Futaba 4PXR Limited Edition İncelemesi

Futaba 4PXR Limited Edition

Futaba 4PXR Limited Edition, adından da anlışılacağı üzere Futaba’nın özel ürünlerinden biri. Futaba zaten kaliteli kumandaları ile Dünya çapında tanınan öncü markalardan biri, bu kumandası ile de bu öncülüğü bir adım daha ileri taşımıştır. 4PXR Kumandanın çizgilerini ise; kullanım kolaylığı, yüksek tepki süresi, renkli TFT ekran oluşturmaktadır.

Model araba kullanıcıları için en önemli parçaların başında kumanda gelmektedir. Kumandanız yaptığınız hareketleri aracınıza ne kadar iyi yansıtabiliyorsa siz de o kadar verimli bir sürüş gerçekleştirebilirsiniz demektir. Ayrıca, kumandanızın ağırlığı, üzerinde yer alan ekrandan erişebileceğiniz bilgiler ve kumanda üzerinde ki kısayol tuşlarının size sağlayabilecekleri… Bütün bunlar sizin için avantaja ya da dezavantaja dönebilecek değişkenlerdir. Futaba 4PXR Limited Edition’da ise bunların hepsi kullanıcın lehine çevrilmiş durumda.

Futaba 4PX-R Limited Edition

Futaba 4PXR Limited Edition’nın Detayları

Kumandayı ilk gördüğünüz anda tüm özelliklerini bir kenara atıp görünümüne büyüleniyorsunuz. Çünkü; kromajlı görünümü, üzerinde bulunan renkli ekran ve kırmızı ışıklar sizi adeta büyülüyor. Kumandanın üzerindeki neredeyse her bir tuş ve nokta, ergonomi düşünülerek tasarlanmış. Kumandanın ön tarafında bulunan ve uzaktan fark edemeyeceğiniz çevrilebilir bir anten bile mevcut.

FUTABA 4PX-R

Futaba’nın 4PX’de bulunan gizli anteni yine bu modelde de yerini koruyor. Bu antenin temel amacı, olası mesafe artışı durumlarında çekimi arttırmaktır, bunu da antenini yavaş bir şekilde çevirip dik pozisyona getirerek yapıyorsunuz. Bu kumanda da bu anteni çevirip açma ihtiyacı hiç duymadık ve Maltepe model araba pistinde kullanırken de hiç bir şekilde çekmeme, tepki kaybı gibi durumlar yaşamadık.

Krom ve Kırmızı… FUTABA 4PXR Limited Edition…

Kumandanın ilgi çekici gövde boyasından yola çıkarak ergonomosi ve kullanımına doğru yola ilerlemeye başlayabiliriz. Kumandanın üzerinde ki kromaj efekti ve yansımalar gerçekten özel bir ürüne sahip olduğunuzu size tamamıyla hissettiriyor. Fakat, her gülün bir dikeni olur misali bu boya etkisinin üzerinmde parmak izlerinin kolayca belli olabiliyor olması tek dezavantajı… Gri kromaj boya ile kumanda üzerinde ki kırmızı ledlerin çok güzel bir uyum yakaladığını, biraz da terminatör vari bir hava yansıttığını söylemek isterim. Bu kombine inanılmaz bir şıklığı elde etmeyi başarmış ve ortaya büyüleyici bir tasarıma sahip Futaba 4PXR Limited Edition çıkmış. Tek farkı tabi ki bu şıklık değildi, ilk çıktığı zaman 4PX ile arasında yazılım farkı da mevcuttu ve 4PXR’da Racing Mode isimli özel bir modu vardı. Daha sonra Futaba aynı yazılımı 4PX’e güncelleme olarak sundu. Bu yazılım sayesinde sürüş hissi ve kalitesi daha üst noktalara taşınmış oluyordu.

Futaba 4PX-R Limited EditionFutaba 4PXR Limited Edition’nın kalbinin attığı noktaya geldik şimdi, ürünün üzerinde tam 3.5″ (89mm) TFT renkli ekran mevcut. Ekranın tasarımı ve aydınlatması o kadar iyi ki neredeyse her ışık koşulu altında kusursuzca okunması mümkün. Bu ekran üzerinden aracın kullanıcısı, tek bir alanda tur süresini, voltaj değerlerini, trim durumlarını ve oranlarını görebilmektedir. Bu da özellikle yarış esnasında pilota çok büyük kolaylık sağlamaktadır. Ekrandan bahsetmişken menüsü nasıl acaba diye bir soru oluşuyor insanın aklında.

Futaba 4PX-R Limited Edition’nın menüsü de ana ekran kadar basit ve kullanıcı dostu. Menüde seçenekler arasında dolaşımı da cihazın ekran altında bulunan stick düğme ile gerçekleştirip yine aynı alanda ki düğmelerle de değişiklikleri gerçekleştirebilmektesiniz. Bu tasarım hızlı ayar yapma imkanını da yanında getirmiş oluyor tabi.

