Hobbywing XR10 Justock İnceleme

Elektrikli RC araba kullananların sıklıkla kullandığı bir cümle vardır “Hangi ESC’yi aliyim ? “. Bu soruyu sormayan tek bir kesim vardır o da Stok kategorisinde yarışanlar. RC Model Araba Rehberi’nde de bahsettiğimiz üzere, stok yarışçıları için motor ve ESC, organizasyon tarafından belirlenir. Böylece tamamen bir eşitlik sağlanır. Pek çok ESC üreticisi ürün yelpazelerine stok kategorisi için mutlaka bir ESC ekler. Hobbywing’de ise bu kategorinin temsilcisi şu an XR10 Justocktur. Stok ESC’lerin en belirgin özelliği Turbo, Boost gibi ek özellikleri olmamasıdır. Genellikle sadece punch , brake force , natural range gibi temel özelliklere sahiptirler.

Türkiye On-Road Şampiyonası (TORC) sayesinde yakından tanıdığımız Justock serisi, ülkemizde uzun yıllardır kullanılan bir modeldir. Fakat artık yeni jenerasyona ayak uydurmak isteyen Hobbywing, geçtiğimiz senelerde XR10 Justock’u kullanıcıların karşısına çıkardı. Yerine geçtiği modele göre daha yenilikçi bir tasarım anlayışına bürünen yeni justock , ayrıca sürekli 60 amper , anlık 380 amper güç çıkışına sahip olmasıyla da eski justocktan daha güçlü bir hale gelmiş. Bu farkı sürüş sırasında hissetmek oldukça kolay. Özellikle viraj çıkışlarında gelen güç, eski Justock’a göre büyük bir fark yaratıyor. TORC’da yıllardır kullanılan justock serisi ertık eskimeye yüz tutmuş bir model fakat Raceroof yarışlarında hala tercih edilen ve bundan sonra da kullanılacak bir ESC. Kişisel tahminime göre XR10 Justock ESC’leri önümüzdeki yıllarda TORC serisinde görmeye başlayabiliriz.

Peki bu ESC’yi başka nerede kullanabiliriz?

Aslında XR10 Justock ile ilgili asıl değinilmesi gereken konu budur. Bu ESC, Hobbywing kalitesi, 60 amperlik gücü , temel programlanabilir özellikleri ile aslında çok amaçlı bir ESC. 8.5T motora kadar 1/10 ölçekli pek çok RC arabaya yetecek bir güce sahip olan yeni Justock’u özellikle driftçiler için oldukça uygun bir model olarak görüyorum. Ayrıca bu hobiye yeni başlayan ve ucuz yollu bir başlangıç yapmak isteyen 1/10 touring ve buggy kullanıcıları için de iyi bir tercih olacaktır.

Sonuç

Hobbywing XR10 Justock , daha modern tasarımı , arttırılmış gücü ve uygun fiyatıyla en alınası ESC’lerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Teknik Özellikler

Sürekli:60A, Anlık: 380A
2-3S LiPo or 4-9 cells NiMH/NiCd
6V@2A (linear mode BEC)
Sensörlü ve sensörsüz fırçasız motor

2s Lipo ya da 4-6s NiMH
1/10 on-road: >=8.5T, 1/10 off-road: >=11.5T

With 3s Lipo ya da 7-9s NiMH
1/10 on-road: >=13.5T, 1/10 off-road: >=17.5T

Boyutları: 33.5 x 28.5 x 30.5 mm

Ağırlık: 59.8gr

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.