Power HD G1 Gyro İnceleme

Şasi . Tamam. ESC. Tamam. Motor. Tamam. Servo Tamam. Peki ya Gyro ? Drift aracı toplayan herkes için hangi gyronun alınması gerektiği büyük bir soru işaretidir. Servo seçerken teknik özelliklere bakmak o servo hakkında fikir verebilirken , gyro için bu pek mümkün olmayabiliyor. Gyronun kalitesi sürüşe en büyük etki eden konulardan biridir.

Bu incelemede konuğumuz, popüler servo üreticisi Power HD’nin G1 gyrosu. 4.8v -7.4v voltaj aralığında çalışabilmesi sayesinde 7.4v BEC çıkışı ayarlandığında dahi sorunsuz bir kullanım deneyimi sunabilirken yüksek kaliteli Invensense çip ve PID kontrol sistemi ile +-4000/s açısal hız ve 1520us(50Hz&333Hz) PWM aralığı ile hassas bir sürüş vaad ediyor.

Teknik değeri hızlıca geçip kullanım deneyimine baktığımızda ise karşımıza orta-üst seviyede bir gyro çıkıyor. Aracın drift açısına göre her zaman hassas ve istikrarlı kalmayı başarabilen Power HD G1, yüksek gain açılarında bile ciddi bir servo hunting (servo titremesi) yapmıyor. Yine de %95-%100 gain ayarlarında bazı ufak titremeler ile karşılaştığımı da belirtmeliyim.

G1, aynı üst model gyrolarda olduğu gibi iki farklı tepki seçeneğine sahip. Blue ve Red olarak isimlendirilen bu seçenekler sayesinde sürüş yapacağınız pist koşuluna göre gyronun daha agresif hareketlerle mi yoksa daha yumuşak hareketlerle mi çalışacağını ayarlayabiliyorsunuz. (Bu ayar gainden tamamen farklı bir ayar.)

Bu gyroyu orta-üst seviyeye çıkaran bir diğer özellik ise End Point ayarı. End point düğmesi sayesinde gyronun direksiyonu çevireceği son noktayı ayarlayabiliyor ve bu sayede servonun steering sistemindeki açıyı doğru bir şekilde kullanması ya da belli bir noktada limitlenmesi sağlanabiliyor.

Power HD G1 Gyro’nun gövdesine baktığımızda ise tamamen alüminyum bir kasaya sahip olduğunu görüyoruz. Switch ve düğmelere erişim diğer pek çok modelde olduğu gibi biraz zor. Fakat 3. kanal kablosu sayesinde gain ayarını kumanda üzerinden yapmak mümkün. Gövdeyle ilgili söyleyebileceğim bir diğer özellik ise devre kartının , kasaya lastik parçalar ile monte edilmesi. Bu sayede devre kartının , kasa içinde kendi başına hareket etmesi ve araç üzerinde oluşan titreşimin gyroyu etkilemesi engellenmeye çalışılmış.

Sonuç olarak Power HD G1 , yaklaşık 40 dolarlık fiyat etiketini hak eden özelliklere ve kaliteye sahip bir gyro. End point ve Blue/Red gibi ayarlara sahip olamayan benzer fiyattaki rakiplerine göre fiyat/performans dengesinde öne çıkıyor.

PowerHD G1 Gyro ürün linki

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.