1/10 EP Touring Kepleri ve Özellikleri

En popüler touring keplerini listeledik

RC arabalar için kepler bazen sadece güzel bir görünüş bazende arabanın doğru şekilde ilerlemesini sağlayan önemli bir araçtır. Kep seçimi aracın türüne (Stock , Modifiye) , kullanılan piste ve sürüş tarzına göre seçilmelidir. Çünkü her modelin farklı yol tutuş karakteri birbirinden farklıdır.

Bu yazıda başlıca 1/10 touring keplerinden ve bunların hangi koşullarda kullanılması gerektiğinden kısaca bahsedeceğim. Aslında pek çok marka ve model olsa da hepsini tanıtmak uzun süreceğinden sadece en çok tercih edilenleri listeledik. Genel hatlarına göre kullanacağınız kepi belirledikten sonra hangisinin size en uygunu olduğunu anlamak için denemeniz yeterli.

Bittydesign

Ascari

Yüksek tutunma için tasarlanmış olan Ascari, Alfa Romeo’ya benzemesiyle tanınan bir keptir. Özellikle hali pistler ve stock yarış sınıfı için idealdir. Arka tutuşu orta-üst seviyede tutarken şasinin daha rahat hareket etmesini sağlar. Dönüş hissi ve keskinliği üst seviyelerdedir.

M410

Orta ve yüksek tutunma için tasarlanmış olan M410, BMW’a benzemesiyle tanınır. Genel kullanım için idealdir. Yüksek hızlarda arka stabiliteyi ve dönüş performansını arttırmak için tasarlanmıştır. Daha çok modifiye sınıfı için tercih edilir.

JP8

Bittydesign’ın tasarladığı en yüksek bastırma kuvvetine sahip keptir. Modifiye sınıfı için tasarlanmış olan JP8, dönüşlerde hızlı , yüksek hızda ise yol tutuşu fazla ve stabildir.

Protoform

MS7

Yol tutuşunun yüksek olduğu asfalt ya da halı pistler için tasarlanmıştır. Bastırma kuvvetini azaltarak aracın daha serbest çalışmasını sağlar. Dönüş hissi ve keskinliği üst seviyelerdedir.

Type-S

Protoform markası içinde en yüksek bastırma kuvvetine sahip keptir. Modifiye sınıfı için her tutuş seviyesinde en yüksek arka bastırma kuvvetini ve hızlı dönüşlerde stabiliteyi garantiler. D9 ile kıyaslandığında virajlarda daha agresiftir.

D9

Type-S’in başarısının ardından daha az agresif bir kepe ihtiyaç duyan yarışçılar için tasarlanan D9, özellikle düşük yol tutuşunda aracın arkasının daha stabil olmasına yardımcı oluyor. Daha yumuşak ve daha stabil bir sürüş vaad eden D9, 2019 yılına damga vuracak gibi görünüyor.

Mon-tech

Racer

Pek çok model sunmasına rağmen mon-tech markası dendiğinde akla gelen ilk keplerden biridir Racer. Özellikle yüksek hızda viraj dönebilmesi ve viraj çıkışındaki performansıyla kendini kanıtlamış bir modeldir.

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.