Drift Şasisi Topluyoruz : Yokomo YD-2 SX3

Bu sefer RC drift aracı yazımız öncekilerden biraz farklı olacak. Bu yazıda daha çok; aracı toplarken karşılaştığım güzel ve kötü yönlerinden, rakiplerine göre farklarından ve benzerliklerinden ve yeri geldiği zaman da materyal kalitelerinden bahsedeceğim.

Kısaca araçtan bahsedecek olursak, Yokomo markasının üretimini yaptığı üst seviye drift şasisidir. Diğer serilere göre belli başlı farkları vardır ve ekstra bir çok opsiyon parçasıyla gelmektedir.

İlk tanıtacağım parça; 2.5mm kalınlığında, YD-2 R/S/E dişli kutularının hepsine uyumlu şekilde dizayn edilmiş ana şasimiz. Diğer serilerden farklı olarak üç serinin dişli kutusuna da uyum sağlaması bu şasiyi farklı kılan en büyük özelliği.

İlk pakette batarya kapakları için verilen plastik tutucular ve opsiyon parçaları olan alüminyum süspansiyon tutucular gelmekte. Paket içerisinde verilen ek plastik parçalar ile toe açısını kendi ayarınıza göre değiştirebiliyorsunuz.

2. pakette curved slide rack ve turnbuckle setini tamamlıyoruz. Ana gövde parçası alüminyum’ dan, üst ve alt destekler ise ana şasi gibi mat karbon fiberden yapılmış. Plastik steeringlerin aksine dayanımı daha yüksek olacaktır.

3. pakette, paketten hazır çıkan diferansiyelin içine %80 doluluk oranı ile #10000 CST diferansiyel yağını dolduruyoruz. Bu pakette dikkatimi çeken kısım, rakip marka MST araçlarında ayarlı ball diferansiyel sunarken, Yokomo markasının araca koymamasıydı. Açıkçası üst düzey bir şaside beklediğim bir parçaydı.

4. pakette standart S modelinde olan dişli kutusunun bire bir aynısı mevcut. İki adet avare dişli yardımı ile hareket motordan diferansiyele iletiliyor.

5. pakette standart YD-2’de de bulunan 84T 48P spur dişlisini ve bir opsiyon parçası olan motor mount’u takıyoruz. Bu mount üzerinde standart parçadan farklı olarak 7 ayrı motor pozisyonu ve bir adet fan tutucu bulunuyor.

6. pakette ön tarafa geçiyoruz. Servonun takılı olduğu üst ve alt gövde bağlantı parçalarını takıyoruz. Servo oturtulduktan sonra önceden hazırladığımız steering seti ve bulkhead ile birleştiriyoruz. Son olarak üst süspansiyon kulelerini takıyoruz. Alüminyum olarak üretilmiş salıncaklarda bir çok ayar seçeneği mevcut.

7. pakette ön üst ve alt salıncakları birleştirip araca montajını yapıyoruz. Salıncaklar rakip marka MST’ de daha kaliteli hissettiriyordu. Parça işlemeleri ve görüntüsü bence biraz ucuz kalmış. Kalitesiz diyemem ama daha iyi olabilirdi.

8. pakette ön knuckle montajını ve araca bağlanması işlemlerini tamamlıyoruz. Knuckle içlerinde 5x10x4 boyutunda kapaklı rulmanlar bulunuyor. Hex olarak standart YD-2′ den farklı olarak alüminyum kullanılmış. Ölçüsü diğer araçlarda olduğu gibi 8mm.

9. pakette ön kısımda yaptığımız işlemlerin aynısını arkaya yaptıktan sonra araç üzerinde birleştiriyoruz. Arkada kullanılan hex ölçüsü önden farklı olarak 4mm verilmiş. Standart araçlarda da ön ve arka hex ilişkisi bu şekilde.

10. pakette ise benim yaparken en çok zorlandığım kısım, yani süspansiyonlar bulunuyor. Pakette “Plus” modellerinde gelen Big Bore adlı opsiyon süspansiyonların renkli olanları gelmekte. Ön kısımda #300 CST sertliğinde yağ ve yeşil renkte medium yaylar bulunmakta. Arkada ise #200 CST sertliğindeki yağa, medium-soft sertliğindeki pembe yaylar eşlik ediyor.

Artık yavaş yavaş sona doğru yaklaşırken, 11. pakette; ön koruma köpüğü, kep kuleleri ve arka kısımdaki ikonik YD-2 difüzörünü takıyoruz. 12. pakette ise üst şasi ve batarya kapakları geliyor.

Sonuç

Genele bakacak olursak, araç kesinlikle etkili noktalarda farkını koymuş. Benim gibi setup sevdalısı için en çok aranan opsiyon parçalarının hepsi bir arada bir şasi ve gerçekten kaliteli opsiyonlara sahip. 500 USD fiyatı ilk başta fazla gelebilir fakat rakip markalarda eş değer bir araç olmaması, seçim konusunda kendini ön planda tutmasını sağlıyor. Aynı bütçe içerisinde rakip firmalardan toplanan araçlar genellikle bir ila iki özellik geride kalıyorlar. Henüz aracı kullanma fırsatım olmadı fakat toplarken edindiğim tecrübeler bunlardı. Yakınlarda aracın hazır toplanmış ve tamamen opsiyonlu bir modeli çıkartılacak. Full opsiyonlu modelin bilgilerine buradaki yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.