Lap Monitor Tur Ölçüm Sistemi İnceleme

Uygun fiyatlı tur ölçüm sistemi

Otomobillerle ilgili pek çok kişi yarışları seviyordur diye düşünüyorum. Bazıları güçlü arabalar için izler , bazıları kazalar için , bazıları da rekabet için. Pek çok arabanın katıldığı bu mücadelede onlarca tur atılır, arabalar birbirini geçer, kimi çok hızlıdır kimi de çok yavaş. Bir yarışta arabalar ve pist kadar önemli bir cihaz daha vardır. İşte o cihaz transponder sistemidir. İlk bakışta göz ardı edilen bir sistemdir. İzleyici gözüyle baktığımızda yarışa odaklanırız. Bize tur sürelerini gösteren o sistemi pek düşünmeyiz. Peki tam olarak nedir bu transponder sistemi?

Transponder , transmitter ve responder (verici – yanıtlayıcı) isimlerinin birleşimidir. Pek çok alanda kullanımı olsa da motorsporlarındaki kullanımı oldukça basittir. Pist üzerindeki cihaz, araba üzerindeki başka bir cihaz ile iletişim halindedir. Belirlenen başlangıç/bitiş çizgisi geçildiği anda tur süresi sayılır ve o arabaya özgün olan kayıt numarasında saklanır. Bu sayede yarış içindeki sıralama ve tur süreleri belli olur.

RC yarışlarında da bu sistemler kullanılmakta, fakat fiyatları nedeni ile herkesin alabileceği seviyede olamamaktadırlar. Peki biz sadece arkadaşlarımızla yarışmak ya da antrenman yapmak için bir transponder sistemi arıyorsak illa 500 ile 3000 dolar arasında değişen sistemlerden mi almak zorundayız. Cevap : Hayır…

Kutu İçeriği

Lap Monitor , rc severlerin isteklerini duymuş ve çok kullanışlı ve basit bir transponder sistemi geliştirmiş. Normalde fiyatını en son söylerdim ama 82.5 euro luk tur sayıcı ve 30 euroluk transponderları ile fiyat/performans dengesini çok iyi yakalamış diyebilirim.

Kargo paketini ilk açtığımızda oldukça sağlam ve iyi düşünülmüş bir kutu ile karşılaşıyoruz. Sabit kalmaktan çok taşınılabilirliği üzerine düşünülen bir cihaz olduğu için böyle bir kutu ile birlikte gelmesi çok güzel. Kutu içeriğinde tur sayacı ve bu sayaç için bir adet ayak bulunuyor. Bu ayak, fotoğraf makinesi tripodları ile aynı standarta sahip, yani istenirse başka bir ayak kullanmak da mümkün. Satın aldığınız pakete göre transponderlar da kutu içeriğinde bulunmakta.

Kurulum

Lap Monitor isimli uygulamayı akıllı telefonunuza indirdikten sonra iki adet AA kalem pil ile güç verildiğinde cihazın bluetooth eşleşmesi açılıyor ve akıllı telefonunuz ile bağlantı kurmanızı bekliyor. Uygulama üzerinden bağlantı kurduktan sonra tek yapmanız gereken şey “Drivers” bölümüne transponder numaranızı ve isminizi girmek. Ardından tur sayacını pistin uygun bir noktasına yerleştirmeniz gerekiyor. Bu noktada Lap Monitorün olumsuz yönlerinden birine değinmem gerekiyor. Tur sayacı mutlaka pistin tek bir yolunu görmelidir. Eğer 10 metre ötedeki diğer yolu da görürse ordan geçen arabanın transponderını görebilir ve tur sürelerinde hataya sebep olabilir. Ayrıca araç üzerine takılan transponderdaki göz de tur sayacına bakacak şekilde yerleştirilmelidir. Son olarak direkt olarak güneş ışığına ya da ışık kaynağına bakmamalı , eğer bakıyorsa da IR gözün üzerine gölge yapması için ufak bir parça konulmalıdır. Tüm bu işlemler yapıldığında uygulama üzerinden yarış ya da pratik modlarından birini seçerek sürüşe başlayabilirsiniz. 

Kullanım

Lap Monitor, beklentinize göre değişebilecek bir kullanıma sahip. Sadece yarış ve pratik modlarından birini seçebilirsiniz ve bir şampiyona oluşturma imkanı yok. Yani her bir yarış kendi içinde kalıyor. Bir kaç yarışı birleştirip puanlama yapma imkanı yok. Bu nedenle Lap Monitor’ün öncelikli kullanımı büyük yarışlar yapmak yerine ufak çaplı yarışlar , haftasonu buluşmaları ve antrenman turları olacaktır. Her turda tur süresini söyleme , istenilen sürede bir sıralamayı söyleme, start için geri sayım, minimum tur süresi gibi basit özelliklerden başka bir şeye sahip değil. Dil desteği olarak henüz Türkçe bulunmasa da benim kullandığım Android cihazda sayıları Türkçe , noktalama işaretlerini Fransızca okudu. Sayılar ve isimler oldukça anlaşılır bir şekilde telaffuz edilmesi sayesinde sürüş sırasında “acaba ne söyle o ya ” diye düşünmenize gerek kalmıyor.

Her bir yarış sonrasında toplanan veriyi indirebilir ve tur sürelerinize, kaç tur attığınıza ve en iyi turunuzu görebilirsiniz.

Transponderlara değinmek gerekirse. Tabiki de diğer markalara göre daha büyük bir yapıya sahip (16.5x20x10.5cm). Ama bu transponderla ilgili asıl bilinmesi gereken şey sadece 100 adet numaraya sahip olmasıdır. Ülkemizde henüz yaygın olmadığı için bu bir sorun oluşturmayabilir fakat eğer başkasında olan bir numaraya sahip olursanız ve aynı anda yarışmanız gerekirse , sisteme bunu girme imkanı bulunmuyor. Bu nedenle Lap Monitor’den Türkiye’ye gönderilmiş transponderların numarasını istedim ve aşağıya yazdım. Eğer siz de sipariş verecekseniz bu numaralar haricindekileri alabilirsiniz. Eğer aldıysanız numaranızı bize yazarak bu listeyi güncelleyebilirsiniz. 

Sonuç

Sonuç olarak Lap Monitor, uygun fiyatı ve yeterli performansı ile oldukça ilgi çekici bir transponder. Eğer bireysel antrenmanlar için ya da ufak yarışlar için bir transponder arıyorsanız. Hatta hesaplama işlerini ben yaparım diyorsanız daha büyük yarışlar da düzenlenebilir. Donanımından kaynaklanan kusurlar ve dikkat edilmesi gereken noktalar sizin için sorun değilse. Sürüş yaptığınız yerde bilgisayar ya da kapsamlı bir transponder sistemi kurma imkanınız yoksa , Lap Monitor tam olarak aradığınız ürün diyebilirim.

Güncelleme: Lapmonitor, artık Zround yazılımı ile çalışabiliyor.

Türkiye’deki bildiğimiz transponder numaraları: 

1 2 4 5 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 44 45 46 47 48 50 51 52 53 55 57 58 59 61 62 63 65 67 68 71 72 73 76 77 78 80 81 82 83 84 85 86 88 89 90 91 92 93 95

Son güncelleme: 19.09.2019

Yeni numara eklemek için sayfanın sağ altındaki iletişim panelinden mesaj atabilirsiniz…

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

1 yorum
  1. Umut Kılıç diyor

    Çok kullanışlı bir cihazmış. Açıklayıcı bilgiler için teşekkürler. Sizin sitede her gün yeni bir şey öğreniyorum.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.