Hobbywing XeRun XR10 Pro İnceleme

RC model arabalar için ESC nedir ? En basit tanımı ile kumandadan verdiğimiz gaz komutlarını motora ileten basit bir bilgisayar denebilir. Peki bir ESC’de hangi özellikler olmasını beklersiniz ? Muhtemelen aklınıza ilk olarak fren gücü ayarı, drag brake , voltaj limiti gibi basit ayarlar gelecektir. Bu yazıda inceleyeceğimiz Hobbywing XR10 Pro , 30 farklı ayarı , yüksek performansı ve kalitesi ile en iyisini isteyenlere göz kırpıyor.

Fan orjinalde siyah olarak geliyor. Fotoğraftaki değiştirilmiştir.

Özellikle yarışçılar için tasarlanmış olan bu ESC, kendi sınıfındaki en üst modellerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Sürekli olarak 160 amper , anlık olarak 1200 amper güç verebilmesinin yanı sıra sunduğu dayanıklı bileşenler ve gelişmiş yazılımı ile kullanıcıyı bambaşka sulara sürüklüyor. 1/10 ölçek için üretilen XR10 Pro , 37.5 x 30.9 x 31.6 mm boyutlarına ve kablolar dahil 95gr ağırlığa sahip. Siyah , turuncu ve kırmızı renkleri ile de kullanıcılara yeterli bir renk yelpazesi sunulmuş. 20mm boyutlarındaki fan ilk bakışta böyle güçlü bir ESC için ufak gibi gözükse de yüksek soğutma performansı için özel olarak tasarlanmış alüminyum kasası sayesinde normal şartlarda ısı problemiyle karşılaşmıyorsunuz. Benim gördüğüm en zorlu şartlardaki sıcaklık 123 derece oldu. Fakat normal şartlarda bu kadar ısınmadığını belirtmem gerekiyor. Fakat yine de daha güçlü bir fan takmak isteyenler için ekstra fan soketi de konulmuş. 2s-3s  Lipo / 4-9 cell NiMH bataryalar ile uyumlu olan model BEC çıkışında 6v ve 7.4v , 8 amper güç verebiliyor.

Kayıtlı olarak 10 seçilebilir profile sahip. İstenirse bu profiller üzerinde değişiklik yapılabilir ya da kendi profilinizi oluşturabilirsiniz. XR10 Pro’yu programlayabilmek için 3 farklı seçeneğiniz bulunuyor. İlki, WiFi modülünü ayrıca satın alıp telefonunuza indirdiğiniz yazılım sayesinde ESC’nizi ayarlayabilirsiniz. İkincisi, program kartını esc üzerindeki sokete bağlayarak programlayabilirsiniz. Son olarak ESC’ye program kartını , program kartınıda USB üzerinden bilgisayara bağlayarak programlama yapabilirsiniz. Bunlar içinde benim tercih ettiğim yöntem program kartını kullanmak oluyor. Hem kullanımı kolay hemde çok pratik bir şekilde bağlanıp ayar değiştirilebiliyor.

XR10 Pro’nun farkı aslında sunduğu sürüş ayarlarında ortaya çıkıyor. Fren oranı , gaz oranı , sürüş frekansı ve fren frekansı gibi ayarlar sayesinde ESC’nin tepkilerini ince ince ayarlama imkanı sizin ellerinize geçiyor. Modifiye sınıfında bir araç kullanıyorsanız Hobbywing bunu da düşünerek Softening Range / Yumuşama Aralığı adını verdiği bir ayar daha eklemiş. Bu ayar sayesinde 4.5T gibi yüksek sarımlı bir motorun agresifliğini sizin belirlediğiniz oranda yumuşatarak sürüşü daha verimli ve yumuşak bir hale getiriyor. Bu ayarların detayları için ESC Programlama isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

Sonuç olarak Hobbywing XR10 Pro şu an için alınabilecek en iyi 1/10 ESC’lerinden biri oalrak karşımıza çıkıyor. Gerek sunduğu özelliklerle gerek sürüş hissiyatı ile daha eski modellerden çok daha üstün bir model. Eğer yarışlara katılıyor ya da sadece kaliteli bir ESC arıyorsanız ve ya elinizdeki Hobbywing v3.1 ESC’nizi değiştirip değiştirmemek arasında kaldıysanız , kesinlikle XR10 Pro’yu denemenizi tavsiye ederim.

Programlanabilir ayarlar aşağıdaki gibidir.

 

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.