Rc Model Araba Kullanım Sonrası Bakımı

Model arabanızı kullandınız ve bugün ki eğlenceniz bitti ise, sırada bakım var.

Rc model araba kullanım sonrası bakımı aşama aşama yapılan basit ama etkili işlemlerden oluşur. Model arabanın temizlenmesinden tutun da kablo lehim noktalarının kontrolüne kadar bir çok noktayı kapsar. Çok sayıda basit işlemler dizisinden oluşan bir zinciridir. Kullanım sonrası bakım arabada ilerleyen zamanalarda yaşanabilecek sorunları önceden engellemek için kritik önem taşır ve arabanı ömrünü uzatır.

Kullanım sonrası bakım, kullanıcılarda bir süre sonra otomatikleşmeye başlayacak kısa sürede yapılabilecek olan işlemlerdir. Burada bakım diye kastettiğimiz şey sıfırdan bir setup ayarları yapmak, aracın diferansiyel ya da amortisör yağını değiştirmek gibi işlemler değil.

Rc model araba kullanım sonrası bakımı

Elektrikli Model Araba Kullanım Sonrası Bakımı

Model araba kullanım sonrası bakımı için ilk adım temizlik işlemidir. Bu aşamada aracı temizlerken oto yıkama, bol köpük, suya sokmak gibi adımları uygulamamak ilk kuralınız olmalıdır. Bu tarz işlemler araçlarınızda aşınma, paslanma gibi durumları ortaya çıkartarak uzun vadede zarar görmesine neden olur. Doğru yöntemler nemli bez, ıslak mendil, boya fırçası, üstübü, balata spreyi gibi malzemeler kullanarak arabayı kir, pas, tos ve çamurdan arındırmaktadır. Temizlik işlemleri ile arabadaki kirle beraber rulmanlarda bulunan yağlar, şaftlardaki gres de gitmektedir. Bu sebeple aracın yağlanması gereken aksamları temizlik sonrası kontrol edilmelidir.

Temizlik adımları aşağıda sıralandığı gibidir: 

1- Lastikler kuru bir bezle silinip tozdan arındırılır

2- Arabanın şasesi üzerindeki parçalar arasında kalan toz ve benzeri kalıntılılar hava tutularak ya da bir boya fırçası ile temizlenir

3- Arabanın açıkta bulunan dişli sistemleri yabancı maddelerin yapışmış olmasına karşı kontrol edilir. Dişlilerde çamur, taş vs. var ise temizlenir.

4- Aracın şasesinin altı her tür kalıntıya karşı ıslak mendil ile silinir.

5- Aracın kepinin iç kısmı çamur ve benzeri yabancı maddelerin yapılması olasılığına karşı kontrol edilir.

6- Aracın elektronik parçalarının sahip olduğu fanlar (ESC fanı gibi) aralarına fanın çalışmasını bloke edebilecek yabancı bir madde girmiş mi diye kontrol edilmelidir.

7- Araç pistte kullanılırken bir şekilde su ile temas etmiş ve ıslanmışsa derhal kurutulmalıdır. Kurutulan metal parçalar uygun bir gres veya rulman yağı ile yağlanmalıdır. WD 40 da kullanılabilir. Ancak rulman gibi hızlı dönen parçalarda suyu uzaklaştırmak ve temizlemek dışında yağlama için kullanılmaması daha doğru olur.

Arabayı Temizledik, Sonrası?

Rc model araba temizlendikten sonra ise, tüm detayları ile karşımızda. Sıra mekanik kontrollere geldi.

Mekanik kontrollerin yapılması: 

1- Temizlenen aracımızın lastiklerini olası bir yırtık ya da jant kırılması var mı diye tek tek kontrol etmeliyiz. Eğer lastiklerde yırtık var ise derhal değiştirmeliyiz. Ayrıca aşınan dengesiz aşınmış lastikleri de sağ sol yapabiliriz. Çünkü, araç bir yol da hep sağa dönerek gidiyor ise sağ tarafta ki lastik her zaman soldan önce aşınır.

