Elektrikli Onroad Araba Tavsiyesi – Kasım 2019

Güncelleme: RC Araba Tavsiyeleri – Ocak 2022

Uzun bir ara verdiğimiz araba tavsiyesi bölümünü güncelleme zamanı geldi. Bu yazıda 1/10 elektrikli onroad (touring) araba tavsiyelerinde bulunacağım. Geçtiğimiz yıllarda onroad şasilerde çok büyük değişiklikler görmüyorduk. Alıştığımız arka motor tasarımı yıllar içinde geliştirildi ve başarılı bir seviyeye getirildi. Fakat 2019 yılı içinde orta motor şasi söylentileri duymaya başladık. Ardından bazı markalar eski şasiler için orta motor dönüşüm kitleri satışa sundu. İşte bu aşamada anladık ki 2020 yılı orta motor şasilerin yılı olacaktı. Zaten bu konuyu Touring Arabalarda Orta Motor (Mid Motor) Nedir? yazımda detaylıca anlatmıştım. 2019 yılının sonlarına geldiğimiz şu günlerde ise neredeyse her marka , orta motorlu şasilerini tanıttı ve şu an eski ve yeninin bir arada görüldüğü tam bir geçiş dönemindeyiz.

Peki hangi arabayı alalım ? Sizin için pahalıdan ucuza sıralanacak şekilde 3 adet araba seçtim. Bu seçimin tamamen kişisel görüşüme ve tecrübelerime dayandığını belirtmek isterim.

Xray T4 2020

Henüz çiçeği burnunda T4 2020 ülkemize geçtiğimiz günlerde giriş yaptı. Yarışçılardan aldığımız bilgilere göre şundan kesin olarak eminiz ; mid-motor gerçekten viraj kontrolünde kullanıcıya daha büyük bir rahatlık sunuyor. Bir önceki T4 modellerine göre neredeyse tamamen değişen T4 2020, büyük ihtimal bundan sonra sık sık göreceğimiz şasi tasarımı haline gelecek. Yani 2019 ve öncesi modeller yavaş yavaş tarihin tozlu sayfalarına karışmaya başlayacak. Eğer gerçekten iyi bir touring araca sahip olmak ve yarışmak istiyorsanız , ve tabi ki sadece şasi için ayırabileceğiniz 600 dolarınız varsa. Almanız gereken araç kesinlikle T4 2020’dir.

Xray T4 2018-2019 (İkinci El)

Normal şartlar altında ikinci el araba tavsiye etmeyi pek sevmesem de konu Türkiye piyasası olduğunda Xray’in ciddi bir üstünlüğü olduğunu unutmamak lazım. Yarışlara katılanların neredeyse tamamı Xray şasiler ile yarışıyor. Bu kadar çok Xray kullanan kişinin olmasının iyi yanı ise ikinci el seçeneğinin fazla olmasıdır. Eğer T4 2020’ye ayıracak bir bütçeniz yoksa ama yine de kaliteli bir araba istiyorsanız. T4 2018 ve 2019 modelleri ikinci elde 1500 ile 2500 TL arasında bulunabilmektedir ( Bu yazının yayınlandığı tarihlerde). T4 2018 incelemesinde de tanıttığım bu şasi, hala yarışlar kazanabilecek bir performansa sahip olduğu için tavsiye edebileceğim en iyi fiyat/performans ürünüdür. Önümüzdeki yıllarda T4 2020’nin gölgesinde kalacak olsa da yedek parça konusunda da sorun yaşanacağını pek düşünmüyorum.

Neden T4 2017’nin bu listede yer almadığına gelecek olursak ; eğer uygun fiyata bulunabilirse tabi alınabilir ama böyle genele hitap eden bir tavsiye yazısında 2018 ya da 2019 tavsiye etmem daha doğru olacaktır.

Xpress Execute XQ1S

Gelelim listemizin en uygun fiyatlı aracına. Eğer bütçeniz sıfır bir T4 alacak kadar yüksek değilse ve ikinci el bir araç almak istemiyorsanız, tercih etmeniz gereken araç Xpress XQ1S’dir. Tamamen plastik malzemeden üretilmiş bu şasi , “Club Race” ismi verilen hafta sonu buluşmalarında keyifli zaman geçirmek için tasarlanmıştır. 100 dolarlık fiyat etiketi ve ucuz yedek parçaları sayesinde hem bütçenizi yormayacak hem de keyifli zaman geçirmenizi sağlayacaktır. Uzun bir süredir küçük kardeşi olan XM1S modelini kullanmaktayım. Orta-üst seviye malzeme kalitesi ve sürüş keyfi ile çok beğendiğim bir araç. Abisi olan XQ1S’de sizi üzmeyecektir. Fakat şunu da unutmamak gerekir ki bu şasi yarışlar için yeterli performansa sahip değil. Eğer amacınız yarışmak ise bir önceki tavsiyem sizin için daha uygun olacaktır.

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.