Yarışlarda Daha Hızlı Olmanın 6 Yolu

RC yarışları , rekabetin yüksek olduğu motorsporlarından biridir. Seviyenin sürekli arttığı bu ortamda başarılı olmak ise bir hayli zordur. Doğal yetenek, sizi bir süre idare etse de uzun süreli başarı için daha fazlası gerekebilir.

Aşağıdaki ipuçlarının bana oldukça büyük faydası oldu. Fakat bazılarının daha net anlaşılması için RC pistlerinde bulunmanız ve o ortamı görmeniz gerekebilir.

Yarışabileceğiniz bir arkadaşınız / takımınız olmalı

Bazı hobiler başka insanlarla paylaştıkça keyifli olur. RC yarışları da bunlardan biri. Yanınızda yarışabileceğiniz birilerinin olması gelişiminiz açısından çok önemlidir.

Henüz yeni başladığınız bir seviyedeyseniz, arkadaşınızdan sürüş videosu çekmesini isteyebilirsiniz. Bu sayede sürüş hatalarınızı analiz edebilir ve sürerken fark etmediğiniz hataları görebilirsiniz. Özellikle virajlara dikkat edin. Yarış çizginiz doğru mu ? Çok erken ya da çok geç fren yapıyor musun ? Araç, virajı dengeli bir şekilde dönüyor mu? Bunları inceleyip düzeltmeye çalışabilirsiniz.

Eğer arkadaşınız sizinle benzer bir seviyedeyse onunla yakın sürüşler yapın. Tabi çok da yakın olmanızı tavsiye etmem ama gözle takip edilebilecek bir mesafe yaratın. Böylece başkasıyla aynı pisti paylaşmanın heyecanını yaşamış olursunuz. Yarışmaya yeni başlayan kişiler, tek başına iyi sürse de piste başkaları da girdiğinde tedirgin olabilmektedir. Bu korkuyu yenmenin en iyi yolu bir kaç kişilik gruplar halinde yarışmak olabilir.

Yarıştığınız pistte büyük ihtimal bir ekip vardır. O ekibe dahil olun , sorular sorun , neler yaptıklarına bakın. Hiç kimse sizi geri çevirmeyecek ve sorularınıza içtenlikle cevap verecektir. Bu konuda endişeniz olmasın. Bizimle İstanbul Maltepe pistinde tanışıp muhabbet eden pek çok kişi şu an yarışlara geliyor. Bir ekibin parçası olmak size farklı kapılar açabilir.

Ayar yapmaktan ve arabayı sökmekten korkmayın

Maalesef en çok korkulan şeylerden biri de ayar yapmak ya da arabanın parçalarını sökmektir. Korkmayın ! Arabanın kırılan bir parçasını değiştirmek ya da yön sisteminin çalışma mekaniğini tekrar toplayarak incelemek, arabayı tanımanız açısından çok önemlidir. Eğer bu işleri başkasına yaptıracak olursanız siz değil o değişimi yapacak kişi öğrenir.

Aynı durum ayarlar için de geçerlidir. Bildiğiniz gibi araba üzerinde ayarlanabilecek pek çok ayar mevcut (bkz: Onroad RC Araba Nasıl Ayarlanır?). Arabanızı ilk olarak fabrikanın tavsiye ettiği ayarlara getirin ve arabayı hissetmeye başladığınız seviyeye kadar bu ayarlarda sürüş yapmaya devam edin. Ardından her seferinde tek bir ayar olmak şartıyla bazı değişiklikler yapın. Hangi ayarın ne işe yaradığını bilmiyorsanız çevrenizdekilerden ya da “Hudy Setup Guide” gibi rehberlerden yararlanabilirsiniz. Ayar değiştirdiğinizde , sürüşte ne gibi bir etki olduğunu inceleyin ve not edin. Unutmayın ki araba üzerinde yapılabilecek onlarca ayar mevcut ve tek bir doğru ayar yok. Sürüşünüze en uygun olanı bulmanız gerekiyor. Eğer bunu başkası yaparsa kendi sürüşünüze uygun bir ayar olmayabilir.

Hedef belirleyin

Hedef belirleyip o hedef doğrultusunda ilerlemek başarının anahtarıdır. Sizinle benzer seviyede sürebilen bir arkadaşınızla rekabete girmek , kendinizi daha fazla zorlamanıza yardımcı olur. Eğer kalabalık bir ortamdaysanız , sizden daha hızlı olan pilotların en tepeden aşağıya doğru listesini çıkarın. Geçtiğiniz her bir kişi için üzerine çarpı atın… Bir dakika, bu olay iyice seri katil filmlerine benzedi… Tamam bu kadar iddialı bir şeye belki gerek yok ama önünüzdeki pilotlara yetişip geçmeye çalışmak oldukça iyi bir hedef olacaktır.

Eğer sürüş yaptığınız pistte transponder sistemi varsa mutlaka diğer pilotların tur sürelerini inceleyin. Bu sayede kendinizle karşılaştırabilir ve aynı anda yarışmasanız bile tur süreleri ile yarışabilirsiniz. (bkz. Transponder nedir?)

