MST MS-01D Vip 2 İnceleme

Drift camiasının beyaz incisi

RC Drift camiasıda pek çok marka görüyoruz ama bu markaların genelde bir yada iki şasisi yaygın olarak kullanılıyor ve bu markalar genelde o popüler şasisini ön plana çıkararak tanıtımlarını yapıyor. Fakat konu MST olunca işler biraz değişiyor. Listesine baktığınızda aklınızın karışması ve şasi isimleri arasında kaybolmanız oldukça muhtemel. Bazen aynı şasinin Ön, ön-orta ve arka motorlu farklı versiyonlarını görebileceğiniz gibi plastik ya da alüminium versiyonlarını da görebiliyorsunuz. Hal böyle olunca hayatımızın bir köşesinden elbet bir MST şasi geçiyor. TürkRC’nin bundan sonraki zamanlarında da zaten bir kaç tane çok özel MST şasi göreceğiz. Bu yazıdaki konuğumuz olan MS-01D Vip 2, MST’nin en üst seviye drift ailesinin bir üyesi. Hatta incelediğim şasede bir kaç opsiyon parça da mevcut.

Drift arabaları ile biraz ilgili kimseler MS01-D modelini duymuş olabilir. Uygun fiyatlı ve plastik parçalarla donatılan bu şasiye drift meraklıları için opsiyon parçalarla donatılmış bir model daha gerekiyordu ve bu sayede Vip 2 doğdu. 650 dolarlık fiyat etiketine sahip olan bu şasi, %98 oranında opsiyon bileşenlerle donatılmış ve kırmızı-gümüş , kırmızı-siyah ve ayrıca gümüş renkler olmak üzere 3 farklı modele sahip. Bizim incelediğimiz şaside ise önemli bir opsiyon olarak “Free rolling suspension kit” bulunuyor bunun detaylarına daha sonra değineceğiz ama önce şasi ye genel bir bakış atalım.

Tamamen alüminium ve karbon parçalar ile bir araya gelen Vip 2, Orta-ön motorlu yapısı ile gerçeğe yakın bir ağırlık dengesi yakalamış ve bu sayede sürüş oldukça akıcı bir hale geliyor. Aslında RC driftte önden motorlu bir araba ile drift yapmak biraz daha zordur. Çünkü arabanın arkası daha hareketli bir hale geleceği için kontrol çabuk kaybedilebilir ama bu şaside motorun arka tarafına yatay olarak yerleştirilen pil yuvası, ağırlık transferi ile drifte başlamayı daha rahat bir hale getiriyor. Zaten bu sayede MS-01D Vip 2 , AWD CS drift araçları içinde oldukça zevkli bir sürüş tecrübesi sunuyor.

Şasinin altına baktığımızda A tipi alt kolları görüyoruz. Rahat bir salınım için top baş (ball head) vidalar ile şasiye sabitlenen kolların uç kısımının uzunluğu ayarlanabilir, böylece şasi genişliğini rahatça ayarlayabiliyorsunuz. A tipi alt kollar sayesinde MST’nin geniş açılı şaftları ile yaklaşık 60 derecelik bir açıda akıcı ve titreşim olmaksızın sürüş yapmak mümkün. Şuna da değinmek lazım ki bu dönüş açısı MST’nin en başarılı olduğu noktalardan birisi. Bazı markalarda dönüş açısının sonralarına doğru genelde titreşim ve sürtünme olurken , Vip 2’de böyle bir sorun bulunmuyor.

Sürüşe değinmişken bu noktada normalde bu şasi ile gelmeyen ama opsiyon olarak ekleyebileceğiniz bir sistemden bahsetmek istiyorum. Az önce pil yerleşimi ve A tipi alt kollar sayesinde şasinin ağırlık transferini başarılı bir şekilde yapabildiğini ve rahat bir salınım yapacak alt kollara sahip olduğundan bahsetmiştim. Fakat bunları yapabilmesi için süspansiyonların da buna izin vermesi gerekiyor. Bu noktada eğer çok sert bir süspansiyon kullanılırsa bu özelliklerin hiç biri işe yaramayacak ya da çok yumuşak olursa kontrolsüz bir sürüş sunacaktır. Bu nedenle pek çok markada “free rolling suspension” isimli bir kit satılmaktadır. Bu kit sayesinde süspansiyonlar yaylardan bağımsız bir şekilde hareket ederek şasinin yanlara doğru esnemesine imkan verir. Sürüş tarzına ya da yapılan setupa göre işe yaradığı ya da yaramadığı tartışmaya açık olsa da opsiyon olarak satılan bu sistem bence denenmesi gereken sistemlerden biridir.

MS01D-Vip 2 nin önemli özelliklerden birini arka hub’lara baktığımızda görüyoruz. Aktif arka toe (Active rear toe) olarak isimlendirilen bu sistem sayesinde sürüş sırasında arka toe açısı değişerek farklı bir sürüş karakteri sunuyor. Bunu biraz daha açıklamak gerekirse, ani gaz tepkilerinde şasinin arkası, oluşan güçle birlikte aşağıya doğru biraz bastırılır. İşte bu noktada “aktif arka toe” sistemi devreye girerek arka lastiklere içeri doğru biraz toe açısı verir. Böylece yol tutuşu artar ve güç gerektiren uzun C virajları daha akıcı bir şekilde dönmenize yardımcı olur.

MST Aktif Toe Sistemi
MST Aktif Toe Sistemi

Üst seviye şasilerin en güzel kısmı detaylı ayarlamalara imkan vermesidir. Alt kollar , arka süspansiyon ve arka toe bunlardan bazılarıydı. Peki ya kaster ya da CS oranı gibi ayarlarda nasıl bir çeşitlilik sunuyor ?

Kaster derecesi 4,7,10 ve 14 derece olarak ayarlanabilmekte. Yapılan ayara göre değişmekle birlikte yaklaşık 60 derece dönüş açısına sahip bir arabada 4 ya da 7 derece en çok kullanılan değerler olacaktır düşüncesindeyim. Kamber olarak da 0 ile -12 derece arasında bir ayar imkanı sunuyor.

Kutudan 1.54 ,1.66 ve 1.82 CS oranı için gereken dişli ve kayışlar ile çıkan MS01D-Vip 2 ‘yi 1,82 CS ile kullandığımızda sonuç oldukça tatmin ediciydi. Özellikle 1.82 CS oranında daha yüksek açılarda drift yapabilen şasi, geniş açılı şaftlarını sonuna kadar kullanarak tam bir görsel şölen yaratıyor. Ayrıca eğer bu dişli ve kayışlara sahip değilseniz bile MST, farklı CS oranlarına uygun dişli ve kayışları ayrı bir kit halinde satıyor. Böylece sadece bu kiti alıp aracınıza takmanız CS oranı değişimi için yeterli.

Sonuç:

Toparlamak gerekirse MST MS01-D Vip 2 , sunduğu parça ve sürüş kalitesi ile oldukça iddialı olsa da 650 dolarlık fiyat etiketi bir hayli yüksek. Fakat eğer hem görünümüyle hem de sürüş hissiyle dikkat çekici bir şasi arıyorsanız , bu şasiye göz atmanızda fayda var…

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.