Uygun Fiyatlı Drift Aracı Tavsiyesi – Şubat 2018

Fiyat/Performans dengesine önem verenler için drift arabası

Güncelleme: RC Araba Tavsiyeleri – Ocak 2022

Uygun fiyatlı drift arabası tavsiyesi serimize ufak bir güncelleme yapmanın zamanı geldi. Ekim ayında yayınladığım tavsiyede hem RWD (arka itiş) hem de AWD (ön çekiş) kategorisinde 3Racing’ in Sakura D4 modelini tavsiye etmiştim. Çıktığı döneme göre büyük ses getiren bu şasi, hala AWD kategorisinde liderliğini korumaya devam ediyor. Bu nedenle AWD kategorisinde Sakura D4 ile devam edeceğim. Aslında asıl tavsiyem RWD olduğu için AWD aracı sadece liste olarak paylaşıyorum.

Önceki yazımdan bu zamana kadar RWD kategorisinde büyük bir çekişme mevcut. Yokomo YD2 ve MST RMX 2.0S arasındaki rekabet şu an farklı noktalara kaymış bulunmakta. Yokomo , standart YD2 modelini güncelleyerek kendini biraz daha üst seviyeye yerleştirmeye çalışırken, MST ise fiyat/performans oranı ile daha büyük bir kitleyi kazanmaya çalışıyor. Eğer orta seviye bir araba toplamayı düşünüyorsanız bir sonraki yazımı bekleyin derim ama şu anki yazımız uygun fiyat odaklı olduğu için seçimim MST RMX 2.0S’ ten yana olacak.

Şasi Seçimi

RMX 2.0S, hem profesyoneller hem de yeni başlayanlar için hazırlanmış. İleri seviye ayarları yapabilme imkanı sayesinde şasi geometrisinde olması gereken tüm ayarlar rahatlıkla yapılabilir. Hatta ayar imkanı en çok olan şasi bu diyebilirim. Bu sayede hem ileri seviye kullanıcılar sürüş tarzına uygun olarak arabasını ayarlayabiliyor. Hemde yeni başlayan kullanıcılar yapılan değişikliklerin şasi üzerindeki etkisini daha belirgin bir şekilde hissedebiliyor.

Dişli aktarım sistemi kullanan RMX 2.0S, bu sayede gaz tepkilerini tekerleklere daha hassas bir şekilde iletebiliyor. Ayrıca kayış aktarmada olduğu gibi boşluklar olmadığı için daha stabil bir drift imkanı sağlayabiliyor. Bir diğer dikkat çeken özellik ise aracın ağırlık dengesini ayarlamanın kolaylaştırılması. Simetrik yapısı ve tam olarak ortalanmış elektronik bileşenleri sayesinde ön/arka ağırlık dengesini ayarlamak çok kolay. İstenirse servo, öne ya da arkaya yaklaştırılabildiği gibi motor da yukarı ve aşağı pozisyona getirilerek ağırlık merkezi değiştirilebilir.

Elektronik Seçimi

Ne kadar kaliteli bir araba alırsak alalım o arabayı kullanacağımız kumanda yeteri kadar iyi değilse hiç bir anlamı olmayacaktır. Piyasada bolca bulunan TF40 ve GT3B gibi kumandaların aksine modelcilere, sanwa, futaba ve spektrum markalarına yönelmesini tavsiye ederim. Uygun fiyat odaklı bir liste yaptığımız için burada Sanwa MX-V modelini tavsiye etmek en iyisi olacaktır.

En zor seçimlerden biri olan motor/esc ikilisi için pek çok değişken mevcut. Buradaki seçimimi belirleyen ilk şey marka kalitesi. Hobbywing markası yıllardır kalitesini kanıtlamış ve uygun fiyatlı modellere de sahip olan bir marka. Hobbywing QuicRun 120A ESC aslında drift için yüksek denebilecek bir amper gücüne sahip olsa da ileride farklı sınıftan bir araca geçildiğinde rahatlıkla kullanılabilir. Motor olarak seçimim ise Hobbywing QuicRun G2 10.5T. Yenilenmiş versiyon olması nedeniyle daha iyi bir performans sunan bu motoru pek çok yerde motor/esc kombosu olarak satın almak mümkün. Eğer bu markadan başka bir model kullanmak isterseniz ” Drift için ESC ve Motor Seçimi ” başlıklı yazımızdan yararlanabilirsiniz. Not: Elektronik için daha kısıtlı bir bütçe ayıran kişilere Hobbywing Justock ESC ve 13.5T motor ikilisini de tavsiye edebilirim. Fakat mümkünse QuicRun almak daha iyi olacaktır.

Yazının bu bölümüne kadar şasimizi topladık ama kullanacağımız zemine uygun drift lastiğini seçmek oldukça önemlidir. MST CS-R serisi drift lastiklerinde istediğiniz zemine uygun sertlikte lastiği bulabilirsiniz. AWD için genelde “Hard” lastik tercih edilirken RWD için ön tarafa “Medium” , arkaya “Hard” olmakta.

Böyle bir drift arabası topladıktan sonra şasemize yakışır bir kep almak ve güzelce boyamak lazım. Kep seçimi aslında kişisel bir karardır fakat uygun fiyatlı ve detaylı kep isteyenler için Pandora RC ‘nin kepleri oldukça iyi bir seçenek. Eğer daha kaliteli keplere bakmak isterseniz ABC Hobby ve Team Tetsujin markalarına da bakabilirsiniz.

RWD MST RMX 2.0S Listesi: (1600TL + Kargo)
 • MST RMX 2.0S
 • HobbyWing QuicRun 1/10 Brushless Sensored 120A ESC
 • Hobbywing 1/10 QuicRun 3650SD 10.5T Black G2
 • TrackStar TS-D99X Low Profile Servo
 • Yeah Racing Hackslider Drift Tuned Gyro
 • Sanwa MX-V Kumanda
 • MST CS-R Lastik
 • Arrowmax 48p 22t Pinion
 • Pandora RC Kep
AWD Sakura D4 listesi: (1400TL + Kargo)
 • 3Racing Sakura D4 AWD Sport Black Edition
 • HobbyWing QuicRun 1/10 Brushless Sensored 120A ESC
 • Hobbywing 1/10 QuicRun 3650SD 10.5T Black G2
 • TrackStar TS-D99X Low Profile Servo
 • Sanwa MX-V Kumanda
 • MST CS-R Lastik
 • Arrowmax 48p 22t Pinion
 • Pandora RC Kep

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.