Sizden hızlı pilotlarla sürüş yapın / arabanızı kullandırtın

Pistte sizden daha hızlı bir pilot varsa onun arkasına takılmaya çalışın. Böylece kullanılması gereken yarış çizgisini ve fren noktalarını daha iyi öğrenebilirsiniz. Yarışmak için en hızlı pilotu seçmeyin. Sizden biraz daha hızlı biri olursa yarışmak için daha iyi bir şansınız olur. Bunu yaparken onun sürüşünü bozmamaya ya da kaza yaptırmamaya dikkat etmeyi de unutmayın.

Eğer başkaları ile sürerken tedirgin oluyorsanız , sizden daha hızlı olan birinden size baskı kurmasını isteyin. Bu durumda siz önde ilerlerken , tecrübeli kişi ise arka tamponunuzda size baskı kurar. Oldukça stresli olan bu sürüş şeklinin gelişim aşamasında çok önemli olduğunu ve kendi üstümde çok işe yaradığını düşünüyorum.

Bir diğer konu ise arabanızı başka yarışçılara kullandırtın. Açıkçası bu konu biraz tartışmaya açık. Arabanızın başkası tarafından kullanılması kimileri için rahat bir durum olmayabilir. Fakat sürüşüne ve bilgisine güvendiğiniz biri aracınızı kullanırsa , size yapmanız gereken ayarlar ve sürüş tarzınız konusunda çok değerli tavsiyeler verebilir. Onlara sorular sorun.

  • Araba nasıl hissettiriyor ?
  • Araba stabil mi ?
  • Neyi değiştirmem lazım ve neden?

Bu soruları mümkün olduğunca çok kişiye sormaya çalışın. Unutmayın ki tek bir doğru yok. Herkesin sürüş tarzı birbirinden farklı olabilir.

Farklı pistlerde yarışın / Farklı tür arabalar deneyin.

Farklı pistlerde yarışmak sürüş seviyenizi çok ciddi ölçüde arttıracaktır. Bir pistte çok üzün süre sürüş yapmak kas hafızanızı geliştirir. Bir süre sonra gözünüz kapalı bile sürebilecek hale gelirsiniz. Ama farklı bir piste geçtiğinizde ise hayatınızda ilk defa piste çıkıyormuş gibi hissedersiniz. Bu nedenle farklı pistlerde sürüş yapmak saf sürüş performansınızı geliştirmek için önemlidir.

Bulunduğumuz yerde başka pist yoksa ne yapılmalı ?

Bazı pistler kestirme yollara sahiptir. Yani pistin bir noktasından diğer noktasına bir geçiş bulunur. Bu sayede bir anda farklı bir viraj yaratabilirsiniz kendinize.

Pisti ters dönmek en yaygın yöntemlerden biridir. Sürekli saat yönünde sürdüğünüz pisti saatin ters yönünde sürerseniz bambaşka bir pist elde etmiş olursunuz. Tabi eğer o sırada pistte başkaları da varsa onlara ters dönmek istediğinizi söylemelisiniz. Yoksa havada uçuşan araba parçaları görmek çok olasıdır.

Farklı tür arabalar deneyin. 1/10 araçlarda 4.5t motorlu modifiye elektronik ile 13.5t motorlu stok elektronik arasında çok ciddi farklar vardır. Böyle bir değişim ile farklı yarış çizgisi ve farklı fren noktaları oluşacağı için tamamen farklı şartlarda sürüş yapıyor olursunuz.

Farklı kategorilerde yarışmak sürüş beceriniz için çok faydalı olabilir. Kendi üstümden örnek vermek gerekirse. Ağırlıklı olarak 1/10 elektrikli arabalar ile yarışıyorum. Bu yarışlarda , yarış çizgisi çok önemlidir. Saliselerle yarışılan bir ortam vardır. 1/8 Nitro Buggy yarışına gittiğimde ise konuya her ne kadar yabancı olsam da sadece doğru yarış çizgisinde kalarak kendi standartlarımda başarılı olabildim. Ayrıca toprak zeminde sağa sola savrulan bir buggyi kontrol etmek pek kolay değilmiş. O konuda da drift aracı da sürmemin büyük faydası olduğunu söyleyebilirim.

Yeterli ekipmana sahip olun

İşin ekonomik boyutunu sona sakladım. Yarışlarda yarışmak istiyorsanız pek çok ekipmana sahip olmanız gerekmekte. Örneğin; Alyan takımı , ayar istasyonu , ölçü aletleri, yağlar , penseler vs.  Bunların illa en kaliteli marka olmasına gerek olmasa da ihtiyacını karşılayabilecek yeterli kalitede ürünler olması gerekir. Yanlış bir ekipman sizi olmadık bir zamanda yarı yolda bırakırsa oluşturacağı masraf çok daha büyük olabilir. Aracınızı mümkün olan en iyi durumda pistte sürmek ve yeterli kalitede ürünler kullanmak uzun vaadede çok daha ucuza gelecektir.

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.