Muchmore FLETA PRO V2 ESC İncelemesi

Muchmore Racing firmasının 1:10 elektrikli araçlar için üretmiş olduğu üst seviye fırçasız (fırçalı ve fırçasız motor nedir?) elektronik hız kontrol ünitesi Fleta Pro V2’yi inceliyoruz. Muchmore Fleta Pro V2, günümüz yarış dünyasından edindiği tecrübe ve geliştirme çalışmaları ile model araba kullanıcıları ve yarışçılarının isteklerine cevap vermesi amacı ile üretilmiştir. Fleta Pro V2, kullanıcıların ihtiyaç duyacağı gücü ve performansı sağlayabilecek şekilde tasarlanmıştır. Bunun yanında, ESC’nin kendine özgü optimize edilmiş soğutma yapısının yanında pek çok kişiselleştirilebilir ayar seçeneğini de sunmaktadır.

muchmore fleta pro v2

Yazılımsal Özellikler

Muchmore Fleta Pro V2’nin ilk olarak yazılımına değinmek istiyorum. Muchmore tarafından zaman zaman yazılım güncellemesi yayınlanmaktadır. Örneğin; ESC’yi kullanmaya başladığımda V1.4-2 versiyonlu yazılım ile gelmişti, daha sonra ise V1.5R yazılımı yayınlandı ve ESC’nin genel güç kontrol ve frenleme gibi özelliklerine bir kaç kullanışı kolaylaştırıcı özellik geldi. Bu yazılımı yüklemek her kullanıcı için oldukça basit olup, Muchmore’un kendi sayfasından indirilen program ve programlama kartı ile gerçekleştirilebilmektedir.

muchmore fleta pro v2 Programlama

ESC, kullanıcının ihtiyaç duyabileceği pek çok ince ayarlara sahip. Bu ayarlar sayesinde viraja gireceğiniz zaman frenin ne kadar yumuşak olacağından, tekrar gaza basarken gazın yükseliş tepkisinin ne kadar agresif olabileceğine kadar ayarlayabiliyorsunuz. Böylelikle aracınızın üzerinde tam ve hassas bir hakimiyet yakalayarak olabilecek en iyi performansı almış oluyorsunuz.

Muchmore Fleta Pro V2’de bulunan ayarlar ve seçenekleri;

V1.4 Yazılım Özellikleri:

Aşağıda ki özellikler V1.4 yazılımı ile ESC de bulunmaktadır.

Operation Mode
Reverse Speed
Low Volt Cut
Drag Brake
Initial Brake
Full Brake
Brake Frequency
PW LV SW Point
1st Power Level / 2nd Power Level
Drive Frequency
Neutral Dead Band
Temp Cut Set
Boost Timing
Boost End RPM
Turbo Timing
Turbo Slope
Turbo Delay
BEC Voltage
Rotation Mode
Restore Default
Max Temperature & Max RPM
Boost ACC ( Boost Timing Acceleration )

V1.5 Yazılım Özellikleri:

Aşağıda ki özellikler V1.5 yazılımı ile ESC de ki özelliklere eklenmiştir.

Power Level
BT(Bottom) Soft Power
BT(Bottom) Soft TH Range
Brake Rate Control
Coast
Auto Boost RPM
“Max. Motor RPM Reset” menu
Brake Frequency Vale
Easy Change Blinky Mode(Support Expert V1.5 Firmware)

Teknik Özellikler

Fleta Pro V2’nin üst düzey olarak tabir edebileceğimiz ESCler arasına girmesine sebep olan teknik özelliklerine değinecek olursak… Öncelikle 160A sürekli akım gücü ile dikkat çekmekte, zirve değeri (Peak değeri) ise 1200A’dir. ESC’nin desteklediği bataryalar 2-3S LiPo ve 4-9 Hücreleri NiMh/NiCd’dir. BEC gücü ise 6V ve 7.4V olarak ayarlanabilmektedir.BEC gücü ile High Voltage (Yüksek Voltaj) destekli servolar da kullanılabilmektedir. Fleta Pro V2’nin desteklediği motorlar ise 3.5T ve üzeri değere sahip motorlardır. Kendim ise 4.5T motor ile sorunsuz biçimde kullanmaktayım.

