Yerli RC Araba ve Ekipmanları

Son zamanların en popüler konularından biri olan yerli araba TOGG ve Günsel Türkiye gündeminde büyük bir etki yarattı. Gündem yerli araba olunca biz de konuya kendi bakış açımızdan bakalım istedik. Yerli araba, şu an için gerçekleşmesini beklediğimiz bir üründen ibaret. Peki size zaten uzun yıllardır yerli rc araba ve ekipmanlarımızın olduğunu söylesem…

MCD Racing

MCD Racing , 1994 yılında İstanbul’da kurulmuş bir 1/5 model araba markasıdır. 1997 yılında dünyanın ilk 4 çeker 1/5 arabasını üretmişlerdir. 20 yıldır dünyanın en başarılı 1/5 ölçek model arabalarını üreten MCD, 2012 ,2013 ,2016 ,2017 ,2018 Avrupa şampiyonluklarını elinde tutmaktadır. Şu an satışta olan 9 model de Türkiye’de tasarlanıp üretilmektedir.

Mertlas AŞ

Son zamanlarda en çok dikkatimi çeken ürünlerden biri kesinlikle Mertlas buggy lastikleri olmuştur. Çeşitli geliştirme aşamalarının ardından 2019 yılı içerisinde buggy lastiklerini yarışlarda görmeye başladığımız Mertlas, 2020 sezonu için yepyeni ürünlerle karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Ayrıca jantların da geçtiğimiz hafta kalıptan çıkmaya başladığının haberini de buradan veriyim.

Tamamen kendi üretimi olan, geliştirilmiş yeni lastikleri , iç süngerleri ve jantları, bundan böyle pek çok kişi için vazgeçilmez olacak gibi gözüküyor.

MKT Racing

Bir ürünün yerli olması için illa Türkiye’de mi üretilmesi lazım ? Bence hayır. Çeşitli ülkelerin bilgi ve teknolojileri kullanılarak da yerli ürünler üretilebilir. Mesela MKT Racing gibi… MKT , bir hobi mağazası tarafından ürettirilen bir LiPo batarya ve çeşitli ürünler sunan bir markadır. Üretimi yurt dışında olsa da yerli bir marka olan MKT sayesinde, Türk kullanıcılar uygun fiyata çok yüksek kaliteli LiPo bataryalara sahip olabilmektedir.

Soykan Nitro Yakıtları

Murat Soykan tarafından ar-ge çalışması yapılan Soykan Yakıtları , 2019 senesinde 1/8 Buggy yarışlarında test edilerek son haline geldi. Yakıt üreten başka yerli markalar olsa da Soykan Yakıtları , Novarossi , OS , Picco gibi üst seviye yarış motorlarının sağlıklı ve performanslı bir şekilde çalışması için optimize edildi. Şimdilik sadece sahibinden üzerinden satışı yapılıyor.

BM Racing

Bora Mumcu tarafından oluşturulan BM Racing, kendi ürünlerini üreten atölyelerden biri. Yarışlarda ihtiyaç duyulabilecek ekipmanlar üretmeye başlayan Bora, ürün çeşitliliğini arttırmaya devam ediyor. İçlerinde en dikkat çekici olanı ise pim sökme aleti. Özellikle 1/8 ölçek araç kullanıcıları için çok önemli olan bu alet sayesinde, eskiyen şaftlarınızı atmak yerine pimlerini yenileriyle değiştirebiliyorsunuz. Farklı tarz ürünleri de olan BM Racing’i takip etmekte fayda var.

Lehimleme İstasyonu

Hazar Karabay tarafından üretilen ve satılan bu lehimleme istasyonu, ilk bakışta Çin malı rakipleri ile benzer gözükse de içi çok farklı. 6-25v aralığında çalışabilmesi sayesinde 2S lipoyla bile kullanılabiliyor. Max 10 saniyede ısınabilmesi , giriş geriliminden bağımsız olarak sürekli 80 watt gücünde olması ve bekleme / uyku özelliğiyle lehim yapmayı bir keyif haline getirmeyi amaçlayan bir istasyon.

TürkRC ve SE RC Equipment

Türkrc kurulduğundan beri hep çabaladığımız bir şeydi kendi ürünlerimizi üretmek. Bu konuda en büyük yardımcımız 3D yazıcılar oldu. Bu sayede çeşitli ürünler tasarlayıp hızlı ve ucuz bir şekilde modelcilere sunmaktayız.

SE RC Equipment ise kendi üretemediğimiz fakat modelcilerin ilgisini çekebilecek ürünlerin ve kendi ürettiğimiz çeşitli bulunduğu , Sercan Köksu tarafından oluşturulmuş bir markadır.

Eminim ki ülkemizde üretilen başka ürünler de vardır. Kimi atölyelerde tamamlanmayı bekliyor kimi de yeterli sermaye bulunamadığı için hayata geçmemiş olabilir. Bir ürün üretmek , modelcilikle uğraşan kişiler için paha biçilmez bir keyiftir. Evlerde üretilen RC ile ilgili kendi tasarladığınız ürünlerinizi bizimle paylaşırsanız sitemizde yer vererek daha geniş kitlelere ulaşmanıza yardımcı olmak isteriz.

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

2 Yorumlar
  1. ali diyor

    merhaba mertlas a nereden ulaşabilirim google aramalrında bir iletişim bilgisi bulamadım

    1. Umut Kılıç diyor

      Merhaba, instagram @mertlas_rc hesabından Mertlas RC Lastikleri’yle iletişime geçebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.