Uygun Fiyatlı Elektrikli Touring Aracı Tavsiyesi – Ekim 2017

RC Model Araba dünyasında ki hızlı ve yaramaz çocuklar olan touring araçlarından uygun bir seçeneği sizlere sunduk. Bu araç ile siz de yarışlara katılabilir ve zaferi kovalayabilir, belki de yakalayabilirsiniz.

Onroad Araba Tavsiyesi – Kasım 2019

Rc model araba dünyasında pistlerin tozunu arttırmanın bir diğer yolu da touring rc model arabalardan geçmektedir. Touring rc model araba toplamanın yolunu anlatacağım, bu yazıda fiyatları biraz daha ulaşılabilir kılmak için elektronik touring rc model arabalar üzerinden seçim yapacağız.

Touring araçlar pistte hızlı gitmek, virajlara en iyi şekilde giriş ve çıkış yapmak amacı ile tasarlanmış olup amaçları doğrultusunda kullanılmaktadırlar. Biz de bu şartlara uygun olan elektronik touring rc model şasilerinden birini seçerek yolumuza devam edeceğiz. Fakat, bizim için şuan iki altın kural var 1.si  şasinin mutlak suret ile 190mm genişliğinde olması gerekmektedir. 2. olarak ise şasinin makul fiyatlar içerisinde olması.

Peki ya Şasi

Rc Model araba touring şasi seçimi için daha önce yazdığımız ve touring rc model araba şasilerini anlattığımız yazımızı buraya tıklayarak okuyup, nelere göre seçim yapacağımızı belirtmiştik. Bu yazıya göre fiyat performans odaklı olarak tercihimiz 3Racing firmasının üretimi olan Sakura Advance isimli dört çeker touring rc model aracından yana olacaktır. Diğer yazımızda belirttiğimiz gibi bizim rc model araba touring şasi seçimimizde şasinin ayarlanabilir yapısı, touring pistlerine uygun tasarlanmış olması gibi etkinler çok önemlidir. Hiç bir RTR amaçlı üretilen rc model araba ne yazık ki pist ihtiyaçlarına cevap verememekte bu sebep ile kesinlikle tercihimiz dışındadırlar.

ÖNEMLİ

RTR araçları tercih edilmemesinin sebepleri; araçların ayar tutmaması, yapılabilecek geliştirme ve ayarların darlığı ya da hiç olmaması. Tek düze kurulum ile gelmeleri ve fiyat/kullanıcı kitlesi tutarlılığı için kaliteden, malzemeden ödün vermeleri. RTR sıfır araç almak yerine ikinci el profesyonel touring rc model araba satın alabilir ve çok daha yüksek performans / verimlilik ile kullanabilirsiniz.

Rc model araba touring

Rc model araba touring elektronik seçimi ise yine önem arz eden bir konudur, çünkü yarışacağımız kategoriyi de pistte ki performansımızı da tamamen bu parçalar belirleyecektir. Elektronik aksamlar ne kadar hızlı ve duyarlı ise alacağımız karşılık ve hassasiyet o denli yüksek olacaktır.

Rc model araba touring

Motor ve ESC Ne Olmalı?

esc ve motor seçimi

Touring için motor ve esc seçimini şasi seçimi gibi daha önce detaylı olarak yazdığımız için tekrar anlatmayacağım. Buradan Rc Model Araba Touring ESC ve Motor Seçimi yazısını okuyarak gerekli olan tüm bilgiye ulaşabilirsiniz. Bu yazımızı okuduktan sonra kafanız da belli bir liste az çok canlanmıştır, bizim tercihimiz ise fiyat/performans odaklı olacak ve modified/stock* şeklinde ayrılacak. ESC seçiminde ucuza kaçmak pek mantıklı bir seçim olmayacaktır, çünkü yarışan bir arabaya kendini kanıtlamış markaların dayanıklı ve belirli değerlerde amper verebilen ESC leri gerekmektedir. Bu seçimleri yaparken de tabi en üst kademe yerine yine bu firmaların giriş seviyesi olarak adlandırabileceğimiz modellerinden yararlanmak mantıklı olacaktır.

esc ve motor seçimi

Fiyat ve Performans Odaklı Servo…

Servo  (bakınız; Servo Nedir?)seçimimiz ise bazı değerlere göre yapabileceğimiz, nispeten motor ve esc ikilisine göre daha kolay olan bir şekilde seçimi yapılabilecek olan parçamızdır. Servo aracın dönüş performansını ve yön tepkilerini etkileyecek olan en önemli etkendir. Touring camiasında genellikle 0.05sn ve 0.08sn aralıklarına sahip Sanwa, Savöx, Hitec, Futaba gibi markaların servoları tercih edilmektedir. Özellikle Sanwa’nın kumandaları ve yeni seri digital servoları bir araya geldiğinde çok iyi performans sergileyebilmektedir. Bizim amacımız uygun bir pist aracı oluşturmak olduğunu unutmayarak 0.08sn lik  bir servo arayışına girmemiz gerekmektedir. Bunun çözümünü de kendini kanıtlamış diğer firmalara oranla bir tık daha alt kademede kalan firmalardan tercih yapmaktır. Bu konuda imdadımıza ise aynı fabrikadan çıkan Turnigy ve Trackstar ürünleri yetişmektedir.

