SkyRC S60 Şarj Cihazı İnceleme

Ufak bir şarj aleti arıyorsanız bu konu tam size göre

RC modelciliğin hangi alanında olursanız olur mutlaka bataryalar ile iç içe olmanız gerekir. Günümüzde yaygın olarak kullanılar NiMH , LiFe ve LiPo bataryalar olmazsa olmazımızdır. Bunlar içinde en yaygını olan LiPo bataryalar kimyasal yapısı ve ürettiği güç itibari ile oldukça detaylı bir konudur. Gerekli tüm bilgiler için “LiPo pil nedir?” yazımıza göz atmayı unutmayın. Batarya farklı olunca haliyle onu şarj edecek şarj cihazının da bazı özelliklere ve doğru ölçümlere sahip olması gerekir. Bu yazımda giriş seviyesine konumlandırılabilecek ama ihtiyaç duyulan pek çok özelliğe sahip bir şarj cihazından bahsedeceğim.

SkyRC S60 , yaklaşık 40 dolarlık fiyatı ve ufak tasarımı ile bu sınıftaki belkide en kullanışlı şarj cihazlarından biri. Bir önceki modeli olan iMax B6’ya göre daha modern bir tasarıma sahip olan S60, dahili bir fana ve güç adaptörüne sahip. Avuç içi boyutlarında pek çok şarj cihazı görsek de genelde yanında tuğla gibi bir güç adaptörü kullanmak gerekir, S60 ile bu sorun tamamen ortadan kalkıyor. Çantanızın ufak bir gözüne cihazı ve eskiden radyo kablosu olarak bilinen kabloyu atmanız yeterli.

Cihazın sağ tarafına baktığımızda içerideki hava akımını sağlamak için yerleştirilmiş ufak bir fan dikkatimizi çekiyor. Şarj işlemine başladığımızda ise çevremizdeki herkesin dikkatini çekmeye başlıyor. Çünkü o ufak fan soğutma görevini çok güzel bir şekilde yerine getirse de oldukça gürültülü çalışıyor.

Teknik özelliklere baktığımızda 60w ve 6 amperlik bir cihaz ile karşı karşıyayız. 4S’ e kadar LiPo, LiHV, LiFe, LiIon ve 6-8 hücreli NiMH, NiCd ayrıca PB şarj edebilen SkyRC S60, batarya ölçümü ve direnç ölçümü gibi özelliklere de sahip. Bu sayede bataryanızın o anki voltajını ve sağlıklı bir dirençte olup olmadığını kolayca görebiliyorsunuz.

Eğer birden fazla farklı pile sahipseniz ve her seferinde o bataryaya uygun ayarı yapmak zor geliyorsa, bu noktada S60’ın hafıza özelliği yardımınıza koşuyor. 10 farklı atanabilir şarj / deşarj profili sayesinde bir kaç tıklama ile bataryanıza uygun işlemi gerçekleştirebiliyorsunuz.

Özellikle LiPo bataryaların doğru kullanılmaması sonucu bataryanın kullanılmaz hale gelmesi ve ya patlaması pek çok modelci tarafından bilinen bir durumdur. SkyRC S60 modelinde bu tür kötü durumların önüne geçebilmek için kapasite limiti , sıcaklık limiti , şarj süresi limiti gibi pek çok sınırlandırma mevcut. Bunlara ek olarak “+” ve “-” kutupların ters bağlanması da bu cihaz için bir sorun teşkil etmiyor. SkyRC, S60 modelinin B6 modelinden çok daha güvenli olduğunu da özellikle belirtiyor.

Sonuç :

SkyRC S60, çok yüksek voltajlı bataryalar şarj etmeyecek ve ufak bir cihaz arayanlar için oldukça mantıklı bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. 2S ve 3S LiPo’larda oldukça yeterli olan cihaz 60w gücü yüzünden 4S için biraz yavaş kalabilir. Uzun süreli kullanımım boyunca herhangi bir hata vermeyen S60, doğru ölçümleri ile de beğenimi kazanan bir cihaz oldu. Fakat yan tarafta bulunan fan için bu kadar olumlu konuşmam mümkün değil. Özellikle şarj işleminin ortalarında çıkan fan sesi beni oldukça rahatsız etti. Bu durumu çözmek için belki başka bir fan ile değişim yapmak daha mantıklı olacaktır.

Artılar:

+ Ufak boyutları

+ Dahili adaptör

+ Voltaj ve direnç ölçümü

+ Hafıza özelliği

+ Güvenlik önlemleri

Eksiler:

– Fan sesi

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.