Touring Rc Model Araba İçin Şasi Seçimi

Rc Model araba Dünyasında en hızlı, en rekabetçi çocuklarına merhaba diyin, bu hızlı çocuklar arasından nasıl seçim yapabileceğinizi sizlere anlattık.

Onroad Araba Tavsiyesi – Kasım 2019

Touring Rc Model Şasi Seçimi İçin

Pist dünyasının pes etmeyen yaramaz çocukları, 1:10 ölçekli touring onroad rc model arabalar… Touring rc model şasi seçimi gerçekten oldukça zor bir konudur… Touring camiasında rc model araba şasi tasarımları hemen hemen aynıdır, çünkü yapılabilecekler bellidir ve üzerinde pek fazla oynama yapılmamaktadır. Şasileri birbirinden ayıran ufak ama kendilerine has detayları mevcuttur. Ülkemizde touring rc model dendiğinde HPI, HSP, Traxxas gibi firmaların bazı modelleri de anılıyor ama üzülerek belirtmek isterim ki bu ve bu tarz RTR rc model araba üreticisi firmaların hiç bir aracı pist kullanımı için uygun olamamaktadır. Pist için gerekli olan ayarlanabilirlik ve aerodinamik yapıya sahip olmadıkları için kullanılamamaktadır.

touring şasi seçimi

Touring araba şasileri yapısal olarak oldukça sağlam ve uyumludurlar, bu sebeple yüksek hızlara çıkabilir ve yüksek hızda kontrolü sağlanıp, üst düzey performans sunabilirler. Bu arabaların mümkün olduğunca stabil ve hassas olması gerekir. Touring şasi seçimi yaparken mutlaka yarış standartları düşünülmelidir. Daha uygun fiyatlı RTR bir şasi ile bu klasmanın nasıl olduğunu anlamak pek mümkün değildir.

touring şasi seçimi

Touring şasi seçiminde öncelikle yapılacak şey, rc camiası içerisinde touring yarışlarında boy gösteren firmaların arabalarına yönelmektir. Şuan, Yokomo, Xray, Serpent, 3Racing, Xpress, VBC, Tamiya  gibi markalar aktif olarak yarışlara katılmakta ve yarışlar düzenlemektedirler. Bu firmalar touring üzerine büyük ar-ge çalışmaları yaparak ve yıllarca edinilen tecrübelerin neticesinde güncel şasi tasarımlarını geliştirmektedirler. Son dönemde ise daha önce farklı klasmanlarda başarıları ile ün salan Mugen Seiki firması yeni touring şasisi ile bu firmaların arasına dahil olmuştur.

touring şasi seçimi

touring rc model şasi seçimi

Touring şasi seçimi kısmında diğer önemli bir aşaması ise, yedek parça teminidir. Herkesin yedek parça stoklayabilecek alanı ve ya imkanı olmayabilir. Yarış ortamında hiç kırılacağı umulmadığı, yedek olarak temin etmemiş olduğunuz bir parça final yarışından hemen önce kırılabilir ve o an gözleriniz, hemen temin edilebilir bir parça arayabilir. Bu noktada ülkemizde rc model araba firmaları olarak XRAY ve SERPENT ön plana çıkmaktadır. Yedek parça ulaşımları kolay, temini çabuk ve makul fiyatlar içerisindedir.

Touring Rc Model Arabada Esneklik – Flex

Touring şasisinin olmazsa olmazı flex yani esneme özelliğidir. Bu özellik aracın yola daha iyi tutunabilmesini sağlamaktadır. Hatta, pek çok firma ürettiği şasi modellerine ekstra olarak esneklik arttırma veya azaltma yapılabilmesi için opsiyonlar ve ayar imkanları sunmaktadır.

touring şasi seçimi

Esneklik, virajlarda aracınızın viraj içerisine oturmasını sağlayarak yol tutuşuna pozitif yönde katkı sağlayacaktır. Bu sayede virajlarda daha iyi ve daha hızlı olarak rakiplerinize kıyasla size avantaj sağlayacaktır.

Touring Rc Model Arabada Kayış – Şaft Hangisini Seçmeli?

Piyasada kayış aktarım sistemi egemenliği mevcut, bunun sebebi ise kayışın hareketi aldığı biçimde hiç bir değişime uğramadan diferansiyele iletebilmesidir. Burada değişim meydana gelmediği için harekette güç kaybı olmaz.

touring rc model şasi seçimi

Şaft kullanan sistemler ise, öncelikle kendi dişlisinden aldığı hareketi, ekseninde döndürerek başka bir dişli çarka sürtünerek iletmektedir. Bu sebeple kayışlı sisteme göre güç aktarımında verim kaybı yaşanmaktadır.

Kayış sistemin dezavantajı var mı dersek, tabi ki her şey de olduğu gibi onunda dezavantajı(ları) bulunmaktadır. Örneğin, pulley kullanması ve pulleylerin zamanla aşınması ya da kayışın şafta göre çok daha kısa sürelerde yıpranması, ömrünün bitmesi ve kopması gibi…

3Racing gibi bazı firmalar, alüminyumdan üretilmiş pulleyler kullanarak kayışların aşınma ömrünü biraz daha uzatmış, hem de plastik pulley parçalarında görülen diş bozulması gibi olayları da ortadan kaldırmıştır. Fakat, bazı rc model araba kullanıcıları ve mekanikerleri bunun yerine plastik kullanılmasının aracın yapısal değişkenleri için daha iyi olduğunu, bu yüzden Xray gibi firmaların plastik pulley kullanımını tercih ettiğini belirtmektedirler.

Genel Şasi Yapısı Nasıl Olmalı

1/10 elektrikli touring  klasmanında 190mm genişliğinde şasiler kullanılmaktadır. Bu durum, şasileri hemen hemen aynı yapıyı taşımaktadır. Touring şasileri dört çeker sistem kullanmakta olup, ortalama 2.0-2.2mm kalınlığında karbon fiber alt şasi, yine 2.0-1.6mm kalınlıklarında üst şasi gibi iki parçalı şasi yapısından oluşmaktadırlar. Şasi kalınlığı ve yapı maddesi gibi değişkenler daha önce yukarıda belirttiğimiz gibi aracın esnekliğine etki etmektedir.

touring rc model şasi seçimi

Touring şasi seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken ilk konu şasinin mutlaka tamamen ayarlanabilir olmasıdır. Yani, kamber , kaster, toe,droop,flex, sway bar gibi ayarların hassas bir şekilde ayarlanabiliyor olması gerekir.

Seçeceğimiz şasinin arksında gear (dişli) diferansiyel, ön tarafta ise solid (kilitli) diferansiyel kullanması gerekmektedir. Solid Diferansiyel kullanımı aracın dönüşlerini ve dönüşlerdeki hızını yükseltmektedir.

touring rc model şasi seçimi

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.