Şaft Pimi Nasıl Değiştirilir ? En Ucuz Yöntem

RC arabalarda güç aktarımında kullanılan şaftlar en çok yük altına giren parçalardan biridir. Kullanılan araç, kayış aktarmalı da olsa şaft aktarmalı da olsa mutlaka güç iletiminde şaftlar kullanılır. Uzun ve yorucu kullanımlardan sonra şaftların ucundaki pimler aşınır ve yuvasına zarar vermeye başlar. Bu aşınma arttıkça aracın performansı da olumsuz etkilenir; çünkü güç iletiminde oluşacak büyük bir boşluk ,aracın viraj ve düzlük performansını bozacaktır.

Uçları aşınmış pim

İşte bu nedenle zaman zaman şaft pimlerini değiştirmek gerekir. Bu sayede yeni şaft almadan aracınızı eski performansına geri getirebilirsiniz. Bu işe başlamadan önce ihtiyacımız olan iki malzeme var ; yeni şaft pimi ve pim sökücü. Pek çok marka şaftlarında kullanılan pimleri ayrıca satıyor. Bu sayede aracınıza uygun olan pimi fazla aramanıza gerek kalmadan kolayca bulabilirsiniz. Fakat asıl sahip olması zor olan şey pim sökücüdür. 50-100 dolar aralığında satılan bu aletler uzun vaadede yeni bir şafttan ucuza gelse de yine de pek çok kişi için ilk başta pahalı gibi gözükebilir. Aslıda kaliteli bir alete sahip olmak işi büyük ölçüde kolaylaştırsa da kimi zaman ucuz yöntemler daha ilgi çekici olabilmekte. Benim için de aslında durum tam olarak buydu. Ta ki daha uygun bir yöntem öğrenene kadar.

Zincir sökme aleti

Bu yöntem bisiklet zinciri sökme aleti. Pek çok internet sitesinde 20 TL civarına satılan bu alet, şaft pimlerinizi değiştirmek için gayet yeterli. Her ne kadar bu iş için yapılmış aletler kadar kolay olmasa da “hiç yoktan iyidir” diyerek aldım ve kullanmaya başladım.

Şaftı pim sökücüye yerleştiriyoruz.
Vidayı sıkarak pimi dışarı doğru itiyoruz
Pim artık yerinden çıktı. Boşta kalan uca yeni pimi yerleştirerek aynı sıkma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Sonuç olarak pimleri hiç değiştirmeyip yuvasına zarar vermesini izlemektense yeni bir pim ve bu ucuz pim sökme aleti ile arabanızı daha iyi bir kondisyonda kullanabilirsiniz.

Bana bu yöntemi söyleyen TürkRC Yarış Ekibi üyesi Can’a teşekkürler…

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.