Transponder Nedir?

RC Model araç yarışlarında tur zamanı ve tur sayısı takibi için kullanılan cihaz.

Transponder Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Transponder pek çok spor alanında tur sayısı ve tur sürelerini dijital olarak doğru ve net bir biçimde hesaplamak için kullanılan kibrit kutusu büyüklüğünde (hatta daha da küçük) bir cihazdır. Cihazın temel işlevi kendine has bir kimlik numarası barındırması ve bilgisayar sistemine verileri bu numara üzerinden gönderimini sağlayarak yarışan kişi veya takımın yarış ile ilgili derecelerinin doğru olarak kayıt edilmesini sağlamaktır.

transponder

transponder

Cihazın bizi ilgilendiren kısmı ise rc model araç yarışlarında kullanılmalarıdır. Rc model araba yarışlarında yine araçların tur sayısı ve tur sürelerini belirlemek amacı ile kullanılmaktadır. Aracın üzerine yan tarafta görülen küçük transponder vericisi bağlanarak aracın yarışta bir kimliği olması sağlanır. Böylece araç her Start çizgisinden geçiş yaptıkça orada ki transponderın alıcısına kendini okutacak ve tur bilgileri sisteme işlenecektir. Transponder vericisi (araç üzerine taktığımız küçük cihaz) gücünü alıcı kutusunda ki çıkışlardan alır. Bu çıkışlardan + ve – kutuplara bağlantı yapılarak transpondera gerekli enerjinin ulaşması sağlanır.

Rc model araç yarışlarına katılmak istiyorsanız unutmamanız gereken malzemelerden en önemlisi de budur. Çünkü kimliğiniz olmadan ne attığınız tur ne de yaptığınız derece belli olamaz. Rc model araçlar hızlı oldukları için transponder sistemi olmadan tur sayıları, araçların aralarında ki zaman ve  tur farkları gibi kavramlar bir süre sonra karışır ve içinden çıkılmaz bir hal alır. İşte bu noktada da çözüm olarak devreye bu sistem girerek rc model yarışçılarını bu kabustan kurtarır.

transponder

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.