Serpent Natrix 748-WC İnceleme

Serpent'in baş tasarımcısı Michael Salven tarafından tasarlanmış ve başarılı bir geçmişi arkasında taşıyan şasi Serpent Natrix 748-WC nin detaylarına giriyoruz ve sizler için yorumluyoruz.

Serpent Natrix 748-WC

Serpent’in 1:10 GP yarışları için tasarladığı, safkan yarış ruhuna sahip şasisi Natrix 748-WC. Daha şasiyi ilk kez masaya koyup incelemeye başladığınız anda tasarımı ve mühendisliği ile sizi büyülemeye başlıyor. Serpent Natrix 748-WC özellikle yarışlar için üretilmiş bir şasi, bu yarışçı genlerini ise kardeşi Natrix 748-TQ dan almakta. Natrix 748-TQ nun yarışlarda edindirdiği tecrübe ve gereklilikler ile güncellenen şasi 2016-2017 sezonunda Dünya Şampiyonluğu zaferini Dominic Greiner ile elde edince Serpent Natrix 748-WC doğmuş oldu.

Serpent 748-WC

Serpent Natrix 748-WC Temel Yapı

Serpent Natrix 748-WC, boyut olarak yarış dünyasında 1:10 GP Touring standartları içerisinde yer almaktadır. Aracın alt şasisi 3mm kalınlığında ki havacılık ve uzay mühendisliği kalitesinde olan aerospace alüminyum malzemeden cnc ile işlenerek üretilmiştir. Şasinin üzerine yerleştirilen her parçanın konumu ince hesaplar yapılarak belirlenmiştir. Bu şasi tasarımı özellikle simetrik olarak yapılmıştır, böylece şasinin burulma ve esnemeye karşı dayanıklı hale gelmesi sağlanmıştır. Serpent Natrix 748-WC nin radyo plakası (üst karbon fiber kısım) 2.5mm kalınlığına sahip karbon fiber plakadan, cnc ile işlenerek üretilmiştir. Bu parça düşük ağırlık merkezi için mümkün mertebe alçak olacak şekilde tasarlanmış ve üretilmiştir. Aracın kit ile gelen standart yakıt deposu ise 75cc lik yakıt hacmine sahiptir. Arabanın üzerinde ki amortisör kuleleri 3mm kalınlığında ki karbon fiber malzemeden üretilmiştir. Arka kulelere ekstra olarak kepin (kaporta) arka kısmının çökmesini engelleyici iki adet destek çıkıntısı da bulunmaktadır. Bu çıkıntılar sayesinde kepin arka kısmı şeklini koruyarak aracın arka tutunmasını arttırmaktadır.

Arabanın yol tutuşunda aktif rol oynayan denge çubukları bu arabada da rulmanlı sistem ile gelmektedir.  Rulmanlı sistem sayesinde denge çubukları daha efektif çalışarak, görevlerini performanslı bir şekilde yerine getirmekte ve sürüşü daha keyifli hale taşımaktadırlar.

Serpent Natrix 748-WC

Serpent Natrix 748-WC Kaç Mı Yapar?

Natrix 748-WC’nin aktarma organlarına doğru ilerlerlediğimizde, 1:10 GP klasmanında yarışmakta olan diğer araçlar gibi 2 vitesli yapıya sahip olduğunu görebilmekteyiz. Aracın vites dişlileri ise kolay değiştirilebilir, ince diş yapısına sahip ve hafif olarak tasarlanmışlardır. Serpent Natrix 748-WC’de kayışlı sistem kullanarak, iki adet kayış ile motordan alınan gücün tekerleklere aktarımı sağlanmaktadır. Araç üzerinde bulunan kayışlar kevlar malzeme karışımından üretilmiş olup ön ve arka tarafta bulunan dişli (gear) diferansiyellere hareket gücünü aktarırlar. Şasinin normal şartlar altında (kutu çıkışı kit ile) ideal olarak kaldırabileceği maksimum hız 105km/h + 0-90km/h 3.0 Saniye şeklinde belirtilmiştir.

Serpent Natrix 748-WCSerpent Natrix 748-WC’nin şaftlarına yakından baktığımızda ise meşhur Serpent kahverengisi renginde olduğunu görüyoruz. Bu şaftlar yay çeliğinden üretilmektedir ve yay çelikleri yük altında daha az kırılgan hale gelmektedir. Bu az kırılganlık ve dayanıklılık sebebi ile yüksek performanslı yarışmak amacı ile üretilmiş model arabalarda tercih edilmektedirler.

Serpent 748-WC

Serpent Natrix 748-WC’yi yan çevirip baktığımızda, alt orta tarafında bulunan iki adet pirinç ağırlık plakası direkt olarak dikkat çekmektedir. Bu pirinç plakaların amacı aracın ağırlık merkezinin konumunu ayarlamak ve o an ki pist, sürüş durumuna uygun hale getirmektir. Aracın şasi kenarlarının pahlanmış olduğunu da görebilmekteyiz, bu da sürüş sırasında kolaylık sağlamaktadır. Detaylı olarak bakmaya devam ettiğimiz de ise, aracın yön ve gaz servolarının bir tarafa egzos ve alıcı pilinin ise tam karşı tarafına gelecek, ağırlığı dengeleyecek yapıda yerleşimi yapılmıştır.

