronic Speed Control (Elektronik Hız Kontrol) kelimelerinin kısaltmasıdır.  Elektrikli motor ile çalışan RC model araba , tekne ,uçak , helikopter gibi araçlarda kullanılır. ESC, model arabadaki kumanda alıcısına bağlanır. Kumandadan gelen gaz ve fren sinyallerini motora ileterek arabayı hareket ettirir ya da durdurur. Gaza ve ya frene bastığımız zaman motora gidecek olan elektriği yöneterek motorun çalışmasını sağlar. ESC sayesinde araç, gaza veya frene basış şeklimize göre az veya çok tepki vererek hızlanma, yavaşlama, durma ve geri gitme işlevlerini yerine getirebilir.

Kısaca elektrikli model arabaların motorunu yöneten beyindir. Bu parça bizim elektrikli araçlarımızın oyuncaktan ayrılmasını sağlayan en büyük farktır.

esc nedir

ESC sayesinde aracın mekaniği dışındaki, hızlanma, son hız, ataklık, ileri, geri gibi ayarlara müdahale edebilmekteyiz. ESC’ler genel olarak Brushless (Fırçasız) ve Brushed (Fırçalı) olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Brushless (fırçasız) ESC’ler ise Sensörlü (Sensored) ve Sensörsüz (Sensorless) olarak kendi içinde 2’ye ayrılır. Waterproof (Suya dayanıklı) özelliği gibi kıyaslamalar da eklenmektedir.

ESC seçimi sırasında dikkat etmeniz gereken en önemli hususu kullanacağınız motor fırçalı ise fırçalı ESC almak, fırçasız ise fırçasız ESC almaktır. İki sisteminde bağlantı şekli farklıdır. Fırçalı ESC’ler 2 (+ ve -) kablo ile motora bağlanır, fırçasız ESC’ler ise 3 (+ – ve sinyal) kablo şeklinde motora bağlanmaktadır.

ESC seçimi kullanılacak araca göre farklılık gösterir. Bu nedenle “şu motora şu ESC alınmalı “gibi bir şey söylenemez. Bu seçimi yaparken mutlaka o ESC’nin üretiliş amacına dikkat edilmelidir. Seçilecek ESC’nin verebileceği amper değeri mutlaka motorun çekeceği amper değerinden yüksek olmalıdır.

ESC Yapılabilecek Ayarlar:

ESC üzerinden program kartı veya bilgisayar bağlantısı ile yapabileceğimiz bazı ayarlara bakacak olursak;

  • Gidiş Ayarı (Running Mode): Bu seçenek ile aracın ileri – geri, ileri – fren, ileri – geri – fren şeklinde modları arasında geçiş yapılabilmektedir.
  • Motor Dönüş Yönü: Motorun saat yönüne mi saat yönü tersine mi döneceğini ayarlamak için kullanılır.
  • Cut Off: Aracın pilinin voltajı belirlediğiniz aralığa geldiğinde, araç artık çalışmaz ve gazı otomatik olarak keser.
  • Pil Seçimi: Aracın kaç S pil ile çalışacağını belirler, genellikle otomatik moddadır.
  • Drag Brake: Gaz tetiğini bıraktığınızda aracın yapacağı otomatik frenleme ayarıdır.
  • Initial Brake: Aracın fren ayarıdır.
  • Punch: Gaza dokunduğunuz anda aracın sert veya yumuşak olarak tepki vermesini sağlar.
  • Timing: Motora gönderilen akım zamanlaması değiştirilerek, motorun daha fazla KV veya Tork üretmesini sağlar.
  • Turbo: Aracın motor devrinin ani olarak yükseltilmesi seçeneğidir.
  • Turbo Delay: Turbonun beklenen devire gelindiğinde gecikip gecikmeyeceğini veya ne kadar gecikeceğini ayarlamak için kullanılmaktadır.

ESC ayarları ile ilgili daha detaylı bilgi için ESC Programlama yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Çeşitli elektronik bileşenler için linke tıklayabilirsiniz : http://bit.ly/2Qh8qEX

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.