Kep Boyaları ve Özellikleri

Modelciliğin her alanında en dikkat çekici konulardan biridir boyalar. Kullandığınız araç ister araba olsun, ister uçak , ister tekne , günün sonunda tek gördüğünüz şey aracın gövdesi ve üzerindeki boya olacaktır. Bu yazıda model arabaların lexan keplerini hangi boyalarla boyayabileceğinizden bahsedeceğim.

Lexan ya da polikarbonat malzemeden üretilmiş kepler , bu malzeme için özel olarak üretilmiş boyalarla boyanmalıdır. Uygun olmayan bir boya kullanıldığında boyanın yapışmaması ve dökülmesi ya da nitro yakıt ile temas ettiğinde soyulması gibi durumlar gözlemlenebilir. Kep boyamak için kullanılabilecek iki yöntem vardır. Bunlardan biri sprey boya ile boyamak , ikincisi ise boya tabancası (airbrush) ile boyamaktır. Her iki işlem için kendine has boya çeşitleri vardır.

Tamiya PS Serisi

Tamiya PS serisi boyalar model araba kepleri için üretilmiştir. Kaliteli olması ve geniş renk yelpazesi sunması sayesinde piyasadaki en iyi sprey boya markası olarak bilinmektedir. Ülkemizde de kolaylıkla bulunabilmektedir. 100ml’lik tek bir tüp ile, atılacak kat sayısına ve boyanacak yüzeyin boyutuna göre 1 ya da 2 kep boyanabilir.

RC Car Colours

Sprey boya çeşitleri arasında Tamiya alternatifi olarak gösterebileceğim RC Car Colours , ülkemizde nadir olarak satılsa da biraz daha uygun fiyatlı olması nedeni ile tercih edilebilecek bir markadır.

Vallejo Premium RC Color

Modelciler için boya üreten Vallejo markasının model araba kepleri için uygun olan modeli Premium RC ‘dir. Airbrush için uygun olan bu boyalar , 60ml tüplerde satılmaktadır. Tek bir tüp ile, atılacak kat sayısına ve boyanacak yüzeyin boyutuna göre 2 ya da 3 kep boyanabilir. Ayrıca boyayı inceltme ya da farklı renklerle karıştırma imkanına sahip olduğunuz için daha yaratıcı işler yapılabilir. Akrilik ve su bazlıdır.

Pro-Line RC Body Paint

Son zamanlarda daha da popüler hale gelen Pro-Line boyalar , airbrush için kaliteli alternatiflerden biridir. Vallejo ile benzer kalitede olmasına karşın daha canlı renklere sahip olması ile dikkat çekmektedir. 60ml tüplerde satılmaktadır.

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.