Drift için ESC ve Motor Seçimi

Drift aracınıza ve sürüşünüze uygun elektronik seçimi oldukça önemli bir konudur. Düşünülmeden alınan motor / esc ikilisini aracınıza takmak, sürüşünüzü bozabileceği gibi sizi yarı yolda da bırakabilir. Drift aracı için motor ve ESC seçimi yapmak touring sınıfından biraz daha zordur. Çünkü drift yaparak ilerleyen bir araçta motorun gücünü ve tepkilerini hissetmek biraz alışkanlık ister.

Aracınız AWD yada RWD olsun fırçasız ve sensörlü set kullanmak gerekir. Viraj çıkışlarında drifti devam ettirdiğiniz sırada düşük devirlerde hassas tepkilere ihtiyaç olur , sensör sayesinde bu tepkilerin daha yumuşak olduğunu fark edeceksiniz.

ESClerin çoğunda pek çok ayar imkanı bulunur ama bunlardan bazıları drift için pek de uygun ayarlar değildir. Mesela “Turbo” ayarının açık olması başlangıç seviyesindeki kullanıcılarda drifti bozacağı için tercih edilmez. İşi daha ilerletmiş kişiler için turbo açmak keyifli olabilir.  Drift yavaş hızda gerçekleşen bir eylem olduğu için motor ve esc soğumak için yeterli hava alamaz , bu nedenle timing değerlerini de standart ayarlarda bırakıp. uygun bir dişli oranı ile hız ayarı yapmak en doğrusu olacaktır. Bu nedenle uygun fiyatlı ESC arayanlar için Stok modellere bakmak mantıklı bir hareket olacaktır (örn: Hobbywing Justock serisi).

ESC seçiminde amper değeri hep tartışılan bir konudur. Yüksek amperli ESC kullanmak elektronik bileşenlerin üzerindeki yükü azaltacağı için her zaman mantıklıdır. Fakat maksimum 40 amper çeken bir motor için 160 amper ESC almak tamamen kişinin zevkine kalmış bir durumdur. Burada asıl dikkat edilmesi gereken konu ESC’nin üzerinde yazan amper değerlerini gerçekten sürekli olarak verip veremeyeceğidir. Piyasada Hobbywing Xerun 120a V2.1 ‘in kopyası olarak yarı fiyatına satılan TSKY 120a ESC hem vaad ettiği gücü verememesi hemde  kalitesiz bileşenleri ile pek çok kullanıcıyı yarı yolda bırakmaktadır. Genelde drift için 8.5 ile 13.5T motor kullanıldığını düşünecek olursak 60 ile 120 amper arasında bir model seçmek yeterli olacaktır. Bunun detaylarına zaten birazdan değineceğim.

Bir hobi sitesine girip ESC seçmek pek kolay değil , çünkü onlarca model arasından seçim yapmak bazen kafa karıştırıcı olabiliyor. Bu nedenle benim tavsiyem önce bütçenizi belirlemek olacaktır. ESC fiyatlarına baktığınızda eğer pahalı modellere bakmaktan çekiniyorsanız Stok ESC’ler tam size göre olabilir. Aslında stok touring yarışları için kullanılan bu modellerde turbo ve timing ayarları bulunmaz. Zaten drift için turboya ihtiyacımız yok ve timingden kazanacağımız hızı dişli oranları ile geri kazanabiliriz. Bu sayede büyük bir tasarruf etmiş olursunuz. Stok ESC modellerine Hobbywing ‘in Justock serisini tavsiye edebilirim.

Eğer bütçeyi biraz daha yukarı taşımak sorun olmayacaksa Hobbywing , Muchmore , SkyRC gibi markaların 120 amper ve üstü modellerine de bakabilirsiniz. Mesela Hobbywing Xerun v2.1 , XR10 ve SkyRC TORO serisi tavsiye edilebilir. Fakat eğer gerçekten sadece drift için özel olarak tasarlanmış çok üst seviye bir ESC istiyorsanız Sanwa Super Vortex Zero Type D yada Acuvance KEYENCE modellerine bakabilirsiniz. Drift için özel hassaslık ayarları ve Rev-Limitter yani gerçek bir arabadaki gibi devir kesici özelliği sayesinde RC Drift tutkunlarının hayalindeki modellerdir.

Motor seçimine gelecek olursak yine ESC seçiminde olduğu gibi kendini kanıtlamış markalara bakmak uzun vadede daha mantıklı olacaktır (Hobbywing,SKYRC ,Muchmore ,Acuvance) . Sensörlü motorların gücü T değeri yani sarım sayısı ile güçlerine göre ayrılır. T (Turn) değeri ne kadar düşük olursa hız artar , tork düşer. Ayrıca düşük T değerli motorlarda (4.5t , 5.5t gibi) gaz tepkisi daha sert olacağı için pek tercih edilmez. Genellikle 8.5T ile 13.5T motorlar drift için en çok tercih edilen değerlerdir. Eğer farklı sarım sayısındaki motorlar ile tecrübeniz yok ise benim tavsiyem 10.5t değerinde bir motor almanız yönünde olacaktır. Motorun turn değeri yani sarım sayısı motorun çevireceği devir sayısını da etkiler. Eğer 8.5T değerinde bir motor seçerseniz uzun virajlarda elinizin altında daha çok devir olacağı için daha rahat edersiniz. Tabi bu durum şasinin dişli oranlarına bağlı olarak değişeceği için sistemi bir bütün olarak hesaplamak gerekir.

Kullanmak istediğimiz Turn değerini belirledikten sonra alacağımız motorun drift için tasarlanmış olmasına yada serin çalışması için gerekli havalandırma boşluklarının olup olmadığına bakılmalıdır. Örneğin: Muchmore Fleta ZX V2. Uzun süren kullanımın sonucunda yeterli hava alamayan motorlar zamanla zarar görebilir. Speed Passion Drift Spec gibi motorlar içlerindeki daha büyük fan sayesinde hem daha serin çalışabiliyor hem de yüksek devirlerde kendine has motor sesi ile drift tutkunlarının ilgisini çekebiliyor.

Son olarak motor ve ESC ‘nin uyumuna bakmamız gerektiğinde burada motorun çektiği amper , alım kararımızı etkileyecektir. Örneğin maximum değerinde 60 amper çeken bir motor kullanacaksak biraz daha yüksek amperli, mesela 80 amperlik bir ESC kullanmak daha mantıklı olacaktır.

Bu yazımda drift aracınız için nasıl motor ve ESC seçebileceğinizi anlatmaya çalıştım. Konu ile ilgili görüş ve sorularınızı yorumlar kısmından iletebilirsiniz.

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.