Maltepe Tayfası

2- Lastiklerden sonra ise araç altı şasi vidalarını kontrol ediyoruz. Bunlar bizim için önemli çünkü yolda giderken ansızın birinin düşmesi arabanın ciddi kazalar yapmasına neden olabilir. Bu sebeple gevşek vida var ise threadlock diye anılan vida gevşemesini önleyen (mavi olan ve orta düzey) bir madde kullanarak yeniden sıkıyoruz. Eğer vidaların herhangi birinde ufak dahi olsa bozulma veya eğilime gibi bir durum tespit ederseniz hemen yenisi ile değiştirmelisiniz. Aynı işlem şasi altı dışında araç üzerinde ki tüm vidalar için geçerlidir.

3- Motor mount, pinyon ve aracın hareketli aksamlarının (drive shaft bağlantıları gibi) vidalarının da gevşeyebileceği ihtimalini düşünmeyi tavsiye ederiz.

5- Aracın aktarma sistemi kayışlı ise mutlaka diş sıyırması, çatlak ve ciddi aşınma gibi hasarları kontrol etmenizi öneririz. Kayışların araç pistteyken kopması ani çekiş kayıplarına ve dolayısıyla ciddi kazalara neden olabilir.

6- Aracın tekerleklerini elimizle hızlıca döndürerek hareketi bloke eden bir duruma karşı kontrol etmeliyiz. Ayrıca diferansiyellerin çalışıp çalışmadığını da tekerlekleri çevirerek anlamaya çalışmalıyız.

7- Son olarak aracın hareketli tüm parçalarına bakmalı eğilme, kırılma, gevşeklik veya herhangi bir anormalliğe karşı kontrol etmeliyiz.

Elektronikler Bileşenlerin Bakımı

Rc model arabanın kullanım sonrası bakım aşamasında sıra geldi aracın üzerinde ki elektroniklerin kontrolüne.

1- Burada ilk etapta kablolara bakmak gerekir. Motorun sensör kablosu ve fan kabloları dahil her hangi bir kopukluk var mı diye kontrol edilmelidir.

2- Daha sonra motor, esc ve  servo gibi cihazların ısınma durumlarını kontrol etmek gerekir. Bu işlem kızılötesi bir termometre ya da destekliyorsa ESC bağlayacağınız program kartı ile yapılabilir.

Kablolardaki konektör bağlantı lehim noktalarını kontrol etmeli, gevşeme ya da kablolarda saçaklanma gibi durumlar var ise tekrar kablo ucu yenilenerek lehim işlemi gerçekleştirilmelidir. Çünkü; saçaklanma ve gevşeme gibi olmaması gereken durumlar ileride kısa devrelere ve daha sonra da büyük zararlara yol açabilir.

Nitro Model Arabaların Kullanım Sonrası Bakımı?

Benzin ya da nitro türevi yakıtlı rc model arabaların da kullanım sonrası kontrol edilmeleri gerekmektedir.

1- Öncelikle aracı kullanımımız bitti ise ve o gün ya da o hafta daha tekrar kullanmayacaksak aracı stop ederken alt taraftan volanı durdurmak ya da egzoz çıkışını kapatmak ile bu işlemi gerçekleştiriyoruz. Daha sonra araç deposunu boşaltıp (içeride yakıt 1 haftadan fazla kalmamalıdır) after run oil ile motoru yağlayarak ilk etabı bitiriyoruz.

2- Yakıtlı aracın ateşleme bujisi kontrol edilmelidir.

3- Buji sonrasında ise hava filtresi ılık deterjanlı su ile temizlenmeli ve hava filtresi yağı ile yağlanmalıdır.

4- motor koruyucu bileşimi motora konulmalıdır.

5- Aracın gaz servosu, frenleme ve vites debriyaj sistemi kontrol edilmelidir. Olası aksaklıklar tespit edilirse de onarılmalıdır.

6- Ayrıca her 15 depoda 1 olacak şekilde difflere ve debriyaj pabuçlarına da bakım yapmayı ihmal etmemelisiniz.

Rc Model Nitro Yakıtlı Aracın Yarış Öncesi Hazırlığı

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.