Futaba 4PXR Limited Edition Menü

FUTABA 4PXR Limited Edition Ergonomisi

Kumandanın tasarımında önemli bir noktası ergonomik yapısıdır. Çünkü, uzun süreli kullanımda (örneğin; GP final aşamaları 40-45dk sürmektedir) kumandanın kolunuzu ağrıtmaması gereklidir. Bu noktada kumandanın ağırlığının, şahsi ve uzun süreli kullanıcısının yorumlarını da göz önüne alarak iyi olduğunu söyleyebilirim. Kumandanın fabrika verilerine göre ağırlığı 4PX ile aynı olmak ile beraber eski nesil profesyonel versiyon olan 4PKS-R’dan 15gr daha hafif olarak yaklaşık 555gr ağırlındadır.

Futaba 4PXR Limited Edition

Futaba 4PXR Limited Edition, ele oturan bir yapıya sahip. Bu yapı sayesinde kumandayı daha rahat kavrayarak gaz tetiğini kontrol edebiliyorsunuz. Gaz tetiği haricinde kumandayı tuttuğunuz elinizin baş parmağı ile direksiyonun altına doğru kalan, kumanda kabzasında yer alan tuşlara da baş parmağınız ile erişebilmektesiniz.

Kumanda standart olarak sağlaklar için gelmekte fakat, solaklar içinde dönüşüm yapılarak direksiyon kısmı sola alınabilmektedir. Böylece kumanda her kullanıcının ihtiyaçlarını karşılayabilecek hale gelmektedir. Ayrıca direksiyon kısmı için offset kullımı mümkündür ki resimlerde gördüğünüz ve incelediğimiz kumandanın direksiyonuna offset uygulaması yapılmıştır.

Futaba 4PXR Limited Edition

Kumandanın kavrama alanının titreşim özelliği mevcut. Titreşim özelliği; yarış süresi, pil bitimi vb. durumlar da devreye girerek gürültülü ortamlarda dahi sizi uyarabiliyor. Tabi ki, kumandanın uyarı özelliği bunun ile sınırlı değil. 4PXR Limited Edition da kulaklık girişi mevcut, bu noktaya kulaklık bağlandığı zaman telemetri ile ilgili uyarıları sesli olarak size iletiyor.

FUTABA 4PXR Limited Edition

FUTABA 4PXR Limited Edition Genel 2

FUTABA 4PXR Limited Edition

Ayrıca kumandan alt arka kısmı (yukarıda ki fotoğrafta bilekten tarafa olan siyah renkli Futaba yazılı yer) kısayol tuşudur. Bu tuşu ellerinize kumandadan ayırmadan sadece gövdenize dokundurarak kullanabilirsiniz.

FUTABA 4PXR Limited Edition Menü Yapısı

Futaba, kullanıcı dostu basit arayüzlü menüleri ile de bilinmektedir. Bu menülerin kolay erişilebilir ve anlaşılır olması pek çok kullanıcı için önemli olmak ile birlikte, sunabildiği pratiklik ve kısayollar da profesyonel kullanıcılar için oldukça önemlidir. Günümüzde pek çok kumanda da standartlaşmış hale gelen model hafızası, genel ayarlamalar Futaba 4PXR Limited Edition da mevcut olup, kolayca kullanılabilmektedir. Bu kumanda da 40 adet profil oluşturabilirsiniz.

FUTABA 4PXR Limited Edition Menü

Kumanda üzerinden gazı ne kadar tepki vereceğini ya da direksiyonun tepkisinin nasıl olabileceğine dair ince ayarlamalarda bulunabiliyorsunuz. Kumandanın menüleri içerisinde gezinmek stick düğme sayesinde oldukça kolay bir biçimde gerçekleştirilebilmekte. Menü içerisinde kumandanın kullanacağı alıcı türü, telemetri desteği vb. pek çok ayar desteği mevcut ve bu ayarların tümü kitapçıkta detaylı olarak Futaba tarafından açıklanmış durumda.

Futaba 4PXR Limited Edition Hakkında Sonucumuz

İlk etapta konfor açısından kesinlikle çok iyi bir kumanda, ne çok aşırı büyük ne de küçük. Bu sebeple ele çok iyi şekilde oturmakta. Bunun yanında sunduğu kısayol tuş avantajları ile elinizi bırakmadan tur zamanı saydırmanızı bile sağlamayı başarabiliyor. Yarış esnasında tam konsantre bir şekilde  kullanım gerçekleştirirken, kumanda size kulaklık veya titreşim ile uyarılarında bulunarak gözünüzü ayırmadan bilgi almanızı da sağlayabiliyor. Kumandanın renk uyumu çok güzel fakat takıntılı bir insansanız ki ben öyleyim, dokunduğunuz an iz bırakan bir renk istemeyebilirsiniz.

Kumanda yüksek tepki süresi ile de çok iyi sonuçlar vermekte, örneğin direksiyon bölümünde yaptığınız en ufak bir titreşimi bile arabanın servolarına anında iletmektedir. Kumanda hem ergonomi, hem malzeme kalitesi hem de performans olarak alkışı hak ediyor.

Bu yazımızı hazırlamamızda bize kumandalarını teslim ederek destekte bulunan; Celil ÇAKMAK ve Mert Can ÇAKMAK’a teşekkür ederiz.

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.