Traxxas TRX-4 Crawler İncelemesi

Traxxas TRX-4 Crawler incelemesi; Traxxas firmasının üretmiş olduğu RTR ürün olan crawlerın incelemesini sizler için yaptık.

Traxxas TRX-4 Crawler!

Traxxas TRX-4 Crawler bu camiada yeni bir soluk olarak karşımıza çıkıyor, RTR araçlar Dünya’sında hızlı araçları ile ün salmış olan Traxxas firması Summit aracının genlerinden yararlanarak ortaya yeni bir crawler araç çıkarmış.

Araç RTR olarak gelmekte fakat, aracın rtr olarak gelişi biraz alışılmışın dışında çünkü kutusunda pil çıkmamakta. Kutudan sadece araç ve kumanda çıkmakta.

Traxxas TRX-4 Crawler

Traxxas TRX-4 Crawler 1:10 ölçek olarak geçmekte fakat diğer 1:10 araçlara oran ile 1:8 gibi durmakta bura da yine devreye Traxxas firmasının kendine has olan ölçeklendirme biçimi devreye giriyor. Araçta çift vites sistemi mevcut, ilk viteste araç ağır olarak gidiyor ve eğer siz daha fazla hız istiyorsanız kumanda dan tek tuşu yardımı ile aracı ikinci vitese alarak araç hızını yükseltebiliyorsunuz. Aracın differansiyelleri de kumanda yardımı ile kilitlenebiliyor, yine kumandadan tek tuş yardımı ile aracın ister tek diffini ister iki diffini kilitleyebiliyorsunuz.

Eğer ki önce inceleme ve sürüş videomuza göz atmak isterseniz;

 

TRX-4 Crawler Body

Traxxas’ın crawlerını incelemeye gövdesi ile devam edelim, aracın gövdesi Land Rover firmasının ürettiği Defender modelini scale ederek yani küçültülmesi ile yapılmıştır. Kepin rengi çok ve boyaması tahminleriniz üzerine gayet hoş ve güzel. Kepin üzerinde yer alan detaylar ise gerçekten RTR bir araç için oldukça hoş, özellikle kepin far yuvaları ve yuvaların mercekli olması gerçekten  hoş bir detay.

Aracın gerek çamurlukları gerek ise aynaları ve şnorkel çıkışı oldukça hoş ve ilgi çekici. Aracın bir diğer güzel ayrıntısı ise kepin arkasında yer alan süs olarak takılmış yedek lastiğin ise gerçekten yedek lastik olup, her an göreve hazır olarak beklemesidir.

Traxxas TRX-4 Crawler

Araç kepinin üzerinde ki sepet ve arkada ki benzin bidonları ile kriko oldukça güzel bir detay olarak bizleri selamlıyor. Fakat gönlümüz isterdi ki araç ile beraberinde kumanda kontrollü ışık kiti de gelsin.

TRX-4 Lastikleri

Traxxas TRX-4 Crawler

Aracın lastikleri gayet yumuşak ve kalın dişli, araç ile beraber toplamda 5 adet lastik ve jant gelmekte. Lastiklerin taşları, araziyi kavrayışı gayet iyi olmak ile beraber yumuşaklığı sayesinde iyice tutunuyor. Lastikler ile ilgili dikkat etmeniz gereken nokta, aracı eğer suya sokacaksanız lastiklerde bulunan hava deliklerini geçici olarak kapayıp o şekilde sulu alanda kullanmaktır.

TRX-4 Elektroniği

Traxxas TRX-4 isimli crawlerını piyasaya çıkardığı zaman Waterproof yani su geçirmezlik olayını ve kilitlenebilir differansiyel ve çift vites sistemini bol bol vurguladı. Aracın elektronik yapısına tek tek değinmeden önce aracı tamamen suya soktuğumuzu belirtmek isterim ve araç tık demeden yoluna devam etti. Araç için şunu diyebiliriz ki fırçalı bir sisteme sahip olmak ile beraber gerçekten su geçirmez.

Traxxas TRX-4 Crawler
TRX-4 Suları adeta bir vapur edası ile aşıyor.

TRX-4 ESC

Araçta kullanılan ESC Traxxas firmasının yeni ürettiği XL-5 HV esc dir. Bu esc 3S lipo desteği ile gelmekte olup güç ve verimlilik oranlıdır. ESC üç adet hazır profil ile gelmekte, bu profiller ise Sport,Race ve Training Mode olarak geçmekte. Drag brake desteği ile de yumuşak bir sürüş keyfi sağlamanıza yardımcı oluyor. ESC su geçirmez bir yapıya da sahiptir.