Aracı diğer tarafa doğru çevirdiğimizde ise çift servolu yapı kullandığını görüyoruz, bu servolardan biri alt şasi ile üst şasi arasında kendine yer edinerek gaz ve fren servosu görevini yerine getirmektedir. Ön tekerlerin orada büyük bölümü dışarıda olan servo ise aracın yön servosu olarak görev yapmaktadır. Araç üzerinde ki servoların mümkün mertebe ortaya yakın ve aracın en alçak kısmında olmasının sebebi ise ağırlık merkezini düşük tutmaktır.

Serpent Natrix 748-WC

Aracın alıcı kutusu ise en dışta yer bulmakta ve egzosdan sonra şaside dışarı en fazla çıkıklık yapan ikinci parça olmaktadır. Serpent Natrix 748-WC’de Alıcı kutusu tamami ile kompozit malzemeden yapılmıştır. Alıcı kutusunun üst kısmında ise alıcı anteninin çıkış yapabileceği bir nokta mevcuttur. Ayrıca alıcı kutusu tasarlanırken on/off düğmesi takılabilmesi için gerekli bölgeninde eklenmesi unutulmamış.

serpent 748

Aracın üzerinde ki süspansiyon sistemi ise big bore amortisör yapısını kullanmaktadır. Bu amortisör sistemi darbeleri daha yumuşak ve iyi sönümleyerek iyi iş çıkartmaktadır.

Serpent Natrix 748-WC’nin süspansiyon sistemi bağımsız ve çift salınımlı olarak geçmektedir. Aracın üzerinde ki amortisörlerde yapısal olarak kaliteli olduklarını belli ediyorlar açıkçası. Tüm amortisör seti hafif, sağlam ve görevini yerine en iyi şekilde getirebilecek biçimde tasarlanmış ve kullanıcılara sunulmuş.

Serpent Natrix 748-WC Kullanımı

Serpent Natrix 748-WC yi öncelikle bir mekaniker olarak yorumlayacak olursak; aracın yedek parça fiyatı piyasada ki pek çok rakibine göre daha uygundur. Bu uygunluk kullanıcının kırım yaşaması veya miadı dolmuş parçaları yenilemek amacı ile yenilerini satın alması sırasında ekonomisini korumaktadır. Bu ekonomik rahatlama da kullanıcının moral ve motivasyonunda pozitif etki sağlamakta. Arabanın genel malzeme yapısı, daha önce bu aracın kullanımı sırasında oluşan kazalar ile de kıyaslayınca kesinlikle sağlam denebilecek orandadır.

Serpent Natrix 748-WC

Aracın yol tutuşunu, virajlardaki tepkimesini optimum seviyede tutmak için tasarlanmış bir parça bulunmaktadır. Bu parçaya yazımızın üst satırlarında da değinmiştik. Şasenin ortasında özel olarak tasarlanmış olan bir yuvada yer alan bu ağırlığı ileri ya da geri kaydırmak sureti ile sürücüye büyük bir kolaylık sağlanabilmektedir. Bu ayarlamaların tepkilerini bilen mekaniker, anlık dokunuşlar yaparak aracın gidişinde önemli değişikliklere sebeb verebiliyor.

Serpent Natrix 748-WC

Aracın diğer bir  kolay yanı ise kayış değişimi, aracın kayış sistemi kolay erişilebilir durumda. Bu da araç sahibinin gerektiği anlarda aracının kayışını rahat bir şekilde değiştirmesini sağlamaktadır. Serpent Natrix 748-WC’nin yakıt deposunun ve radyo plakasının sökümü de oldukça pratiktir. Araba diğer bir kolaylığı ise alıcı kutusunun yeterince büyük bir hacme sahip olmasıdır, böylece büyük alıcıya sahip kullanıcılar için kullanım sıkıntı olmamakta ve isterseniz içerisine transponderı dahi sığdırabilmektesiniz.

Ayrıca, Serpent Natrix 748-WC’nin kutusunda bazı arabalarda opsiyonel olarak alınan fren diski, balata ve fren kolu gibi parçalar çıkmaktadır. Serpent Natrix 748-WC nin kullanıcı yorumu ise; eski kullandığı arabaya göre bu arabada gerçekten özgüven ile dolduğunu bunun sebebinin ise aracın kullanımında ki konfor, viraj içi stabilite yakalaması gibi durumlardan kaynaklandığı şeklindedir.

Serpent Natrix 748WCSonuç Olarak

Serpent Natrix 748-WC yarış dünyası için doğmuş bir makine olduğunu hem pistte, hem de kağıt üzerinde ispatlamakta. Kullanım olarak gayet konforlu ve akarı yüksek bir araba olması kullanıcısına özgüven vermektedir. Serpent Natrix 748-WC ekonomik olarak ceplere dost olan ve sizi üzmeyen bir araç olarakta bilinmelidir. Aracın sürüşünün rahat ve konforlu olmasının yanı sıra kit kurulumu ve mekanikerliği de oldukça keyifli, pratik yapıya sahiptir.

Yarış Dünyasında bu araba ile yarışırken aklınızda ki tek soru “arabamı daha ne kadar iyi yapabilirim değil de ben ne kadar iyi olabilirim” sorusu olabilir. Yukarıda ki paragrafta da belirttiğimiz üzere araba sürücüsüne özgüven aşılamaktadır.

Bu yazımızı hazırlamamızda bize arabalarını teslim ederek destekte bulunan;

Celil ÇAKMAK ve Mert Can ÇAKMAK’a teşekkür ederiz.

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.