Güç Ellerinizde

Kumanda, tüm bu aksamları yürütmenizi sağlayacak olan aksam. Kumanda pek çok amatör kullanıcı tarafından önemsenmese de gereksiz masraf olarak görünüyor olsa da. Aslında durum hiç öyle değil, elinizin hassasiyetini en kısa sürede iletmesi, kumandadan hassasiyet oranlarına müdahale edebilmenizi sağlaması gerekmektedir. Bir diğer konu ise AVC, TSM, GYRO gibi aktif sürüş destekçisi özelliklerinin bulunmaması gerekliliği de taşımaktadır.

Rc model araba touring

Kumanda üzerinden lastiklerin sağa sola maksimum dönüş açısından, gaz verdiğinizde gazın direkt mi aktarılacağını yoksa daha yumuşak bir biçimde mi aktarılacak veya servo (destekleyen modellerde) hızının yönetimi gibi ekstra özellikler ile size kullanışlılık sağlayacak kumandalardan seçim yapmamız gerekmektedir. Rc Model Araba camiasında ise en çok tercih edilenler; Futaba, Sanwa, Spectrum markalarının kumandaları dır.

Lastik Seçimi

Rc model araba touring

Touring araba kullanacaksanız, mutlak suret ile rubber diye adlandırılan lastiklerden kullanmanız gerekmektedir. 190mm EP Touring Rc Model Arabalarda sünger lastik tercih edilmemekte ve yarışlarda kullanılmamaktadır. Yarışlarda ise bahsettiğimiz rubber lastikler kullanılmaktadır. Lastiklerin iç yapısını oluşturan Insert süngerleri, genel olarak aynı tercih edilmekte fakat dış lastik hamuru ise “R” kodu ile sertliği için ayrıma uğramaktadır.  Sıcak havalarda daha yüksek (örnek 36R) soğuk havalarda ise daha düşük (örnek 28R) lastik değerleri kullanılmalıdır ki gerekli yol tutuşu sağlanabilsin. Örneğin; “36R Lastik” gibi. Şahsen ve ekipçe deneyimlediğimiz iki marka lastikten memnun kaldık. Bunlarda Volante ve Sweep Markasına ait lastikler. fakat benim önerim her şarta uygun olan ve yüksek tutunmaya sahip olan Volante Hybrid olacaktır.

Body – Kep Seçimi

Touring araçlarda aerodinamik yapı çok önemli, aracın yol tutuşuna direkt etki eden etmenlerin en önemlilerinden biri de keptir. Kep seçimi yaparken mutlak suret ile 190mm olan touring yarış keplerinden birini seçmemiz gerekmektedir. Araçta kullanılacak kanatta yine aynı amaç ile üretilmiş olan touring kanatı olmalıdır. Drift araçlarında ki gibi sadece görsellik amacı ile kanat ya da dış görünüş seçimi yapılmamalıdır.

Rc model araba touring

Araç gövdesi üzerinde gereksiz delik açılmamalı, kepin şasi üzerine oturtulması düzgün ve doğru biçimde yapılmış olmalıdır. Yarışlarda Light Weight denilen hafif ve ince yapılı kepler tercih edilmektedir. Biz ise İstanbul Maltepe Pistinde kullanacaksanız mutlak suret ile sert ve ağır kep önermekteyiz.

Modifiye Kategorisi İçin Araç – 2.300TL

 • 3Racing Sakura Advance 4 Çeker Şasi (Şasi hakkında incelememiz için tıklayınız.)
 • Hobbwing Xerun 120A V2.1 Sensörlü ESC
 • Trackstar Sensörlü Motor 4.5T
 • Turnigy 1250TG Servo 0.07sn
 • Futaba 3PV  Kumanda
 • A-PLUS 1/10 Speed 30B 190mm KEP
 • Volante Hybrid Lastik Takımı
 • SkyRC S60 şarj aleti
 • 2S Lipo 6000-6500mah 2S 7.4V 50

Stock Kategorisi İçin Araç – 2.300TL

 • 3Racing Sakura Advance 4 Çeker Şasi (Şasi hakkında incelememiz için tıklayınız.)
 • Hobbwing JUSTSTOCK V1 ESC
 • Muchmore Sensörlü Motor 13.5T (Sabit Arka Kapak No Timing)
 • Turnigy 1250TG Servo 0.07sn
 • Futaba 3PV  Kumanda
 • 3Racing 1/10 Ultra Light weight Touring Clear Body Ver.4
 • Volante Hybrid Lastik Takımı
 • SkyRC S60 şarj aleti 160
 • 2S Lipo 6000-6500mah 2S 7.4V 50

*Stock için verdiğimiz değerler Türkiye On Road Şampiyonasında (TORC) belirlenen kurallar dikkate alınarak verilmiştir.
NOT: Fiyatlandırmalar KARGO hariç olarak hesaplanmış olup, döviz kurlarına göre değişebilir.

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.