muchmore fleta pro v2

ESC’nin dışında lehimlenmiş olarak gelen çiftli kapasitörü de gözden kaçırmamak gerekli. Çünkü; bu kapasitörlerin görevi, empedansı minimize ederek olabilecek parazitlenmelerden korunmak ve gerek olduğu anlarda ekstra güç akışını sağlamaktır. Tabi ki bununla da bitmiyor, sanki yakıtlı bir araba kullanıyormuş gibi gaz kelebeği hissini de size hissettirebilmesi diğer bir görevi. Bu his farkını ise daha önce kullandığım iki adet farklı marka/model ESC’lerden Muchmore Fleta V2 Pro’ya geçince anladım.  Bunların yanında Fleta Pro V2’nin yazılım güncellemesi ve program kartı aracılığı ile ayar yapılması da oldukça basit ve hızlı bir şekilde gerçekleştiriliyor.

muchmore fleta pro v2

  • Güç: 160A Sürekli – 1200A Tepe Noktası.
  • Güç Girişi: 2-3S LiPo Batarya / 4-9S NiMh – NiCd Batarya.
  • Bec: Maksimum çıkış gücü 8A, Program kartı ile 6V ve 7.4V seçenekleri arasında ayarlama yapılabilir.
  • Soğutma Fanı: ESC üzerinde ki çıkış noktasından güç almakta.
  • Uygun Motorlar: 3.5T ve Üzeri.
  • Boyut: 30.4mm(Uzunluk) x 37.1mm(Genişlik) x 19.5mm(Yükseklik).
  • Ağırlık: 43.8gr

KV/T değerine göre motor uygunlukları;

Genel Yapı

Muchmore Fleta Pro V2’nin teknik detaylarını geçtikten sonra sıra genel yapısına geliyor.  ESC ile birlikte, 30×30 boyutunda fan gelmekte. Bu fan, gücünü mini soket ile ESC’ye bağlanarak sağlıyor. ESC’nin bir diğer güzel özelliği ise sökülebilir ,sağ ya da sol tarafa bağlanabilen açma kapama tuşuna sahip olmasıdır. Fleta Pro V2’nin batarya, motor ve sensör bağlantı noktaları ise sağ tarafında bulunmaktadır. Bu durum özellikle touring sınıfı araçlarda kısa kablo ile montaj yapabilmeyi ve kablo yükünü azaltmayı sağlamaktadır. ESC’nin programlanabilmesi için ön tarafında soket bulunmakta ve bu sokete programlama kartını bağlamak sureti ile hızlı bir şekilde, istediğiniz ayarları yapabiliyorsunuz.

muchmore fleta pro v2

Muchmore Fleta Pro V2’yi elimize alıp incelemeye başlayınca dış yapısının alüminyum malzemeden yapıldığını ve sade bir işçiliğe sahip olduğunu görmekteyiz. Üst kısmında fanın denk geldiği yer hava akışını ve ısı transferini iyileştirebilmek için şerit şeklinde tasarlanmıştır. Ön bölümde ise SET (Kalibrasyon Ayarlama Tuşu), programlama kartı bağlantı soketi ve fan bağlantı soketi yer almakta. Fleta Pro V2 nin sağ ve sol tarafında açma kapama düğmesi için bağlantı soketi yer almakta.

Sonuç Olarak…

Kullanım sırasında verdiği güç ve stabilite ile size her koşulda güven hissi vermekte. Ayrıca, ESC’nin termal kontrolü ve pil voltaj kontrol sistemi de gayet verimli bir biçimde çalışmakta olup sistemi güven altında tutmaktadır. ESC’nin anlık hızlanma isteklerinize verdiği cevaplar ise oldukça net ve seri bir biçimde gerçekleşmektedir. Böylece aklınızda oluşabilecek olan acaba sorularına fırsat vermemektedir. Ürünü kullandığım süreç içerisinde ısınma ve voltaj ile ilgili hiç bir problem yaşamadım. Ayrıca, ESC’ye High Voltage servo dahil olarak kullanmaktayım. ESC’nin bir diğer ilginç özelliği ise; normalde herhangi bir araç geriye doğru giderken geriyi bıraktığınız an hafifte olsa geriye kaymaya devam eder. Fakat, bu ESC de araba olduğu yerde direkt olarak durabilmektedir.

 

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

1 yorum
  1. ปั้มไลค์ diyor

    Like!! I blog frequently and I really thank you for your content. The article has truly peaked my interest.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.