Touring Arabalarda Orta Motor (Mid Motor) Nedir?

Son aylarda on-road camiasında konuşulan tek bir konu var o da orta motorlu şasiler. Orta motor ya da mid motor , yıllar önce bazı markalar tarafından denenmiş olsa da sektör bu tasarımı benimseyememiş ve arka motor tasarımından devam etmişti. Peki şimdi neler değişti ?

Son aylarda on-road camiasında konuşulan tek bir konu var o da orta motorlu şasiler. Orta motor ya da mid motor , yıllar önce bazı markalar tarafından denenmiş olsa da sektör bu tasarımı benimseyememiş ve arka motor tasarımından devam etmişti. Peki şimdi neler değişti ?

1/10 touring arabaların çoğuna baktığımızda benzer bir tasarım dili görmekteyiz. 190mm genişliğinde şasi , arka diferansiyelin önüne yerleştirilen spur ve yine arka tarafta olan motor. Bu tasarımın en temel özelliği ise motorun ve spur mekanizmasının arkada olmasıdır. Yani ağırlığın büyük bir kısmı arkadadır. Fakat bu tasarımın bence en büyük dezavantajı kayış uzunluklarıdır. Pek çok markada arka kayış 189 , ön kayış ise 513mm dir. Ön ve arka kayışı aynı sertlik ayarına getirdiğimizde arka kayış, öne göre iki kat daha sert olmaktadır. Ön kayışın çok uzun olması bu yumuşaklığın en büyük nedenidir.

Peki bu durum bizi nasıl etkiliyor?

Kayış aktarmalı ve dört çeker olan bu arabalarda ön ve arkaya aynı anda güç iletilir. Fakat bu iletimi etkileyen en büyük faktör kayış uzunluğudur. Gaza basıldığında motordaki güç kayışa iletilir. Arka kayış kısa olduğu için daha sert bir hareket ile diferansiyele bu gücü iletebilirken, ön için aynı durum geçerli değildir. 513mm uzunluğundaki bu kayış ne kadar sert olursa olsun gücü iletirken esner ve bir gecikmeye neden olur. İşte bu nedenle arka motorlu arabaların arka bölümü, gaz verirken daha agresif tepkiler gösterir. Bu durum daha çok viraj içinde kontrol zorluğu olarak karşımıza çıkar.

Orta motora geçince neler olacak ?

Bu yazıyı belki bu sorunun cevabı için okudunuz ama bu kadar az bilgi ile bunun cevabını vermek pek doğru olmayacaktır. Şu an için yeteri kadar yorum ve tecrübe kazanılmamış olan bu tasarım ile ilgili sadece teorik yorumlarda bulunabiliyoruz.

Orta motorlu tasarım sayesinde hem yüksek hem de ağır olan motor ve spur sistemi şasinin ortasındaki yerini almış oldu. Ayrıca artık kayış uzunlukları da ön ve arka için aynı , yani güç iletimi artık daha kontrollü ve yumuşak bir hale gelecek. Bu tasarımı kullanan bazı pilotlar , sürüş kolaylığında ve gaz ile dönülen virajlardaki kontrolde çok ciddi bir artış olduğunu söylüyorlar. Hatta artık virajlarda daha agresif bir sürüş gösterseler bile arabanın eskisine göre daha kontrollü ve sürülebilir olduğunu söyleyenler de var. Bu durum tur sürelerini ne kadar etkiler bunu zamanla göreceğiz ama ilk yorumlara bakacak olursak sürüş kolaylığında çok ciddi bir artış olduğu şimdiden belli.

Şu ana kadar pek çok üst seviye markanın orta motorlu şasillerini gördük. Kimi başka markalarca üretilen opsiyon parçalar olarak karşımıza çıktı kimi yeniden tasarlanmış bir şasi olarak. Ama şu kesin ki 2020 yılı, orta motorlu şasilerin yılı olacak ve bu tasarıma geçen herkesin yeniden kendine uygun ayarları öğrenmesi gerekecek.

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.