3Racing Crawler EX Ön İnceleme

Crawler EX'i kurduk. Detaylı incelemesine gelmeden önce biraz gözatalım.

RC araba dünyasının her geçen gün büyümesini ve gelişmesini izlemek tarif edilemez bir mutluluk. Touringler, driftler, buggyler , monsterlar… Hangisi olursa olsun hepsi gelişti ve daha keyifli bir hale geldi. Bu büyümeden yararlanan son marka ise 3Racing oldu. 3Racing Crawler EX modeliyle , crawler dünyasına “bence” harika bir giriş yapmış. Fakat bu yazımızda şasi hakkında inceleme yapmak yerine genel özelliklerine ve kurulum aşamasına değinmek istiyorum. İncelemesi zaman alacağı için bu ön inceleme ile şasi hakkındaki merakınızı biraz da olsa gidermeyi umuyorum.

Asıl adı Crawler EX Real olan model 205mm genişliğe , 275mm lastik açıklığına (opsiyon parçalar ile 255mm ile 325mm arasında değiştirilebilmekte) ve diferansiyelde 32mm, orta noktada 69mm zemin yüksekliğine sahip.

Bu ölçülere baktığımızda beni en çok heyecanlandıran şey, 255mm ile 325mm arasında değişebilen lastik açıklığı olmuştu. 3Racing, hiç bir yerde opsiyon parça gerektiği hakkında bir açıklamada bulunmadı. Bu nedenle gerekli opsiyon parçaların kutu içeriğinden çıkacağını düşündük. Ne yazık ki bu parçalar kutu içeriğinden çıkmadığı gibi şu anda 3Racing tarafından da satışa sunulmadı. Bu nedenle eğer benim gibi 275mm lastik açıklığından daha uzun bir kep kullanacaksanız ya opsiyon parçaların çıkmasını beklemek yada kendi çözümünüzü üretmek zorundasınız. Benim çözümüm daha uzun parçaları 3D yazıcı ile yazdırmak oldu.

Genel Yapısı

Şasi ile ilgili şu ana kadar gördüğüm tek olumsuz eleştirimi de geride bıraktıktan sonra asıl güzel kısıma gelebiliriz. 3Racing bu araca “Real” ismini verirken bu isimi hak edecek bir şasi tasarlamaya özen göstermiş. Ön tarafa yerleştirilen motor ve hemen arkasından aşağıya ve ortaya doğru ilerleyen iki vitesli şanzımanı ile çok gerçekçi bir ağırlık dengesine sahip. İki vitesli şanzımanın çalışma prensibi de gerçeğine uygun. 2. bir servo sayesinde dişlilerin konumunu değiştirerek 2.6:1 ve 1.69:1 dişli oranları arasında geçiş yapabiliyorsunuz. Bu geçiş için kumandanın 3. kanalı kullanılıyor ve doğru ayarlanırsa oldukça yumuşak bir geçiş mevcut. Bu vites sisteminin kurulumu çok zor değil. Kitapçık tüm aşamaları detaylı olarak anlattığı için çok çok amatör olmayan kişiler hariç herkesin kurabileceğini düşünüyorum.

Vites Sistemi

Servo ve yön sistemi diğer markaların crawlerlarından alıştığımız gibi yerleştirilse de tekerleklere doğru baktığımızda caster ayarı ve pul kalınlıkları ile çok sınırlı olarak ayarlanabilen kamber ayarını görüyoruz. Differansiyel ve araçtaki tüm dişliler yüksek torka dayanabilecek yapıda ve hepsine kutu içinden çıkan seramik gres sürülmesi tavsiye ediliyor.

Ortaya yatay olarak yerleştirilen pil yuvası istenirse kısa piller için de ayarlanabiliyor. En arkada bulunan su geçirmez kutu ise hem ESC’nin hem de alıcının sığabileceği büyüklükte. Tüm bu ağırlığı taşıyan süspansiyonlar ise standart kaliteyi tutturmayı başarmış olsa da yayları biraz sert gibi. Tabi bunu detaylıca test ettikten sonra detaylıca açıklayacağım.

Kurulum ve Malzeme Kalitesi

Kurulum kitapçığı 3Racing’in diğer modellerinde olduğu gibi oldukça güzel hazırlanmış fakat bazı noktalarda kurulum sırasını karıştırabileceğiniz karmaşık noktalar bulunuyor. Bu nedenle önce detaylıca inceleyip daha sonra o bölümü toplamakta fayda var. Kitapçıkta her ilerlediğiniz aşama için kutudan ilgili numaralı paketi açmanız isteniyor. Bu sayede çalışma ortamınızda sadece o an kullanacağınız parçalar bulunuyor. Kitapçığı indirmek için tıklayın

Malzeme kalitesine değinmeden önce şunu söylemeliyim ki bu şasi piyasadaki en ucuz crawler şasilerinden biri bu nedenle bol bol plastik parçayla haşır neşir oluyorsunuz ve bu plastiğin kalitesinin de çok üst seviyede olduğunu söyleyemem. Kurulum sırasında kesinlikle elektrikli vidalama kullanmamak ve deliklere açılan vida yuvalarını aşırı sıkıştırmamak gerekiyor. Sert plastikle birleşen düşük kaliteli vidalarda bazen sorun çıkarabilir. Eğer vidayı çok zorlarsanız kolayca yalama olabiliyor. Bende bir vidada yalama oldu ama genel vida kalitesini düşük bulduğum için söylemekte fayda var.

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.