Traxxas TRX-4 Crawler

XL-5 HV Özellikleri;

 • Lipo bataryalar için iki aşamalı düşük voltaj kontrolü.
 • Yenilikçi su geçirmez tasarımı.
 • 15T motorlar için 540 motor limiti.
 • 12T motorlar için 550 motor limiti.
 • Tam orantılı olarak ileri, geri ve frenleme kontrolü.
 • Programlanabilir üç adet sürüş profili;
  • Sport Mode (İleri / Fren / Geri)
  • Race Mode (İleri / Fren )
  • Training Mode (%50 ileri / fren / %50 geri)
 • EZ-Set® push-button setup.
 • Çoklu Renk Led Bildirimi.
 • Sıcaklık kontrolü.
 • Verimli ve daha az kayıplı mosfet tasarımı.
 • Düzgün ve yüksek frekanslı çalışma.

TRX-4 Motor

Traxxas firmasının yine kendi üretmiş olduğu fırçalı yüksek torklu yeni nesil motorlarından birini kullanmaktadır. Motor tamamen  su geçirmez, sudan zarar görmez bir yapıya sahiptir. 21 Turnlük bir motor olup 550 boyutuna sahiptir.  Motorun tükettiği güç 14 Volttur.

Traxxas TRX-4 Crawler

Traxxas TRX-4 Crawler

TRX-4 Yön Servosu

Traxxas’ın kendi üretimi metal dişli yön servosunu kullanmaktadır. Bu servoda diğer elektronikler gibi tam su geçirmez yani waterproof tasarıma sahiptir.

Tork: 6.0V: 125.00 oz-in (9.00 kg-cm)
Hız: 6.0V: 0.17 saniye/60°

Servo Bilgileri için buraya tıklayınız.

Traxxas TRX-4 Crawler

TRX-4 Mikro Servolar

Bu servolar da Traxxas firmasının kendi üretimi olmak ile beraber aracın vites geçişi ve diferansiyel kitleme işlemlerini yerine getirme işinde görev almaktadırlar. Bu servolarda su geçirmez yapıdadırlar.

Traxxas TRX-4 Crawler

TRX-4 Kumanda

Kumanda genel olarak standart Traxxas kumandası yapısında ve diferansiyel kilitleme, vites değiştirme ve cruise kontrol gibi işlevleri de yerine getirmektedir. Kumanda alıcısı yine waterproff yani su geçirmez mühürlü bir haznenin içerisinde yer almaktadır.

Traxxas TRX-4 Crawler

TRX-4 Şase

Araç şasesi ise baktığımızda standart crawler izlerini taşımakta, Axial ile ileride bir karşılaştırma yaparak aslında daha net olarak yorumlar yazabiliriz hakkında. Şase yapı itibari ile yine Traxxas ruhunu yansıtmakta ve Traxxas’ın kendine has bazı değişiklikleri de mevcut özellikle şaft sisteminde.

Traxxas TRX-4 Crawler

Şase 1.5mm kalınlığında çelik alaşım malzemeden imal edilmiş çerçeveye sahip, bunun yanında ise link bağlantıları da aynı malzemeden imal edilmişler. Aracın üzerinde standart olarak gelen amortisörler ise alüminyum malzemeden imal edilmişler, yapısal olarak ayar yapmayı da kolay kılan bir tasarıma sahipler.

TRX-4’ün şasesinin teker aralığı yani wheelbase denilen mesafesi ayarlanabilmektedir. Şasenin izin verdiği belli değerler arasında bu değerleri ayarlayarak sürüş karakterinizde oynamalar gerçekleştirebilirsiniz.

Traxxas TRX-4 Crawler

Şasenin alt tarafı ise özenle kapatılmış olup, içeriye olası taş toprak vb. malzemelerin girişi minimuma düşürülmüş olup araç güvenliği ve sağlamlığı sağlanmış oluyor.

Aracın üzerinde ki pil yuvası ile pil boyutuna göre iki yükseklik seçeneği ile tek bir vida sökmeden kolaylıkla ayarlanabilmektedir.

 

Araç için genel olarak diyebileceğimiz; eğlenceli ve keyifli bir araç. Pek çok noktaya kolaylık ile tırmanabiliyor ve gayette keyif veriyor.

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.