Mamba Motor Sahte ve Orijinal Ayırımı

Sahte Mamba motor ayırt etme rehberimiz, Neu Castle Mamba'ların orijinal olup olmadığını anlama yöntemlerini sizler için derledi.

Sahte mi Orijinal mi? Sahte Mamba Gözaltında.

Rc model Dünyasının en ünlü elektronik motorlarından olan Neu Castle Mamba‘ların orijinal olup olmadığı hakkında ki yazımıza öncelikle orijinal ve sahte Mamba arasında oluşabilecek olan performans ve malzeme yapısı farklarından bahsetmek istiyoruz. Öncelikle pek çok insanın dile getirdiği “yağğğ abee hiç fark yok” cümlesini bir kenara bırakıyoruz. Neu Mamba’lar 120ºC’ye kadar dayanıklıdır ve üstün performansını bu sıcaklıkta da sürdürebilmektedir. Orijinal ürünler sahte Mamba’dan farklı olarak daha kaliteli rulmanlara, daha kaliteli işçiliğe sahiptir. İlk başta sahte Mamba orijinal ürün gibi performans verse de çok kısa bir sürede bu performans düşmektedir.  Şunu da belirtmek isterim ki konumuzun içeriğİ Neu Castle Mamba’lardır, yani HPI – Traxxas gibi firmalar için üretilmiş rtr versiyon motorlar değil, firmanın üst seviye performans için üretmiş olduğu motorlardır.

Sahte Mamba motor kullanmamanın oluşturabileceği zararları merak ediyorsanız onlarda şunlar olabilir; öncelikle çok ısınan ve gerçek mamba standartlarında üretilmeyen motorunuz yanacaktır. Daha sonra bu arıza motorunuzdan ESC ünitesine geçecektir, ESC yandıktan sonra beraberinde büyük ihtimalle kumanda alıcınızı ve kullanmakta olduğunuz bataryayı da götürecektir.

sahte mamba

Ayırım için püf noktalara geçmeden önce bahsetmek istediğimiz bir şehir efsanesi daha var ki, evlere şenlik. Efsane aynen şu şekilde “Mamba’nın ortağı ayrılmış, elinde kalan malzemeleri kendi toplamış. Telif hakkı olmasın diye de motorun rengini değiştirmiş.” Efsane aynen bu şekilde, peki Mamba’nın ismini kullanmak, kutusunun aynısını kullanmak ile telif hakkı olunmuyor mu? Sanıyorum ki bu cümlenin cevabını, hafif bir tebessüm ile kendinize ve efsane seven masalcılara vermişsinizdir.

sahte mamba

Sahte Mamba ile Orijinal Mamba Ayırt Etme Yöntemleri

Bu ayırım için mevcut olan 3 basit yol vardır, bunlar daha motoru hiç bir yere bağlamadan sadece gözlem yöntemi ile görebileceğiniz olan farklardan oluşmaktadır.

Motor Kasası Rengi

İki motor arasında yer alan en büyük ve en çabuk fark edilebilecek olan farklardan biridir. Orijinal Neu Castle Mamba motorlar tatlı ve açık bir yeşil renge sahiptirler, piyasa da da bur renkleri ile bilinmektedirler. Sahte Mamba motorlarda ise dış kasa rengi koyu ve iticidir.

Motor Kasası Üst Yazısı

Neu Castle Motorların kasaları üzerinde motor serisi ile ilgili bilgi içeren kısa bir yazı bulunmaktadır. Bu yazıda motorun orijinal olup olmadığını anlamak için bizlere bir ipucu sunmaktadır. Bunun kontrolünü ise şu şekilde gerçekleştirebiliriz; motoru elimize aldığımız zaman motor kabloları bizim tarafımızda, mil ise karşı tarafımızda olacak şekilde tutuyoruz. Motor kasasının alt kısmında yer alan yazı dediğimiz şekilde tutulan motorda ters görünecektir, eğer bu yazı bu tutuş şekli ile düz görünüyor ise motorunuz sahte demektir.

sahte mamba
Resimde ki motorlardan sol tarafta ki motor orijinaldir, sağ tarafta ki motor ise çakma Mamba’dır.

Motor Kablo Alanı

Motor kasası üzerinde yer alan ve kabloların geçtiği siyah plastik bir alan mevcuttur, bu alan hem kabloların kasa içinden çıkmasını hemde korunmasını sağlamaktadır. Orijinal Mamba motorlarda bu alan küçük bir yapıdadır. Sahte Mamba motorlarda ise bu alan büyük bir yapıya sahiptir.

sahte mamba
Orijinal Neu Castle Mamba motor sağ tarafta görülmektedir, solda ki ise sahte Mamba motordur.

 

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.