Xray XB8 2020 Özellikleri ve Yenilikler

Xray, son yıllarda iyi bir başarı yakalamış olan XB8 platformunu güncelledi. XB8 2020’nin en dikkat çekici güncellemeleri , 4mm uzatılmış 3mm 7075-t6 alüminyum şasi , daha sert kompozit malzemeler, daha geniş ayar imkanı ve bazı detayların elden geçirilmesinden ibaret. Şampiyonluk için önemli olabilecek bu detaylara biraz daha yakından bakalım.

XB8 2020 modeline ilk baktığımızda dikkatimizi yeni süspansiyon kuleleri çekiyor Alışılmışın dışına çıkarak , daha çok ayar imkanı sağlamak isteyen Xray, kulelere ikinci bir sıra delik eklemiş. Bu sayede pilot, isterse düşük yol tutuşunda üst delikleri kullanarak yol tutuşunu arttırabilir ya da yüksek yol tutuşunda alt delikleri kullanarak daha stabil sürüş elde edebilir.

Yeni şasinin aktarım organlarına baktığımızda iki fark dikkatimizi çekiyor. Bunlardan ilki şasinin uzatılması nedeni ile arka şaftın da uzatılması. İkinci fark ise universal şaftlar yerine CVD şaftların kullanılması. Bu sayede daha kolay bakım yapılabilmesi amaçlanmış.

Diferansiyel tasarımında da değişikliğe gidilen XB8 2020 , artık tamamen aynı ön ve arka diferansiyellere sahip. Aslında XB8 2019 ve XB8 2020’nin tanıtım sayfalarına baktığımızda aynı fotoğraflar kullanıldığı için bu farkı tam olarak anlamak biraz zor. Asıl fark out driveların eşit uzunlukta olması. (2019 modelinde ön ve arkadaki out drivelar farklı uzunluktaydı.) Orta diferansiyelde 46T yerine 48T dişli kullanılması ise daha iyi bir hızlanma sağlanmış. Ayrıca daha büyük kasa ve iç dişliler sayesinde uzun yarışlarda diferansiyelin daha tutarlı çalışması sağlanmış.

Motorun daha çabuk tepki vermesini sağlamak için hafifletilmiş yeni bir Flywheel tasarlanmış. Bununla birlikte yeniden tasarlanan debriyaj sistemi , daha pürüzsüz ve devamı bir güç iletimi sağlayabiliyor.

Yeni XB8’in süspansiyonları, yeni kompozit pullara uyacak şekilde yeniden tasarlanmış. Bu tasarım değişikliğinde ilk dikkat çeken nokta şaftların uzatılmış olması. Bu sayede daha fazla süspansiyon hareketine imkan sağlanmış. Ayrıca daha kusursuz rebound kontrolü için süspansiyon kapaklarına 4 delik açılmış.

Servo ve diğer elektronik bileşenlerin bulunduğu alıcı kutusu daha sert bir malzemeden üretilerek servo hassasiyeti arttırılmış. Bu sayede servoların yuvalarında esneyip sürüşü bozması engellenmiş. Fakat düşük ve orta yol tutuşuna sahip pistlerde kullanan ve daha esnek bir araç isteyen pilotlar için yumuşak malzemeden üretilmiş seçenek de mevcut.

XB8 2020’nin dikkat çeken yenilikleri böyledi. Bu yeniliklerin detayları ve fazlası için XB8 2020 tanıtım sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.