XRAY T4 İnceleme

Touring RC Model dünyasının referans tasarımı.

XRAY T4‘ün Doğuşu

XRAY T4 yeni bir çağ açarmış gibi geldi. Adeta  touring araç dünyasında bir devrim yarattı ve referans alınan tasarım oldu. XRAY mühendislik becerisi ve performans tutkusunu birleştirerek ortaya bu lüks performans canavarı şasiyi çıkardı. XRAY T4’ün hikayesi 2013 yılına dayanıyor, 2013 yılında abisi T3’den bayrağı devir alarak yukarılara taşıdı.  Şasinin tasarımında Martin HUDY’nin mühendislik ve RC bilgileri büyük rol oynadı.

Fabrika takımının dünyanın her yerinde yaptığı binlerce saatlik pist testleri, binlerce saatlik AR&GE ve prototip çalışması şu anki yarış aracı ile sonuçlandı. Her şeyi ile kendi tesislerimizde XRAY den beklendiğiniz ekstrem hassasiyet ile üretilmiş ve işlenmiş bir şaheser. Yeni T4 ü size sunmaktan gurur duyuyorum.

MARTIN HUDY
XRAY T4 Tasarımcısı

XRAY T4
Yukarıda ki resimde T4 ün 2013 ile 2017 tarihleri arasında kazandığı şampiyonlukların logoları bulunmaktadır.

XRAY T4 Genel Şasi Yapısı

XRAY T4 tamamen pist odaklı olarak tasarlanmış ve en yüksek kalite malzeme – işçilik karışımı ile harmanlanarak ortaya çıkarılmış “Premium” bir şasidir. Şasinin ana amacı yarışmak olduğu için, üzerinde ki her vida her bir pul, aracın pist üzerindeki karakterini değiştirmek için yarışçı tarafından ayarlanabilir.

XRAY T4 MALTEPE

Araç iki parça şasi ile oluşturulmuştur. Büyük olan alt alt şasi, küçük olan ise üst şasidir.  Alt ve üst şasi karbon fiber malzemeden üretilmişlerdir. Kutudan üst şase 2.0mm kalınlığında alt şasi ise 2.2mm kalınlığında çıkmaktadır. Yarışçı isterse farklı kalınlıklarda alt/üst şasi alarak aracın esnekliğini değiştirebilir. Şasi üzerinde ki her delik simetrik olarak açılmıştır. Özellikle motor yuvasındaki düzleştirilmiş alan, karşı tarafında da inceltilmiştir. Böylece şasinin sağ-sol esnekliği eşitlenmiştir.  (2017 versiyonundan itibaren).

XRAY T4

Şasinin tasarımında esneklik ayarına büyük önem verilmiştir. Açılan her vida ve kullanılan her malzeme farklı bir ayar sunmaktadır. Motor yuvasının alt tarafında yer alan bir sıra vida yuvası son yıllarda touring araçlarında sıkça rastladığımız esneklik ayarlarından biridir. Fakat ortadaki karbon plaka T4’e bambaşka bir ayar imkanı daha eklemiştir.

XRAY T4

Performans, Yarışçı Ruh, Lüks…

XRAY T4 Derinlikleri

Aracın detaylarına indikçe bizi motor yuvası karşılıyor, aracın motor yuvası, motoru iki vida ile tutabilecek ve ağırlık merkezi ortadan destekleyebilecek şekilde tasarlanmıştır.  Bu tasarım aynı zamanda motor yerleştirme işlemini de kolaylaştırmaktadır. Motor mount parçasının şasi ile birleşmesini sağlayan alt plaka ise şasinin esneme özelliğini istenildiğinde değiştirebilecek olanakları sürücüye sunmaktadır.

xray t4 2018 motor mount
Resimde maksimum esneme ve kondisyon için tasarlanmış yeni motor mount görünmektedir. 2018 model T4 ler bu mount ile piyasadalar.

Belirtmek isterim ki XRAY T4 de yer alan kayış pulleyleri plastik malzemeden üretilmişlerdir. Bunun nedeni aracın üst bölümündeki ve hareketli parçalardaki ağırlığı mümkün olduğunca azaltmaktır. Ayrıca Xray, sürtünmeyi azaltan pulley dişlilerini de opsiyon olarak sunmaktadır.

amortisör yağ

XRAY T4’ün derinliklerinde ilerlerken aracın süspansiyon sistemi bizi karşılıyor, 2018 model şasi çıkış yapana kadar T4, yandaki resimde yer alan amortisörleri kullanmaktaydı, fakat T4 2018 ile artık bu durumda değişti.Süspansiyon sisteminin kolay ayarlanabilir olması ve progressive opsiyonel malzemeler ile daha da iyileştirilmesi aracın süspansiyon sistemini daha da iyi hale getirdi. Amortisörlerin bağlandığı kuleler ise amortisör açıları için pek çok açıya sahip olup, zemine göre ihtiyaçları karşılamak için gayet yeterli.

Güç Aktarım

Araç, motordan aldığı gücü diferansiyellere aktarmak için kayış sisteminden yararlanıyor ve bu da şaft sistemine göre gücü kayıpsız olarak diferansiyellere aktarımı anlamını taşıyor. Aracın arka kayışı kendi kullandığım setup da öne göre daha kısa ömür taşımaktadır ama tabi bunda kayış uzunluğu gibi faktörlerde bulunmaktadır. Araç kolay kolay kayış koparmamakla birlikte, kayışı istediğiniz seviyeye kadar kullanmanıza da olanak sağlayarak bu konuda sahibini üzmemektedir.

XRAY T4’ün diferansiyellerine bakarsak önde one way arkada ise standart diferansiyel kullanıldığını görebiliriz. Önde One Way kullanılmasının sebebi ise aracın daha iyi dönüş yapabilmesini sağlayarak virajlarda daha keskin ve iç dönüşlere olanak sağlamasıdır, ayrıca dönüş sırasında araca güç verdikçe one way den dolayı dönüş işleminin daha kolay ve seri gerçekleştiğini de deneyimlemiş bulunmaktayım.

XRAY T4…

Şase daha ilk dokunuşunuz da hissettirdiği premium araç hissini, piste ilk fabrika ayarlarına göre kurup çıktığınızda dahi size hissettiriyor. Araç gitmek için, koşmak için yaratıldığını adeta size haykırıyor ve sizde bu şasinin size verdiği öz güven ile limitlerinizi zorlayıp pistte adeta rüzgar olup esiyorsunuz.  Aracın tüm isteklerinize ve yapmak istediklerinize cevap verebilmesi ise bu aracın tamamen yarışmak ve rakiplerini yok etmek üzere üretildiğini göstermektedir.  Üzerinde ki her bir parça XRAY’in 1999 yılından beri olan Onroad zaferleri ile oluşturulmuş ve meydana getirilmiştir.

xray t4

Şasi yapısı sayesinde dengeli ve virajlarda üst performans noktalarına ulaşmakta, aracın üzerinde bulunan bushing sistemi sayesinde aracın genişliğini, toesini ayarlamak oldukça kolaylaşmaktadır. Şasi salıncaklara pul ekleme vasıtası ile teker aralığını uzatılabilir durumda olup bu da sizin uzun – kısa virajlı pistlere göre daha keskin ayarlar yapmanıza olanak tanıyarak size bir adım kazandırmaktadır.

1:10 Touring araç deneyimini buggy sonrasında T4 ile deneyimledim ve o ilk deneyimim de araca aşık oldum, bunun sebebi ise aracın canlı tepkileri ve yola yapışarak gitmesi idi. Araç daha ilk kullanımda san ki yüzlerce beygirlik bir aracın gücündeymiş ve Formula 1 şampiyonu olmuş bir aracın saat gibi ayarlarına sahipmiş gibi bir his ve tutku yaşattı bana. Pistte ki her türlü duruma, sadece bir kaç ayar ile tekrar adapte olabilen ve bu ayarları koruyabilen bir araç olması kalitesini göstermekte ve beni de kesinlikle çok memnun etmektedir.

Yaklaşık 4-5 aydır sahip olduğum XRAY T4 2016 gerek yedek parça desteği, gerek aracın pistteki konforu ve kalitesi ile beni sonuna kadar memnun etmiş bulunmaktadır.

Artılar:

  • Pek çok noktadan esneklik desteği (Multi-Flex)
  • Yedek parça tedariği ve distribütör desteği
  • Kaliteli malzeme ve işçilik
  • Yüksek sayıda ince ayara olanak sağlaması
  • Hafif ve hafifletilebilir olması
  • Opsiyonel ve muadil parça çeşidinin yüksek ve kaliteli olması

Eksiler:

  • Ön kayış değiştirme zorluğu

Puan:

100 / 90

XRAY T4 ile başarı elden eden pilotlarımızdan yorumlar;

Bu efsane şase kesinlikle şampiyonluk için yaratılmış! Hızlı, sağlam ve atak.

Alain SARAFYAN
XRAY Team Driver

XRAY T4 adeta sınırlarımı zorla dercesine pilotuna öz güven depolayan, bu gücün ve güveninin yanında kolay sürüşü, konforu ve yolu san ki ray üstünde gidiyormuş gibi kavraması ile kendisini vazgeçilmez kılmaktadır.

Murat YAZICI
XRAY T4 Kullanıcısı

XRAY T4 iyi tasarlanmış bir rc model araç olduğu kadar da, istenildiği her zaman fabrika takım pilotlarının desteği ve distribütör Türkiye’de bulunup kullanıcılara destek vermesi çok büyük bir artı. Kullanıcılarına bu şekilde hizmet veren ve onlar ile hiç bir şekilde ödün verilmemiş kaliteyi buluşturmaktan çekinmeyen bu markadan vazgeçmek mümkün değil.

Poyraz SEREZLİOĞLU
XRAY Team Driver

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.